Systemy alarmowe

System alarmowy w skrócie określa się SSWiN, czyli System Sygnalizacji Włamania i Napadu. To dobry sposób na zabezpieczenie nieruchomości oraz znajdującego się w niej mienia. Nic więc dziwnego, że alarmy można spotkać już nie tylko w firmach, sklepach czy punktach usługowych, ale coraz częściej także na prywatnych posesjach. Systemy alarmowe to zespoły funkcjonalnych urządzeń, które współpracując, zapewniają ochronę budynku na najwyższym poziomie. Można rozróżnić systemy alarmowe przewodowe i bezprzewodowe. Jak każde rozwiązanie, także alarmy mają swoje wady i zalety.
Cennik usług elektrycznych 2018 w różnych regionach Polski
Cennik usług elektrycznych 2018 w różnych regionach Polski
Cennik firm ochroniarskich 2018 w największych miastach w Polsce
Cennik firm ochroniarskich 2018 w największych miastach w Polsce
Ochrona obwodowa domu, czyli pierwsza linia obrony systemu alarmowego, o której często zapominamy
Ochrona obwodowa domu, czyli pierwsza linia obrony systemu alarmowego, o której często zapominamy
Instalacje elektryczne w domu - co warto przewidzieć przed budową?
Instalacje elektryczne w domu - co warto przewidzieć przed budową?

Systemy alarmowe – co warto wiedzieć?

Firmy alarmowe, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak na przykład Warszawa, zbierają coraz większe żniwo. Wiele posesji i domów jednorodzinnych zostaje wyposażone w nowoczesne systemy alarmowe. Nic dziwnego, gdyż nawet w dobie zdecydowanej przewagi przestępstw w cyberprzestrzeni, od wieków niewiele się zmienia i włamania nadal są na porządku dziennym. Do ochrony mienia i dorobku w domach służą właśnie zabezpieczenia i systemy antywłamaniowe.

Systemy alarmowe to po prostu zespół współdziałających ze sobą urządzeń. Ważne, by przy wyborze wykonawcy znaleźć uczciwe firmy, najlepiej z polecenia znajomych. Nawet gdyby cena miała być nieco wyższa, jeśli chodzi o ochronę, nie należy szukać przesadnych oszczędności.

Jakie urządzenia wchodzą w skład systemu antywłamaniowego? Po pierwsze jest to centrala alarmowa, która – jak sama nazwa wskazuje – stanowi epicentrum całego zabezpieczenia. To tutaj są zbierana, analizowana i archiwizowane wszelkie sygnały pochodzące z kolejnego elementu, czyli czujek ruchu PIR (pasywne czujniki podczerwieni). Dzięki temu, że wykrywają zmiany natężenia promieniowania podczerwonego, są w stanie wykrywać przemieszczające się osoby w zasięgu ich działania. Kolejny element systemu alarmowego to manipulatory służące do sterowania nim. W zależności od rodzaju połączenia, rozróżniamy zabezpieczenia przewodowe i bezprzewodowe.

Poza tymi wymienionymi elementami system wyposażony jest w szereg czujników, wykorzystujących między innymi mikrofale, ultradźwięki czy drgania, oraz w różne sygnalizatory. Systemy antywłamaniowe to także bardzo ważny podsystem powiadamiania oraz stałego zasilania. W najczęściej użytkowanych pomieszczeniach domu znajdują się przyciski napadowe, które uruchomione w razie zagrożenia życia przesyłają sygnał do odpowiednich podmiotów, czyli na przykład agencji ochrony. System musi być także wyposażony w awaryjne zasilanie, by zapewnić ciągłość pracy i tym samym bezpieczeństwo.

Systemy antywłamaniowe – wady, zalety, cena

Jeśli chodzi o zalety tego typu rozwiązania, jest to oczywiście przede wszystkim znaczne zmniejszenie ryzyka włamania i kradzieży. Ponadto system stanowi także zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz wykrywa nieszczelną instalację czy uwalnianie czadu, a także chroni przed zalaniem. Ponadto to stała kontrola i łatwość sterowania, nawet za pomocą telefonu. Nowoczesne alarmy bezprzewodowe są łatwe w montażu i często nawet nie wymagają udziału firmy alarmowej. Jednak cennik bardziej skomplikowanych systemów musi uwzględniać także pracę ochrony.

Wady systemów antywłamaniowych to wysoka cena, zwłaszcza w dużych miasta, takich jak Warszawa. Wielofunkcyjne rozwiązania wymagają także fachowej instalacji przez firmy alarmowe, co wiąże się z większymi kosztami. Często zakupiony system ciężko w późniejszym etapie modyfikować, gdyż zakupione osobno urządzenia mogą być ze sobą niekompatybilne. Trudno zatem taki wydatek rozłożyć w czasie. Raczej musi to być jednorazowa inwestycja. Cena prostych systemów to już kilkaset złotych, ale te zaawansowane kosztują nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy. Cennik zależy od konkretnych rozwiązań.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij