Syfony - rodzaje, ceny, producenci, sposób montażu, praktyczne porady

Wyposażenie łazienki kojarzy się przede wszystkim z umywalką, wanną lub brodzikiem, pralką i meblami. W przypadku kuchni na myśl przychodzi sprzęt AGD, zlewozmywak i szafki. Oczywiście są to jak najbardziej potrzebne rzeczy. Jednakże wspomniane pomieszczenia nie byłyby funkcjonalne bez pewnych niedużych elementów. Chodzi tu o różnego typu syfony. Warto poznać zastosowania, rodzaje i kilka innych informacji na ich temat.

Syfon łazienkowy i kuchenny

Syfony są elementami wyposażenia montowanymi w każdej kuchni i łazience. Łączą umywalki, zlewozmywaki, wanny i brodziki z rurami kanalizacyjnymi. Pełnią trzy zadania o ogromnym znaczeniu. Po pierwsze umożliwiają korzystanie z kranu czy prysznica i odpływ zabrudzonej wody. Na przykład podczas mycia naczyń czy kąpieli. Po drugie nie dopuszczają do tego by do wnętrz domów dostawały się nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Po trzecie stale chronią pomieszczenia przed zalaniem wodą cofającą się z rur. Opisywane produkty różnią się budową, miejscem montażu i materiałem, z jakiego powstają.  

Na początek zajmiemy się umiejscowieniem syfonów. Biorąc to pod uwagę dostępne są wersje:

  • umywalkowe – montowane w łazienkach przy umywalce nablatowej, z szafką i ściennej,
  • do zlewu – montowane w zlewach kuchennych, w dwukomorowych stosowane są dwa syfony lub też jeden wspólny wyposażony w rury o odpowiedniej średnicy,
  • wannowe i brodzikowe – to najczęściej płaski i dość krótki element, dlatego, że wanny i brodziki są zazwyczaj zabudowane i nie zostawiają wiele miejsca na to by założyć odpływ.

Istotnym kryterium podział syfonów jest również materiał stosowany do produkcji.

Syfon łazienkowy może być metalowy. Odpływy tego typu najczęściej powstają z mosiądzu lub miedzi. Każdy taki element jest odporny na uszkodzenia i wnosi do pomieszczenia akcent ozdobny. Przede wszystkim, dlatego, że w procesie produkcji zazwyczaj jest chromowany. Nie trzeba, zatem go niczym zabudowywać. Umywalka lub wanna może być wyposażona także w syfon z PCV. Nie wygląda tak dobrze jak poprzednicy, ale jego cena jest niższa. Ponadto wykazuje dość dużą odporność na uszkodzenia. Dostępny jest w różnych kolorach, może być biały, czarny itp. Po rozwinięcie tematów z tej części artykuły zapraszamy na naszą stronę.

Budowa syfonów do umywalek i zlewów

Wspomnieliśmy już, że syfony różnią się budową. Do umywalek zamontowanych w pomieszczeniach gdzie jest dużo miejsca dobierane są wersje rurowe. Co już sugeruje nazwa są to rury wygięte w kształt litery „U” lub „S”. Same się oczyszczają przy każdym użyciu kranu. Niejeden taki produkt jest metalowy chromowany, inne są wykonane z PCV. Znacznie większym powodzeniem cieszą się pionowe syfony butelkowe. Pasują do umywalki nablatowej, szafkowej i wiszącej, dlatego, że nie zajmują wiele miejsca. To w zasadzie dwie rurki połączone elementem przypominającym butelkę. Do często używanych można zaliczyć jeszcze dwie odmiany.

Pierwszą z nich jest tak zwany syfon kulowy. Reprezentuje produkty umywalkowe i do zlewu montowane w miejscach z nisko położoną kanalizacją. To stwarza zagrożenie cofani się spływającej wody. Dlatego te produkty są wyposażone w specjalną kulkę, która blokuje ujście rurki, gdy podnosi się poziom ścieków. Natomiast druga ze wspomnianych odmian to czarny czy kolorowy syfon do brodzika. Poza tym, że jest krótki i płaski daje możliwość czyszczenia od góry. Oprócz wspomnianych istnieją także wersje podtynkowe. Mają jednak pewną zasadniczą wadę, w razie awarii bardzo ciężko się do nich dostać.

Cena syfonów jest zróżnicowana, najprostsze modele kosztują kilkanaście złotych. Za element ozdobny trzeba niekiedy zapłacić około 200 zł. Wiele też zależy od renomy producenta. Na rynku funkcjonuje sporo firm produkujących syfony. Do marek cieszących się powodzeniem należy Blanco oraz Franke. Uwagę warto także zwrócić na wyroby sygnowane logiem Roca i Rae. O tym, jaki syfon wybrać by umywalka nie zapychała się dokładniej opowiadamy na naszej stronie. Na tym kończymy przegląd informacji o syfonach. Po dokładniejszy opis polecanych modeli, sposobu montażu oraz cen zapraszamy na nasza stronę.