Zadbaj o odpowiednie łóżko

Łóżko to miejsce, w którym senior z pewnością spędza dużo czasu. Warto, więc zadbać o to, by było wygodne, funkcjonale i bezpieczne dla starszej osoby. Przede wszystkim należy zrezygnować z ciężkich, wysokich czy też podwieszanych stelaży. Zbyt wysokie łóżko przysporzy seniorowi wiele problemów, a także nasili problemy bólowe mięśni i stawów. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie łóżko znajdujące się na wysokości kolan, z którego każdy z łatwością zejdzie. W przypadku osób, które mają problemy z poruszaniem się, warto pomyśleć o dodatkowych barierkach czy podpórkach, o które senior będzie mógł się oprzeć podczas próby wstawania. W przypadku osób starszych dobrze sprawdza się także regulowany stelaż.

Sypialnia dla seniora - jakie elementy powinna zawierać?
Sypialnia dla seniora - jakie elementy powinna zawierać?

Odpowiedni materac to podstawa

Materac powinien być dostosowany do preferencji i stanu zdrowia seniora. W przypadku osób starszych zwykle fantastycznie sprawdza się materac wysokoelastyczny. Odpowiednie wyprofilowanie materaca zapewnia optymalne wsparcie kręgosłupa, a także równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Właściwości termoregulacyjne niwelują bóle pleców, karku czy ramion. Ponadto latem materac wykazuje właściwości chłodzące, natomiast zimą ogrzewające. Największy wybór materaców termoaktywnych renomowanego producenta marki Hilding Anders znajdziesz na: https://hilding.pl/produkt/materace-wysokoelastyczne/hilding-conga.

Dobrym wyborem będzie także materac piankowy. Jego zaletą jest niska waga oraz łatwość przenoszenia czy obracania. Ponadto pianki idealnie dostosowują się do kształtu ciała, zapewniając plecom prawidłowe, fizjologiczne ułożenie. W przypadku osób z alergiami lub problemami skórnymi warto postawić na materac lateksowy, wykazujący właściwości bakteriobójcze i przeciwalergiczne. Będzie to także fantastyczny wybór dla każdej osoby ceniącej sobie higienę na najwyższym poziomie. Aby dowiedzieć się więcej o materacach piankowych i lateksowych wejdź na: https://materacepoznan.eu/blog/materac-piankowy-czy-lateksowy-jaki-wybrac/.

Szczegóły i dodatki mają znaczenie

Sypialnia seniora powinna uwzględniać także osobiste preferencje. Nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić pokój w ulubionym kolorze czy np. wygospodarować trochę miejsca na biblioteczkę dla fana literatury. Ponadto warto zadbać o takie elementy jak odpowiednie oświetlenie. Wszystkie włączniki i wyłączniki nie powinny znajdować się zbyt wysoko, warto również pomyśleć o zamontowaniu czujników ruchu. Jeżeli senior nie ma szczególnych wymagań, co do kolorystyki pokoju, najlepiej zdecydować się na beże lub biel. Jasne kolory pozwolą się odprężyć, a ponadto nie będą działały rozpraszająco. Dla osób z utrudnioną mobilnością najlepszym wyborem będą panele bądź wykładzina z krótkim włosiem.

Sypialnia dla seniora - jakie elementy powinna zawierać?
Sypialnia dla seniora - jakie elementy powinna zawierać?

Pamiętaj, że sypialnia seniora powinna być przede wszystkim funkcjonalna i bezpieczna. Warto jednak dostosować przestrzeń do upodobań czy pasji takiej osoby. Odpowiednie zaprojektowanie sypialni pozwoli zachować seniorowi radość życia, samodzielność i niezależność.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej