Systemy drzwi przesuwnych do szaf - rodzaje systemów jezdnych, opinie, porady, ceny

Szafy przesuwne to bardzo popularne i praktyczne rozwiązanie. Mogą one być stosowane nawet w bardzo małych i wąskich pomieszczeniach, gdyż nie potrzebujemy dużo miejsca do otwierania takich szaf. Bardzo ważne elementy drzwi przesuwnych w każdej szafie tego rodzaju to sprawnie działające systemy drzwi przesuwnych do szaf. Taki mechanizm drzwi przesuwnych składa się z takich elementów jak prowadnice do szaf przesuwnych, rolki, okucia, listwy oraz profile łączące. Zapoznamy się z tym jak działa mechanizm drzwi przesuwnych, jak stosować systemy jezdne, jakie są opinie na ich temat oraz ceny i uznani producenci systemów do szaf wnękowych.

Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Systemy szaf przesuwnych w pokoju

Systemy drzwi przesuwnych do szaf - najważniejsze informacje

Mechanizm drzwi przesuwnych - charakterystyka

Szafy przesuwne, garderoby z przesuwnymi drzwiami, kuchenne i łazienkowe szafki przesuwne stanowią takie elementy drzwi przesuwnych jak szyny do drzwi przesuwnych, rolki, listwy, okucia i profile łączące. Warto zwrócić uwagę na to, że poszczególne elementy drzwi przesuwnych możemy swobodnie kompletować i dopasowywać, gdyż systemy drzwi przesuwnych do szaf są ze sobą kompatybilne bez względu na producenta. Poszczególni producenci co prawda mają różne nazewnictwo elementów, jednak wymiary są zawsze usystematyzowane.

To bardzo wygodne i może nam w dużym stopniu ułatwić skompletowanie i zamontowanie systemu do drzwi przesuwnych wedle naszych oczekiwań i upodobań. Systemy jezdne do szaf wnękowych mogą być aluminiowe, stalowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Pomimo tego, że poszczególne elementy takich systemów wykonane mogą być z różnych materiałów i prefabrykatów mają taki sam sposób działania, co umożliwia skompletowania odpowiedniego systemu dla siebie, możemy także zakupić kompletne systemy drzwi przesuwnych do szaf. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o szafach przesuwnych.

Bardzo istotnym elementem każdego takiego systemu są prowadnice i szyny do drzwi przesuwnych. Mają one usystematyzowane szerokości, które wynosić mogą 4 cm lub 6 cm szerokości. Takie prowadnice do szaf przesuwnych występują w postaci listew lub torów, które umożliwiają przesuwanie po nich drzwi w celu ich otwierania i zamykania. Systemy przesuwne, a właściwie szyny montowane mogą być do podłóg, sufitów oraz ścian. Rolki montuje się natomiast do drzwi.

Systemy jezdne do szaf przesuwnych - montaż i działanie

Prowadnice do mebli przesuwnych zaopatrzone są w specjalne otwory, które służą do montowania ich przy użyciu wkrętów. W sytuacji, gdy chcemy, aby zamocować je do mebli wykonanych z płyt wiórowych, powinniśmy użyć wkrętów przeznaczonych do płyt drewnopodobnych. W przypadku, gdy chcemy przymocować prowadnice do ściany lub sufitu, powinniśmy użyć wkrętów przeznaczonych do takiego typu podłoża. Niektóre systemy jezdne do drzwi przesuwnych posiadają specjalne klamry, które pozwalają w szybszy i łatwiejszy sposób je zamocować.

Projekt systemu szaf przesuwnych

Systemy jezdne są kluczowymi elementami w konstrukcji mebli przesuwnych. Umożliwiają one zamykanie i otwieranie drzwi przesuwnych, zapewniają stabilizacją, a także powinny udźwignąć nawet bardzo ciężkie drzwi. Muszą one więc mieć specjalne zabezpieczenia, których zadanie to ochrona przed ewentualnym wypadnięciem skrzydła drzwi z szyn. Wózki górne dźwigają drzwi przesuwne. Ważne więc, aby wózki te były wytrzymałe na duży ciężar skrzydeł, gdyż mogą one ważyć nawet ponad 50 kg. W takim przypadku sprawdzają się systemy aluminiowe. W przypadku skrzydeł lżejszych, których waga nie przekracza 15 kg, możemy użyć systemów wykonanych z tworzyw sztucznych. Również wózki górne, po których przemieszczają się drzwi mebli przesuwnych powinny być odporne na duże obciążenia, jak i intensywną eksploatację. Systemy jezdne zwykle sprzedaje się w kompletach: górna rolka z dolną prowadnicą oraz dolna rolka z górną prowadnicą. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat szaf przesuwnych.

Przy zakupie systemów jezdnych do drzwi przesuwnych warto pomyśleć o tym, aby wózki z rolkami były zaopatrzone w specjalne cichobieżne łożyska. Umożliwiają one bezgłośne, lekkie i swobodne otwieranie i zamykanie szaf przesuwnych. Niektóre modele takich systemów jezdnych zaopatrzone są także w samosmarujące się łożyska. Niektóre systemy przesuwne posiadają także regulator wysokości, który umożliwia zniwelowanie krzywizn podłoża.

Systemy jezdne do szaf przesuwnych - rodzaje

Systemy przesuwne do drzwi mogą występować jako jednotorowe, dwutorowe, lub więcej torowe, ilość torów zależna jest od ilości drzwi w szafie. Systemy jezdne do szaf przesuwnych można również podzielić ze względu na miejsce, w którym prowadzone są drzwi. Wyróżnić możemy pod tym względem szafy z prowadzeniem dolnym, z prowadzeniem górnym, a także z prowadzeniem dolnym i górnym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach drzwi do szaf przesuwnych.

Szafy zaopatrzone w system z prowadzeniem dolnym posiadają rolki, które umieszczone są na prowadnicy dolnej, a po niej swobodnie przesuwają się drzwi takiej szafy na rolkach. W tym systemie jezdnym prowadnica górna pełni funkcję jedynie stabilizującą skrzydło szafy. W przypadku szaf z prowadzeniem górnym ich drzwi zawieszone są na wózkach, które umieszcza się na prowadnicy górnej. Drzwi przemieszczają się płynnie po szynie górnej. W takim systemie nie ma konieczności stosowania prowadnicy dolnej. Na dole skrzydła w tym systemie prowadzenia drzwi musimy być zamontowany jedynie specjalny stabilizujący prowadnik. Natomiast system z prowadzeniem dolnym i górnym działa w ten sposób, że wózki jezdne skrzydeł szafy jeżdżą zarówno po torach prowadnicy górnej, jak i dolnej. To zdecydowanie najbardziej stabilny system jezdny, ale także najdroższy.

Systemy drzwi przesuwnych różnią się pomiędzy sobą także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najsolidniejsze i najdroższe są systemy aluminiowe, które można stosować nawet z bardzo ciężkimi drzwiami przesuwnymi. Inne materiały to stal oraz tworzywa sztuczne. Systemy stalowe są dosyć głośne w użytkowaniu. Natomiast systemy wykonane z tworzyw sztucznych można z powodzeniem stosować przy lżejszych drzwiach. Sprawdź także ten artykuł o szafach przesuwnych na wymiar.

Wybrane promocje na szafy

Systemy drzwi przesuwnych do szaf - ceny, wiodący producenci

Wśród producentów systemów do drzwi przesuwnych bardzo dużą popularnością i świetnymi opiniami cieszą się takie firmy jak Dre, Windoor, Interdoor czy Perfectdoor. Najtańsze kompletne systemy drzwi przesuwnych to koszt od ok. 220 zł, za dobrej jakości systemy przesuwne do szafy nie powinniśmy zapłacić więcej niż ok. 420 zł.

Meble z drzwiami przesuwnymi cieszą się bardzo dużym uznaniem wśród inwestorów. To przede wszystkim bardzo wygodne, estetyczne oraz praktyczne rozwiązanie, gdyż szafy przesuwna można zastosować nawet w bardzo małych i wąskich pomieszczeniach, a ich otwieranie nie zajmuje wiele przestrzeni. Za prawidłowe funkcjonowanie szafy, garderoby, czy innych mebli przesuwnych odpowiadają dobrej jakości systemy jezdne, po których poruszają się drzwi takich mebli. Na rynku dostępne są różne rodzaje systemów jezdnych od szaf przesuwnych, Wykonane one mogą być z różnego rodzaju materiałów. Wybór odpowiedniego systemu jezdnego dla siebie powinien opierać się o to, jaką przestrzenią dysponujemy oraz jak ciężkie będą drzwi do naszej przesuwnej szafy czy garderoby. A może zainteresuje cię także ten artykuł o samodzielnym wykonaniu szafy wnękowej?

Najlepsze promocje na lampy - sprawdź ceny!

Ocena: 5,0/5 (głosów 8)
, aktualizacja 1 maja 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Drzwi przesuwne Porta – rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
Drzwi przesuwne Porta – rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
Drzwi balkonowe przesuwne – rodzaje, opinie, ceny, porady dla kupujących
Drzwi balkonowe przesuwne – rodzaje, opinie, ceny, porady dla kupujących
Ceny drzwi tarasowych przesuwnych - sprawdzamy oferty
Ceny drzwi tarasowych przesuwnych - sprawdzamy oferty
Drzwi przesuwne do garderoby - rodzaje, opinie, ceny, porady przed wyborem
Drzwi przesuwne do garderoby - rodzaje, opinie, ceny, porady przed wyborem
Rolki do drzwi przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, porady użytkowe
Rolki do drzwi przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, porady użytkowe
Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe - rodzaje, opinie, ceny, porady
Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe - rodzaje, opinie, ceny, porady
Drzwi przesuwne do pokoju - rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci
Drzwi przesuwne do pokoju - rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci
Drzwi rozsuwane - rodzaje, opinie, ceny, montaż, wiodący producenci
Drzwi rozsuwane - rodzaje, opinie, ceny, montaż, wiodący producenci
Drzwi przesuwne do łazienki - rodzaje, opinie, najlepsze modele, ceny
Drzwi przesuwne do łazienki - rodzaje, opinie, najlepsze modele, ceny
Szafy Bodzio - najciekawsze produkty z oferty, ceny, opinie, porady przy wyborze
Szafy Bodzio - najciekawsze produkty z oferty, ceny, opinie, porady przy wyborze
Szafy Black Red White - przegląd oferty, rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze
Szafy Black Red White - przegląd oferty, rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze
Drzwi przesuwne chowane w ścianę - opinie, ceny, montaż, porady
Drzwi przesuwne chowane w ścianę - opinie, ceny, montaż, porady
Przesuwne drzwi do kabiny prysznicowej - opinie, rodzaje, ceny, porady przed zakupem
Przesuwne drzwi do kabiny prysznicowej - opinie, rodzaje, ceny, porady przed zakupem
Kaseta do drzwi przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, co wybrać?
Kaseta do drzwi przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, co wybrać?
Drzwi przesuwne naścienne - przykłady, najlepsze systemy, opinie, ceny
Drzwi przesuwne naścienne - przykłady, najlepsze systemy, opinie, ceny
System drzwi przesuwnych - rodzaje, opinie, ceny, montaż, porady
System drzwi przesuwnych - rodzaje, opinie, ceny, montaż, porady
Szyny do drzwi przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci
Szyny do drzwi przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci
Prowadnice do drzwi przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, polecane marki
Prowadnice do drzwi przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, polecane marki
Szafa trzydrzwiowa - najciekawsze propozycje, opinie, ceny, projekty
Szafa trzydrzwiowa - najciekawsze propozycje, opinie, ceny, projekty
Szafa pod skosem - pomysły, możliwości aranżacyjne, ceny, opinie, porady
Szafa pod skosem - pomysły, możliwości aranżacyjne, ceny, opinie, porady
Szafa dwudrzwiowa - rodzaje, opinie, ceny, popularne akcesoria, porady przy wyborze
Szafa dwudrzwiowa - rodzaje, opinie, ceny, popularne akcesoria, porady przy wyborze
Kosze do szaf - rodzaje, ceny, opinie, najpopularniejsze typy i sprytne rozwiązania
Kosze do szaf - rodzaje, ceny, opinie, najpopularniejsze typy i sprytne rozwiązania
Szafa tekstylna na ubrania - opinie, zalety i wady szaf materiałowych, porady przy wyborze
Szafa tekstylna na ubrania - opinie, zalety i wady szaf materiałowych, porady przy wyborze
Szafy rozsuwane - rodzaje drzwi przesuwnych, ceny produktów na wymiar, porady przy planowaniu
Szafy rozsuwane - rodzaje drzwi przesuwnych, ceny produktów na wymiar, porady przy planowaniu
Szyny i prowadnice do szaf przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
Szyny i prowadnice do szaf przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
Jakie drzwi przesuwne do szafy do zabudowy wybrać?
Jakie drzwi przesuwne do szafy do zabudowy wybrać?
Szafy przesuwne - rodzaje, ceny, producenci, opinie, porady jak zaaranżować
Drzwi przesuwne szklane w domu - rodzaje, ceny, opinie,  porady
Drzwi przesuwne szklane w domu - rodzaje, ceny, opinie, porady
Drzwi tradycyjne czy przesuwne? Co wybrać do domowych pomieszczeń
Drzwi tradycyjne czy przesuwne? Co wybrać do domowych pomieszczeń
Drzwi przesuwne wewnętrzne - ceny, rodzaje, porady
Drzwi przesuwne wewnętrzne - ceny, rodzaje, porady
Szafy przesuwne na wymiar czy garderoby? Koszty i możliwości aranżacji
Szafy przesuwne na wymiar czy garderoby? Koszty i możliwości aranżacji
Jak zrobić szafę przesuwną wnękową - praktyczny poradnik krok po kroku
Jak zrobić szafę przesuwną wnękową - praktyczny poradnik krok po kroku

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij