Systemy kominowe - na co warto się zdecydować?

System kominowy powinien być dopasowany do pieca oraz do paliwa, którym ogrzewamy budynek. Nowoczesne systemy kominowe można montować nie tylko w domach dopiero budowanych, ale także podczas modernizacji systemu grzewczego. Jak system kominowy wybrać?

Chcesz sprawdzić, jaki jest koszt budowy komina? Sprawdź na kalkulatorze kosztów kominów.

Komin systemowy dopasowany do kotła

Kiedy wybieramy rodzaj komina, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników poczynając od rozmieszczenia podłączanych do niego urządzeń, rodzaju kotła i spalanego w nim paliwa, a także jego mocy.

Jeśli potrzebujemy pojedynczego kanału dymowego, najlepiej postawić na komin systemowy z elementów prefabrykowanych, zaś przy większej ich liczbie – na postawienie komina murowanego. Komin odprowadzający spaliny z kotłów olejowych i gazowych musi być odporny na korozję, dlatego w takim wypadku kanały kominowe wykonywane są z kwasoodpornej stali lub z ceramiki. Pamiętajmy, że przekroje kanałów kominowych muszą być dostosowane do mocy pieców, które obsługują.

Jakie paliwo, taki komin dymowy

Na rynku funkcjonują profesjonalne kominy dostosowane do kotłów gazowych i olejowych lub też do kotłów na paliwa stałe. Wybierając jeden z nich musimy pamiętać, aby używać tylko jednego rodzaju paliwa – właśnie tego, do którego komin jest przystosowany. Paliwa ciekłe powodują pojawianie się w przewodach dymowych agresywnych, kwaśnych substancji niszczących mury, do których niedostosowane są kominy do paliw stałych. Zaś paliwa stałe wytwarzają bardzo dużą temperaturę spalania, do której nieprzystosowany jest komin do kotłów gazowych i olejowych.

Najprostszy pod względem konstrukcyjnym jest komin dymowy murowany z cegły pełnej. Jego najczęstszymi wadami są nierówność przekroju i nieszczelność, a więc niedokładne wypełnienie spoin.

Na komin murowany warto się zdecydować, jeśli możemy zgrupować liczne kanały dymowe, spalinowe czy wentylacyjne i poprowadzić je w jednym kominie. Wówczas w kanałach spalinowych konieczne będzie umieszczenie wkładów kominowych. Kominy takie są wykonywane z dobrze wypalonej cegły ceramicznej pełnej klasy przynajmniej 15 MPa murowanej na zaprawie cementowej i powinny stać na stabilnym fundamencie odizolowanym od gruntu warstwą papy.

Tradycyjne kominy murowane to dobre rozwiązanie dla prostych kotłów na węgiel i koks, pieców kaflowych czy otwartych kominków. Nie są one jednak przystosowane do odprowadzania spalin z kotła na paliwo ciekłe czy dymu wytwarzanego przez kominek z wkładem.

Systemy kominowe ceramiczne

Na rynku pojawiło się całe multum pustaków kominowych w najróżniejszych kształtach. Istnieją także pustaki kominowe, które w przekroju tworzą dwie przestrzenie powietrzne, co pozwala na podłączenie pieca do przestrzeni wewnętrznej, podczas gdy zewnętrzną służy jako kanał powietrzny. 

Prefabrykowane kominy ceramiczne składają się z łączonych specjalną zaprawą kwasoodpornych odcinków rur wykonanych z kamionki lub ceramiki szamotowej. Obudowę zewnętrzną stanowią tu najczęściej pustaki keramzytobetonowe murowane na zaprawę cementową. Komin ceramiczny może współpracować z kotłami gazowymi z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, olejowymi lub na paliwo stałe. Ma on niewielką powierzchnię zabudowy, co jest niewątpliwie jego zaletą. Komin ceramiczny jest uniwersalny - to system kominowy dostosowany do urządzeń grzewczych zarówno na paliwa ciekłe, jak i stałe.

Na rynku dostępne są kompletne zestawy dostosowane do określonego rodzaju kotła i wysokości komina. W zasadzie istnieją trzy grupy systemów kominowych:

  • standardowe, do kotłów na paliwo stałe,
  • do kotłów gazowych i olejowych
  • systemy kominowe turbo, z kanałem doprowadzającym powietrze do kotłów z zamkniętą komorą spalania.

Zestaw do kotłów na paliwo stałe zawiera standardowo rury ceramiczne odporne na temperaturę do 500 – 600 stopni C, a także ocieplenie (umieszcza się je między przewodem kominowym a obudową). Standardowy zestaw do kotłów gazowych czy olejowych jest przeznaczony do spalin o niższej temperaturze i wyposażony jest w zbieracz kondensatu.

Zestaw turbo to komin powietrzno-spalinowy, który może współpracować z gazowymi kotłami z zamkniętą komorą spalania oraz kotłami kondensacyjnymi. Pomiędzy rurą spalinową a obudową tworzy się w nim wolna przestrzeń umożliwiająca doprowadzenie powietrza zewnętrznego do komory spalania w piecu. Część ciepła odprowadzanego ze spalinami jest przekazywana do powietrza zasilającego palnik kotła. Kominy powietrzno-spalinowe mogą współpracować z kilkoma kotłami z zamkniętą komorą spalania tworząc system odprowadzenia spalin LAS - Luft-Abgas-System, czyli system powietrzno-spalinowy.

Którą markę wybrać? Komin Schiedel to komin największego producenta systemów kominowych w Europie np. komin Schiedel Rondo Plus to uniwersalny komin dla paliw stałych, płynnych jak i gazowych, odporny na pożar sadzy, wilgoć oraz kondensat. Odznacza się on m.in. trzydziestoletnią gwarancją. Dobre opinie mają też produkty firm Leier, Effe 2 czy Plewa.

Systemy kominowe stalowe

Kominy stalowe to zarówno systemy odprowadzenia spalin, jak również elementy przeznaczone do wbudowania w konstrukcje tradycyjne murowane. Taki komin systemowy ma niewielką średnicę zewnętrzną (100-140 mm), dzięki czemu łatwo przeprowadzić go przez strop. Zewnętrzne ścianki kominów stalowych powinny być ocieplone, ponieważ stykają się bezpośrednio z przepływającym zimnym powietrzem otoczenia. To zapobiegnie kondesacji pary wodnej. Stalowe przewody powietrzno-spalinowe produkowane są w dwóch wersjach: jedna to ta, gdzie obie rury są stalowe, a druga, gdzie tylko rura zewnętrzna jest stalowa, natomiast wewnętrzna rura spalinowa - z polipropylenu. Te przewody są wykorzystywane do współpracy z kotłami gazowymi z zamkniętą komorą spalania i kondensacyjnymi.

Komin kominowi nierówny

Komin dymowy może być częścią budowli lub konstrukcją wolnostojącą murowaną, metalową czy też betonową. Według rodzaju konstrukcji kominy można podzielić na:

  • jednowarstwowe (ich ściany są jednorodne materiałowo, np. kominy murowane z cegły, betonowe lub żelbetowe),
  • wielowarstwowe (ich ściany złożone są z kilku różniących się od siebie warstw materiałowych)
  • kominy typu LAS (czyli kominy powietrzno-spalinowe, doprowadzające powietrze do paleniska i odprowadzające spaliny).

Ze względu na charakter pracy kominy można następująco sklasyfikować:

  • mokre (pracujące z kotłami gazowymi, kondensacyjnymi o temperaturze spalin 80-160 stopni Celsjusza),
  • suche (pracujące z kotłami na paliwo stałe o temperaturze spalin wyższej niż 160 stopni Celsjusza)
  • pracujące w nadciśnieniu (ciśnienie wewnątrz komina jest wyższe od zewnętrznego, to np. kotły z palnikami nadmuchowymi).

Kominy możemy także dzielić ze względu na funkcję, jaką pełnią - na:

  • dymowe (do odprowadzania produktów spalania z kotłów na paliwa stałe),
  • spalinowe (do odprowadzania produktów spalania z kotłów na paliwa gazowe i płynne)
  • wentylacyjne (nawiewno-wywiewne).

Warto pamiętać, aby system kominowy wybrać odpowiednio do jego późniejszego zastosowania i przeznaczenia. Inne funkcje będzie spełniał komin ceramiczny dymowy, a inne komin wentylacyjny, stąd też materiały do niego zastosowane muszą się różnić. Przed wyborem danego komina warto zapoznać się z powyższym tekstem i zapytać o poradę eksperta. Jego uwagi z pewnością pomogą nam dokonać właściwego wyboru.

Systemy kominowy - wiedza wcale nie tajemna dla każdego

Wszystkie kominy systemowe służą do odprowadzania spalin powstających w procesie ogrzewania budynków. Ich zadaniem może być także zapewnienie odpowiedniej wentylacji budynków (np. poprzez pustaki wentylacyjne). Systemy kominowe powinny być dopasowane do rozmiarów kotła, a także do parametrów budynku. Budowane z elementów prefabrykowanych mogą różnić się od siebie specyfikacją technologiczną. Systemy kominowe mogą składać się z elementów ceramicznych bądź stalowych.

Komin ceramiczny – powstaje z prefabrykowanych elementów kamionkowych bądź wykonanych z ceramiki szamotowej. Poszczególne prefabrykaty łączy się ze sobą przy pomocy specjalnych żywic. Tego rodzaju komin ceramiczny posiada wszechstronne możliwości zastosowania. Kominy z ceramiki mogą służyć do odprowadzania spalin z kotłów węglowych oraz gazowych, kondensacyjnych (z zamkniętą komorą spalania). Komin ceramiczny może być też stosowany w celu wykonania wentylacji. Stanowi wygodną alternatywę dla takich produktów jak betonowe pustaki wentylacyjne. Warto także dodać, iż nasada kominowa może być w tym wypadku wykonana z różnego rodzaju materiałów.

Stalowe systemy kominowe – to kolejne ciekawe produkty, które możemy wykorzystać do odprowadzania spalin w domach jednorodzinnych. Kominy stalowe mają niewielką średnice. Można je wykorzystać zarówno do wykonania nowej budowli, jak również do wbudowania w istniejące już kominy murowane. Możemy je wykorzystać zarówno do współpracy z kotłami gazowymi, jak i do kotłów z zamkniętą komorą spalania. Nasada kominowa może zostać wykończona w dowolny sposób.

Jeśli interesuje Cię budowa komina, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak wybudować kominy do odprowadzania spalin, jak powinna wyglądać nasada kominowa, w jaki sposób wybrać kocioł grzewczy (np. kondensacyjny) a także jak wybrać najlepsze materiały (np. pustaki wentylacyjne). Na dole strony odnajdziesz pełną listę powiązanych tematów.