Syfony pod umywalki – zastosowanie oraz ich rodzaje

Funkcje syfonu łazienkowego

Wykańczając umywalkę nie można zapomnieć o najważniejszych elementach, czyli syfonach. Choć często są one schowane w zabudowie czy pod posadzką, to pełnią niezwykle ważną funkcję. Syfon łazienkowy pod umywalkę nablatową czy brodzik płaski ma za zadanie odprowadzić bieżącą wodę do ścieków. Poza tym blokuje także przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów z rur kanalizacyjnych do pomieszczenia.

W dzisiejszych czasach, kiedy popularne są łazienki biało drewniane czy czarno-białe, również ozdobne syfony pod umywalkę wybierane są często. Pełnią one funkcję dekoracyjną komponując się z resztą wystroju łazienki. Syfon umywalkowy, który nie jest schowany w zabudowie musi posiadać odpowiednie walory estetyczne.

Odpowiedni wybór syfonu pod umywalkę jest bardzo ważną decyzją, ponieważ będzie on służył na długie lata. Wszelkie zmiany modelu syfonu mogą się niestety wiązać z koniecznością remontu łazienki. Syfony pod umywalki różnią się od siebie wielkością, budową czy wykorzystanym do produkcji materiałem. Wybór zależny będzie także od ilości dostępnego miejsca i ewentualną zabudową umywalki.

Przyścienny czy rurowy syfon umywalkowy?

Najczęściej wykorzystywany podział jest ten dzielący syfony na butelkowe i rurowe. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się budową w kształcie butelki, jak sama nazwa wskazuje. Taki syfon łazienkowy nie zajmuje dużo miejsca z uwagi na bardzo prostą konstrukcję. Inna nazwa tych modeli to syfony pionowe. Natomiast syfon rurowy poziomy cechują się kształtem w literę „U”. Są one najbardziej charakterystyczne i najmniej awaryjne. Wymagają niestety większej ilości miejsca niż w przypadku syfonów butelkowych.

Dostępne na rynku są także syfony niestandardowe, które w dużym stopniu spełniają funkcję dekoracyjną. Są one wręcz specjalnie stylizowane, aby dopasowały się do reszty armatury oraz walorów estetycznych wnętrza. Innym przykładem stosowania niestandardowych rozmiarów syfonów są specjalne warunki pomieszczenia. Chodzi tu głównie o montaż niskich umywalek dla osób poruszających się na wózkach dla niepełnosprawnych. Wybierany wtedy jest syfon przyścienny, który nie ogranicza przestrzeni pod umywalką.

W przypadku zarówno umywalki nablatowej jak i wolnowiszącej syfon będzie uniwersalny. Nie ma znaczących różnic między montażem. Wciąż wybór będzie zależeć od tego czy będzie on zabudowany czy nie. Często jednak do zabudowy wybierany jest tańszy model, który nie wygląda zbyt estetycznie, a z drugiej strony jest szczelny i wydajny. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki syfon do brodzika wybrać.

Model chromowany, ozdobny czy uniwersalny?

Syfony produkowane są z różnych materiałów. Zazwyczaj wybierany jest mosiądz lub PCV. Bezawaryjność odpływu i syfonu w dużej mierze połączona jest właśnie z właściwościami materiału. Dużą zaletą plastiku jest jego niewielki ciężar. Niestety jednak walory estetyczne syfonu wykonanego z PCV nie są już tak wysokie. Z drugiej jednak strony, jeśli wybór padnie na znanego producenta, to takie modele mogą pracować przez wiele lat.

Syfon z mosiądzu z łatwością może służyć także jako element dekoracyjny. Dodatkowa powłoka wykonana z chromu gwarantuje nowoczesny design. Dzięki temu syfon ozdobny idealnie komponuje się z każdym stylem w łazience. Syfon chromowany jest trwały na różne uszkodzenia mechaniczne, a także na tyle szczelny, aby nie doprowadzać do przypadkowych awarii. Takie modele są uniwersalne, ponieważ mogą służyć zarówno jako syfon ukryty w zabudowie, jak i widoczny dla wszystkich.

Cena syfonów wykonanych z PCV jest niższa niż tych chromowanych. Jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadku umywalki nablatowej w zabudowie można zdecydować się na tańszy model plastikowy, choć równie trwały. Jeśli celem jest wkomponowanie syfonu w całą aranżację łazienki, to warto postawić na chrom.Przegląd oferty syfonów pod umywalki

Szeroki wybór dostępnych syfonów pod umywalkę pozwala na świadomy i przemyślany wybór odpowiedniego modelu. Niski dostęp do syfonu, płaski odpływ czy kolanko samoczyszczące się to jedne z czynników warunkujących wybór syfonu. Łazienka biało drewniana idealnie będzie się komponować z odkrytym syfonem posiadającym chrom jako warstwę zewnętrzną czy z zabudowanym modelem z PCV. Każdy klient może znaleźć model syfonu odpowiadający jego oczekiwaniom.

Montaż syfonu umywalkowego w łazience pod umywalką, a także modele, ceny, porady i opinie użytkowników
Syfon umywalkowy w łazience krok po kroku, czyli ceny, opinie i porady oraz najbardziej popularne i godne uwagi modele

Ceny syfonów są zróżnicowane. Zależą one od kształtu, wykorzystanego materiału czy nawet koloru. W sklepach specjalizujących się w wykańczaniu łazienek można spotkać syfony pod umywalkę zarówno te tradycyjne, jak i niestandardowe czy stylizowane.  Wybierając syfon umywalkowy warto jeszcze dobrać odpowiedni korek ręczny lub automatyczny.

Wykaz wybranych modeli syfonów umywalkowych wraz z cenami

Model syfonu pod umywalkę

Przykładowa cena

Syfon umywalkowy Klik-Klak uniwersalny Black Rea

159,00 zł

Syfon Viega 5725 umywalkowy butelkowy TW

23,98 zł

Syfon umywalkowy chrom Omnires A186CR

121,00 zł

Syfon umywalkowy – porady praktyczne

Montaż syfonu pod umywalkę

Czynność ta zwykle nie przysparza większych problemów inaczej niż w przypadku montażu brodzika płaskiego czy wanny. Syfony przyścienne, z wysoko położonym kolankiem czy posiadające odpływ z korkiem automatycznym można z łatwością zamontować czy wymienić samodzielnie. Zazwyczaj producent do całego zestawu montażowego załącza dokładną instrukcję, która ułatwi sprawę. Najistotniejszym elementem gwarantującym powodzenie jest wybór odpowiedniego syfonu do danej umywalki i dostępnego miejsca.

Na koniec montażu należy dokładnie sprawdzić lokalizacji i ułożenie uszczelek. Dobrze będzie także sprawdzić szczelność całej instalacji zanim zacznie się eksploatować na 100% umywalkę. Jeśli dojdzie do awarii czy nieszczelności trwałej, należy rozważyć wymianę syfonu na nowy model. W takim przypadku należy zamknąć dostęp do wody, zdemontować stary syfon i w jego miejsce zamontować nowy. Montaż brodzika w porównaniu do montażu syfonu łazienkowego jest zdecydowanie większym wyzwaniem.

Konserwacja syfonu umywalkowego

Warunkiem bezawaryjności syfonu jest jego regularne czyszczenie. Najlepiej byłoby zabezpieczać syfon przed zapchaniem, ale jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe. Można skorzystać z sitka montowanego na odpływ, który chroni kolanko przed większymi zanieczyszczeniami. Niski odpływ można ręcznie opróżnić z włosów czy osadu czy przy użyciu specjalnych przyborów.

Raz na pewien czas konieczne będzie zastosowanie specjalnych granulek do udrażniania rur kanalizacyjnych. Należy jednak zachować specjalną ostrożność podczas używania tego typu substancji. Są one silnie żrące i ich niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do narażenia zdrowia i życia. Syfony butelkowe są zwykle samoczyszczące i nie wymagają częstego czyszczenia. Syfony butelkowe częściej się zapychają.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny