System gospodarczy – sposób na oszczędność?

Budowa domu to ogromna inwestycja. Można znaleźć jednak w niej bardzo wiele miejsc na oszczędności i skutecznie zmniejszyć koszty. Najlepszym sposobem na to jest budowa systemem gospodarczym. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Budownictwo systemem gospodarczym wymaga ogromnego zaangażowania inwestora, czyli najczęściej właściciela budynku. Wymaga także nieco wiedzy i potężnej dawki informacji na temat prowadzenia budowy. Warto także konsultować się z doświadczoną w tej materii osobą.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ budowa domu systemem gospodarczym to ogromne wyzwanie. Inwestor sam musi kupować wszystkie materiały, a także wyznaczać rytm prac, zatrudniając pojedyncze osoby do wykonania konkretnych zadań. W tym systemie wiele różnych, prostszych prac jest wykonywane przez niego osobiście lub przy pomocy najbliższych. Należy zaangażować w ten projekt mnóstwo czasu, energii i siły, ale widać jest to możliwe. Szacuje się, że w Polsce ponad 50% domów wykorzystywało budownictwo tym systemem. Powód jest jeden – jest to system ekonomiczny, pozwalający bardzo ograniczyć koszty przedsięwzięcia.

Budowa systemem gospodarczym – na jakie oszczędności możesz liczyć?

Budowę domu można przeprowadzić dwoma sposobami – systemem zleconym lub właśnie systemem gospodarczym. Ten pierwszy polega na wynajęciu firmy budowlanej, która od podstaw zajmie się budową domu, włącznie z kupowaniem materiałów i często także ich wyborem. To wygodne rozwiązanie, należy jednak mieć na uwadze, że firmy tego rodzaju wprowadzają swoje marże i często budowa domu będzie kosztowała nas więcej.

System gospodarczy to system ekonomiczny, pozwalający nam w wielu miejscach przeprowadzić cięcie kosztów. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakiej wielkości mogą być to oszczędności. Jest to zależne od wielu czynników, takich jak panujące w regionie ceny za materiały budowlane i stawki za robociznę. Najczęściej jednak szacuje się je na mniej więcej 10%.

Oszczędności podczas budowy domu wynikają przede wszystkim z kosztów robocizny. Przede wszystkim rynek jest nasycony, a między fachowcami panuje duża konkurencja. Warto to wykorzystać do zbicia panujących cen. Można umówić się z ekipą budowlaną także na duży rabat, zwłaszcza jeśli wykonujemy budynek o sporej powierzchni i zobowiążemy się do wynajmowania specjalistów z tej firmy na różnych etapach budowy domu. Można także wysłać kilka zapytań ofertowych i porównać ceny, bonusy i doświadczenie każdego fachowca z osobna. Dodatkowo w systemie gospodarczym sam inwestor może „zatrudnić się” do prostych prac lub poprosić o to kogoś znajomego lub bliskiego. Samodzielne kładzenie paneli, zacieranie tynków czy nawet asysta przy doświadczonym fachowcu – zawsze to będzie oszczędność dla budżetu.

Dużym polem do popisu jest także kupowanie materiałów budowlanych. Część z nich można kupić na zapas, w momencie, gdy są nieco tańsze. Bardzo wiele materiałów wykończeniowych, jak panele czy płytki, są w marketach i sklepach budowlanych przeceniane. Je także można zakupić wcześniej. Kupując w dużych składach mamy także możliwość negocjowania ceny i rabatu.