Sypialnia dla seniora - jak ją urządzić?
Pokój sypialniany to świątynia, zacisze w którym spędza się czas na odpoczynku i regeneracji sił. W przypadku osób starszych zdarza się, że jest to znaczna część dnia lub nawet jego większa część. Jak urządzić sypialnię seniora praktycznie i ze smakiem?
Łóżko, czyli centrum wydarzeń
Podeszły wiek zazwyczaj wiąże się z pewnymi ograniczeniami ruchowymi i długim czasem odnowy sił witalnych. W związku z tym w sypialni osoby starszej łóżko będzie stanowiło główny punkt programu i najważniejszy element wyposażenia.
Jego rama koniecznie musi być solidna i stabilna, aby można było się na niej swobodnie oprzeć całym ciężarem ciała bez naruszenia konstrukcji. Również wysokość łóżka nie jest w tym przypadku bez znaczenia, ponieważ jego zbyt niski lub wysoki poziom będzie wymagał więcej wysiłku w trakcie wstawania i siadania. Idealna wysokość to ok 40-50 cm, jednak ostatecznie powinna być dopasowywana indywidualnie.
Jeśli istnieje taka możliwość, warto pomyśleć o zakupie łóżka z regulacją, najlepiej automatyczną. Dzięki temu senior sam będzie mógł kontrolować poziom podparcia wezgłowia lub podnóżka za pomocą pilota. Manualnie regulowany stelaż sprawdzi się szczególnie w przypadku osób długotrwale leżących, którym opiekun będzie mógł pomóc na początku dnia uzyskać odpowiedni poziom, zamieniając łóżko w wygodny fotel.
Jednak rama sama w sobie nie wystarczy, a o jej całkowitym spełnieniu stanowić będzie dobrze dobrany materac. Osobom starszym zaleca się korzystanie z materacy półtwardych, które najlepiej dbają o układ kostny. Szczególną uwagę powinny zwrócić materace rehabilitacyjne lub medyczne, spełniające szereg restrykcyjnych wymagań, jak np. Pasodoble lub Fandango marki Hilding, których parametry można sprawdzić na stronie producenta - materacelegnica.pl. Firma Hilding jest renomowanym producentem materaców, poduszek i łóżek, w Polsce działającym od 2001 roku. Jej produkty oznaczone są certyfikatem Oeko-Tex® zapewniającym, że materiały używane w produkcji asortymentu są wolne od wszelkich szkodliwych substancji mających negatywny wpływ na zdrowie. Dodatkowo producent Hilding na swoje produkty daje od 5 do aż 15 lat gwarancji.
Rzeczy ważne i ważniejsze - wsparcie w detalach
Niezależnie od tego czy senior porusza się samodzielnie czy z asystą, dobrym pomysłem jest zainstalowanie uchwytów i poręczy wspierających, szczególnie tam gdzie wymagane jest wstawanie, siadanie lub pokonywanie większych odległości. Dzięki temu osoba starsza zawsze będzie mogła oprzeć się na stabilnym wsporniku i odzyskać siły przed dalszą podróżą.
Równie ważne jest oświetlenie w sypialni seniora, które może znacząco wpływać na komfort i bezpieczeństwo. Włączniki powinny być łatwo dostępne a dodatkowe punkty oświetleniowe zainstalowane wszędzie gdzie to konieczne, jak np. kinkiet nad łóżkiem czy nadprogramowe lampy w korytarzu. Możliwość gaszenia głównego światła z pozycji leżącej również powinna zostać wzięta pod uwagę.
Piękno w jesieni życia
Chociaż praktyka i funkcjonalność stanowią priorytet podczas urządzania sypialni seniora, nie można zapomnieć o odpowiedniej aranżacji stylu. Przyjemnie zaprojektowane otoczenie pozytywnie wpływa na samopoczucie, szczególnie jeśli w danym pomieszczeniu osoba starsza będzie przebywać nie tyko podczas snu.
Zazwyczaj w takich sytuacjach sprawdzają się ciepłe, łagodne palety barw - zarówno na ścianach, jak i w dodatkach. Długie godziny spędzone w łóżku na pewno będą przyjemnym doświadczeniem jeśli towarzyszyć im będzie lniana pościel MOANA w srebrze lub brudnym beżu, dostępna w asortymencie sennamaterace.pl.
Minimalizm nie jest w tym przypadku pożądany, jednak sypialnia seniora nie może być zabałaganiona i zaopatrzona w nadmiar gadżetów. Doskonale zdają egzamin kwiaty cięte i doniczkowe, a dyskretny pejzaż nad łóżkiem dopełni dzieła.
artykuł sponsorowany