Systemy rynnowe – jakie wybrać?

Rynny oraz rury spustowe służą do odprowadzania wody deszczowej. Ich zadaniem jest sprawienie, by znalazła się ona z daleka od elewacji. Dlatego muszą być sprawne i szczelne. To pierwsze w dużym stopniu jest gwarantowane przez odpowiedni montaż, ale nie tylko. Aby rynny naprawdę były sprawne, konieczne jest odpowiednie rozłożenie ich długości, uchwytów, łączeń. Te wszystkie elementy łącznie z rynnami i rurami spustowymi tworzy system rynnowy.

Bardzo wielu producentów oferuje gotowe już systemy rynnowe, które świetnie sprawdzają się w przypadku standardowych domów. Najczęściej w ich ofercie jest co najmniej kilka zestawów, które nadają się do standardowych domków jednorodzinnych o prostokątnym lub kwadratowym kształcie. Można jednakże także zamówić rynny dopasowane idealnie do rozmiaru i kształtu bryły budynku. Dzięki temu rynny sprawdzą się najlepiej. Taki system rynnowy można zaplanować na podstawie projektu domu. Specjaliści dobiorą wszystkie niezbędne elementy. Warto także wypróbować różnego rodzaju elementy dodatkowe, takie jak odstojnik rynnowy czy zbiornik wody deszczowej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rynnach.

Rynny plastikowe, aluminiowe czy stalowe?

Zanim zaczniesz szukać producenta lub sklepu, które zaproponują ci odpowiedni zestawy rynien, najpierw musisz zastanowić się, jaki materiał cię interesuje. To bezpośrednio przekłada się na cenę. Na rynku pojawiają się rynny plastikowe, stalowe i aluminiowe. Czasami używa się także cynkowych lub miedzianych, ale to drogie rozwiązanie zarezerwowane w zasadzie tylko do budynków renowanych lub willi utrzymanych w starym stylu, więc nie będziemy przedstawiać tej oferty producentów.

Rynny PCV są najczęstszym wyborem. Kojarzą się co prawda z małą trwałością i są raczej traktowane jako gorszy wybór, ale warto się nad tym zastanowić. Na ich korzyść przemawia przede wszystkim niska cena, są także mniej wymagające pod względem konserwacji niż rynny stalowe. Są także mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Odprowadzenie wody - sprawdź promocje

Rynny stalowe wytrzymują nawet 50 lat, ale wyłącznie pod warunkiem regularnego czyszczenia, malowania i stosowania środków antykorozyjnych. Rynny PCV obecnie są robione z lepszej jakości materiału sztucznego niż jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego ich podatność na uszkodzenia pod wpływem słońca czy deszczu jest mniejsza. Dobrym rozwiązaniem są także rynny aluminiowe. Lekkie, ładnie się prezentują, potrzebują mniej uwagi niż stalowe. Jednakże rynny aluminiowe są po prostu najdroższą alternatywą, więc mało osób się na nie decyduje. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rynnach stalowych?

Systemy rynnowe – ceny i zakup

Bardzo trudno jest porównać oferty różnych producentów. Systemy rynnowe są najczęściej wieloelementowe, a każdy element to dodatkowe kilka, kilkanaście złotych. Na dodatek w przypadku projektowanych na zamówienie systemów ceny mogą być bardzo różne. Wielkość budynku, stopień skomplikowania dachu, rodzaj rynien, cena za wykonanie projektu – każdy producent i każdy pośrednik ma swoje własne stawki.

Systemy rynnowe, czyli rynny plastikowe PCV, rynny stalowe i rynny aluminiowe oraz ich zastosowanie i ceny
Systemy rynnowe - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady

Dlatego jeśli zdecydujesz się na zakup systemów rynnowych, koniecznie sprawdź ofertę kilku producentów. Wyślij ofertę i poproś o mniej więcej wycenę – wtedy będziesz wiedzieć, która opcja będzie dla ciebie najbardziej opłacalna. Większość producentów, na przykład Galeco, Gamrat czy Bryza w ciągu kilku dni przygotują wstępny kosztorys. Na stronach internetowych niektórych firm możesz obliczyć to samodzielnie za pomocą specjalnych kalkulatorów. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu rynien kwadratowych.

Producenci systemów rynnowych – opinie i porady

Bardzo popularne rynny Bryza to zdecydowanie najczęstszy wybór w ostatnim czasie. Są to wyłącznie rynny PCV, bardzo dobrej jakości. Mają różne średnice i różne kształty. Rynny Bryza są cenione także za to, że mają niezwykłe kolory – wybór jest bardzo duży, poza standardową bielą, czernią i brązem, masz do wyboru jeszcze odcienie zieleni, czerwieni czy szarości.

Systemy rynnowe marki Gamrat zasługują na uwagę przede wszystkim za szeroki wybór materiałów. Są wykonane z PCV, stali lub połączenia PCV z wysokiej jakości akrylem – to jeszcze bardziej trwałe i jeszcze bardziej estetyczne rozwiązanie. Rynny tego producenta także są dostępne w bogatej kolorystyce. Również Galeco oferuje rynny wykonane z różnych materiałów. Na uwagę zasługuje ich oferta rynien prostokątnych, idealnych do nowoczesnych domów.

Marley to marka, która zajmuje się nie tylko tworzeniem rynien, lecz także różnego rodzaju komfortowych i wygodnych rozwiązań do domu. W ofercie marki można znaleźć rekuperatory czy inną inteligentną technikę do ogrodu i domu, ale jednocześnie marka zajmuje się systemami odprowadzania wody deszczowej. Systemy rynnowe Marley możesz znaleźć w wielu popularnych marketach budowlanych, jak na przykład Castorama. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu rynien w domu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny