PVC-U to inaczej nieplastyfikowany polichlorek winylu. Często można spotkać się również z nazwą PCV lub PCW. Tworzywo to ma swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, czy obiektach użyteczności publicznej. Cieszy się bardzo dużą popularnością za sprawą swojej trwałości i szczelności. Systemy rurowe z PVC-U bardzo dobrze sprawdzają się w aplikacjach wodnych, basenowych, znajdują także zastosowanie w uzdatnianiu wody oraz nawadniania. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się więcej o zaletach i zastosowaniach systemów rurowych z tego rodzaju tworzywa sztucznego.

Wysokiej jakości komponenty do rurociągów z PVC-U znajdziesz na: https://gambitsystems.pl/oferta/system-klejony-pvc-u-tp

Zalety rurociągów z PVC-U

Systemy rurowe z PVC-U to przede wszystkim szeroki zakres temperatur od 0°C aż do +60°C. Dzięki temu są odporne na działanie wody, tlenu, ozonu, czy agresywnych cieczy. Dodatkowo wykazują odporność na korozję i obojętność biologiczno-chemiczną. Co ważne, jako że polichlorek winylu jest jednym z najstarszych tworzyw sztucznych wytwarzanych przez człowieka, cechują go także bardzo dobre własności przeciwpożarowe. Dzięki wysokiej zawartości chloru nie stanowi więc zagrożenia dla ludzi i otoczenia.

Często przytaczaną zaletą jest również gładkości rur z PVC-U, która zmniejsza ryzyko ich pokrycia się osadem, czy też rozwoju różnego rodzaju bakterii. Z aprobatą spotyka się również ich znacznie mniejszy wpływ na środowisko. Warto także wspomnieć o elastyczności, dzięki której tworzywo nie jest podatne na pęknięcia czy inne uszkodzenia wynikające z ruchów terenu.

Co więcej, PVC-U oferuje szerokie możliwości zastosowania oraz brak wpływu na jakość wody pitnej (potwierdzony atestem PZH - Państwowego Zakładu Higieny). Jest to bardzo istotne, jako że inne dostępne na rynku tworzywa mogą negatywnie wpływać na smak wody.

Tworzywo to jest również bardzo lekkie i proste w montażu. Aby odpowiednio zainstalować złączki i zawory wystarczy właściwy klej oraz podstawowe umiejętności.

Zastosowanie systemów rurowych PVC-U - aplikacje wodne

Jak już wcześniej wspomnieliśmy systemy rurowe z PVC-U, mają swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Jedną z nich są aplikacje wodne. Dobre jakościowo wodne złączki i zawory z PCV-U sprawdzają się m.in. w oczyszczalniach ścieków i systemach uzdatniania wody. Z powodzeniem wykorzystuje się je również w publicznych oraz prywatnych basenach, wodnych parkach rozrywki, czy też spa. Akwarystyka, rolnictwo, ogrodnictwo oraz przemysł przetwórstwa żywności to kolejne obszary, w których tego rodzaju systemu rurowe znajdują zastosowanie.

Złączki i zawory z PVC-U

Jednymi z ważniejszych komponentów systemów rurowych są złączki i zawory. Powinny one przede wszystkim być zgodne z międzynarodowymi normami np. ISO EN 1452-3 czy PN-EN 744:1997. W ofercie poszczególnych producentów możemy znaleźć m.in. kolana, zaślepki, śrubunki, łuki, mufy, czy trójniki z PVC-U. Szczególnie istotne są również odpowiednie przyłącza oraz różnego rodzaju kołnierze.

W ofercie zaworów z PVC-U możemy znaleźć m.in. ich następujące rodzaje – kulowe, membranowe oraz zwrotne. Każdy z nich ma odmienne zastosowanie, a co za tym idzie inne właściwości. Zawory kulowe odpowiedzialne są przede wszystkim za włączanie i wyłączanie kontroli przepływu, dzięki czemu zabezpieczają przed przeciekaniem. Co ważne, można je rozbudować o dodatkowe elementy.

Zawory membranowe są z kolei całkowicie pozbawione metalowych elementów. Główną zaletą takiego rozwiązania jest brak możliwości wystąpienia korozji. Wyróżnia je także najwyższy stopień szczelności oraz zwiększony przepływ przy tym samym zużyciu energii.

Zawory zwrotne to elementy, dzięki którym możliwa jest prawidłowa praca całego układu. Umożliwiają automatyczne przejście od zamknięcia do otwarcia rurociągu z obu stron oraz chronią inne elementy przed uszkodzeniem. Możemy wyróżnić m.in. następujące zawory zwrotne:

  • skośne,
  • międzykołnierzowe klapowe,
  • stożkowe.

Wybierając komponenty do systemu rurowego PVC-U, skorzystaj z oferty produktów renomowanych producentów. Tym sposobem zyskasz gwarancję najwyższej jakości ich wykonania, odpowiedniego dopasowania do konkretnego środowiska i bezawaryjności.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny