Świetlówka na suficie

Świetlówki to popularne określenie lamp, które emitują światło przez związek chemiczny nazywany luminoforem. Uwalnia się on w specjalnej rurze wypełnionej gazem dzięki promieniowaniu UV powstałemu na wskutek wyładowania jarzeniowego. Świetlówki coraz częściej wybierane są przez Polaków do oświetlania domów. Zastanawiasz się, czy zastąpić zwykłe żarówki lampami fluorescencyjnymi? Koniecznie zobacz najważniejsze wady i zalety tego typu oświetlenia.

Zaleta 1: mniejszy pobór energii

Najważniejszą zaletą świetlówek jest fakt, że zużywają one mniej energii w porównaniu do zwykłej żarówki. Zakup takiej lampy w stosunkowo szybkim czasie może się zwrócić, szczególnie jeśli zainstaluje się ją w pomieszczeniu, gdzie świecić będzie przez długi czas bez jej wyłączania. Szacuje się, że świetlówka zużywa nawet pięciokrotnie mniej energii od zwykłej żarówki! 

Zaleta 2: dłuższy czas pracy

Świetlówki pracują dłużej od tradycyjnej żarówki. Czas ten oczywiście zależy od stopnia eksploatacji. Z wyliczeń wynika jednak, że lampa fluorescencyjna działa nawet 10 razy dłużej! Świetlówka może posłużyć nam przez długi okres, o ile nie narażamy jej na ciągłe włączanie i wyłączanie.

Zaleta 3: mniejsze wytwarzanie ciepła

Lampy nazywane powszechnie świetlówkami wytwarzają zdecydowanie mniej ciepła, wpływa na ich ekologiczność. Cecha ta jest ogromną zaletą jednak z innego powodu – dzięki aż pięciokrotnie mniejszej produkcji ciepła, możemy stosować świetlówki o zdecydowanie większej mocy, bez obaw termicznego uszkodzenia opraw. Oczywiście mniej wytwarzanego ciepła ma znaczący wpływ na ilość pobieranej energii.

Zaleta 4: dostępność

Świetlówki dostępne są teraz w wielu sklepach na terenie całego kraju. Nie ma zatem obaw, że wyruszając do sklepu nie znajdziemy ich na półkach i będziemy musieli z tego powodu zdecydować się na żarówki starszego typu. Lampy te dostać można również w Internecie.

Wada 1: cena

Świetlówki są niestety dużo droższe od tradycyjnych żarówek. Warto jednak potraktować wymianę oświetlenia domowego jako swoistą inwestycję – świetlówki zużywają mniej energii, więc prędzej czy później powinny się one zwrócić. Przy samym zakupie należy mimo wszystko nastawić się na wydatek nieco wyższego rzędu.  Oprócz tego trzeba mieć na względzie fakt, że świetlówki wymagają montażu skomplikowanych opraw.

Wada 2: rtęć

Świetlówki zawierają niebezpieczną dla zdrowia ludzi rtęć. Rozbicie lampy może być zatem niebezpieczne. Nie zaleca się montowania świetlówek np. w pokojach dziecięcych.

Wada 3: jakość światła

Wiele osób uważa, że światło świetlówek jest mniej naturalne i nieco bardziej męczące w porównaniu do światła z żarówki. Wszystko jednak zależy od rodzaju lampy, jej producenta, a także mocy. Przy doborze odpowiedniego oświetlenia, bez problemu znajdziemy świetlówki, które nie będą męczyć swoim działaniem.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny