Rodzaje szafek pod umywalkę

łazience każdy sprzęt oraz akcesoria powinny mieć swoje miejsce. Łazienka powinna być miejscem funkcjonalnym, w którym można poruszać się bez przeszkód oraz korzystać bez skrępowania z armatury i mebli.

Jeśli chodzi wanny, kabiny prysznicowe oraz umywalki, wybór jest kwestią priorytetową. Jednak to, jakie meble i sprzęty będą stały w sąsiedztwie, jest niemniej ważne. Szafka pod umywalkę zajmuje tutaj szczególne miejsce, ponieważ musi być dopasowana do umywalki pod wieloma względami. Szafka i umywalka tworzą duet, jeśli któryś z elementów zawiedzie, całość stanie się niepraktyczna i będzie sprawiać problemy przy zwykłym używaniu.

Istnieje co najmniej kilka rodzajów szafek pod umywalkę. Warto je poznać i dokonać wyboru najodpowiedniejszej opcji do swojej łazienki. Jednym z rodzajów są stojące szafki pod umywalki. W sklepach ich wybór jest ogromny. Taka szafka jest przede wszystkim stabilna i nie sprawia problemów przy montażu. Nie trzeba przymocowywać jej do ściany. Stojące szafki łazienkowe są mobilne - można je przestawiać w razie konieczności. Jeśli szukasz pomysłu na łazienkę, w tym artykule znajdziesz naszą propozycję aranżacji.

W ofercie wielu producentów znajdują się komplety do łazienki, które obejmują stojące szafki pod umywalki oraz szafki łazienkowe na kosmetyki i ręczniki, na przykład komody oraz słupki. Szafki mogą mieć różny rozmiar - już od 50 cm do 60 cm, przez 80 cm do 90 cm, aż po szersze niż 120 cm.

Mankamentem stojącej szafki pod umywalkę jest stały kontakt jej nóżek z wodą, którą siłą rzeczy zachlapujemy podłogę podczas używania umywalki. Można jednak dokupić dedykowane akcesoria, na przykład gumowe nakładki, które uniemożliwiają zniszczenie nóżek szafki.

Szafki pod umywalkę inne niż tradycyjna

Ciekawą propozycją jest szafka wisząca podumywalkowa. Jej wielkim plusem jest to, że można ją zamontować na prawie dowolnej wysokości. W sprzedaży są dostępne szafki tego typu, na których możliwy jest bezproblemowy montaż umywalki nablatowej czy podblatowej. Szafka wisząca podumywalkowa, np. z 2 szufladami zapewnia, że mycie podłogi pod nią nie sprawia problemów, ponieważ nie styka się ona z podłożem.

Szafka wisząca występuje również w wersji zwykłego mebla łazienkowego nie do zintegrowania z umywalką. Nawet najwyższy członek rodziny nie będzie zmuszony, aby się do niej schylać. Do wad wiszącej szafki można zaliczyć kłopotliwy montaż. Należy ją bowiem przytwierdzić do ściany.

Na rynku można zakupić ponadto komplet zawierający umywalkę i zintegrowaną z nią szafkę. Umywalka z szafką to doskonały pomysł, ponieważ są w zupełności do siebie dopasowane i stanowią całość, jeśli chodzi o wzornictwo i funkcjonalność. Istnieje ponadto wiele modeli różnych rodzajów szafek na umywalki nablatowe. Jeśli wraz z szafką poszukujesz także umywalki, sprawdź koniecznie nasz przegląd umywalek nablatowych.Jaka umywalka z szafką czy też szafka z umywalką stanie w naszej łazience, to również kwestia stylu, w którym została urządzona. Mimo, iż w przypadku szafek i ogólnie mebli łazienkowych kwestia funkcjonalności jest najważniejsza, warto dostosować jej wygląd do pozostałych elementów w łazience.

Szafki łazienkowe są obecnie proponowane zarówno w minimalistycznej wersji, jak i bardzo ozdobnej. Ważne jest, aby szafki w łazience posiadały dobre zawiasy, a także odpowiednie prowadnice szuflad. Wpływa to na komfort ich użytkowania oraz trwałość.

Szafki łazienkowe pod umywalkę - przegląd modeli z polskich sklepów

W polskich sklepach z armaturą łazienkową, salonach łazienkowych oraz marketach wielkopowierzchniowych można nabyć szafki łazienkowe w różnorodnych cenach. Dostępne są również zestawy, które zawierają szafki z umywalką oraz lustra. Umywalka z szafką jako komplet pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i rozwiązuje kłopot z dopasowaniem elementów. Najtańsze szafki łazienkowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych, najdroższe mogą kosztować nawet 3000 złotych. Wybór jest przeogromny. Przyjrzyjmy się zatem kilku wybranym modelom z bliska.

Interesujące szafki łazienkowe pod umywalki proponuje producent wyposażenia łazienkowego Roca. Jednym z modeli jest Roca GAP - to szafka wisząca w zestawie z umywalką. Cena kompletu to 1400 złotych. Prostokątna szafka pod umywalkę (kolor biały połysk) została wyprodukowana z płyty MDF i jest odporna na wilgoć. Jest stylowa i bardzo ładnie wykończona, poprzez zastosowanie stalowych klamek do szuflad. Umywalka z szafką Roca GAP sprawdzi się doskonale w niewielkiej łazience ze względu na swoje małe rozmiary.

Dla kontrastu można zwrócić uwagę również na produkty z systemu Klum. Są to niedrogie stojące szafki łazienkowe o prostym designie. KULM 01 to szafka pod umywalkę nablatową. Jej cena to zaledwie 115 złotych. Została wykonana z płyty MDF melaminowanej, w jasnym odcieniu. Akcesoria do montażu znajdują się w komplecie z szafką.

Duży wybór szafek umywalkowych znajdziemy w ofercie marketów takich jak Ikea, Praktiker czy Leroy Merlin. W Ikei można kupić szafki łazienkowe zaprojektowane w nowoczesnym lub klasycznym stylu w cenie od 150 do 1700 złotych.

W Marketach Praktiker szafki łazienkowe można kupić już od 82 złotych, najdroższe modele kosztują około 650 złotych. Jeśli zdecydujemy się na zakup szafki w markecie, to relatywnie największy wybór produktów będziemy mieli w sieci sklepów Leroy Merlin. Tamtejszy przedział cenowy to od 80 do prawie 3000 złotych. Można nabyć tam szafki łazienkowe w różnych wzorach, stylach i kolorystyce. Duży wybór istnieje również, jeśli chodzi o wymiary szafek. Można tam nabyć szafkę zarówno do małej, jak i dużej łazienki.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując szafkę pod umywalkę?

Szafka pod umywalkę najczęściej jest produkowana z MDF lub z płyty wiórowej. Są one poddawane przeróżnym zabiegom, aby chronić te materiały przed wilgocią. Często szafka pod umywalkę bywa lakierowana lub impregnowana specjalną powłoką przeciwwilgociową. Należy wybierać właśnie takie produkty, które zostały zabezpieczone przed wodą.

MDF oraz płyta wiórowa jest dość delikatna i mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nie można używać zbyt żrących środków lub szorować jej tak zwanym druciakiem.

Meble łazienkowe czy gotowe zestawy mebli, w tym szafka łazienkowa pod umywalkę, bywają wykończone poprzez lakierowanie, foliowanie lub laminowanie. Foliowane meble prezentują się bardzo dobrze i są projektowane w różnych wzorach i kolorach. Jednak większą odpornością cechują się szafki i meble łazienkowe lakierowane. Warto przed zakupem dowiedzieć się, jakim zabiegom została poddana szafka w celu wzmocnienia powłoki i w jaki sposób została wykończona.

Dobrym rozwiązaniem jest umywalka z szafką, gdyż kupujemy wtedy zintegrowany system i niczym więcej nie musimy się przejmować.  W niektórych sklepach są oferowane zestawy zawierające lustra pasujące do stylu całego kompletu.

Producenci oferują również akcesoria łazienkowe, które będą współgrać z szafką łazienkową.

Są to, między innymi wsporniki do półek, półka łazienkowa i inne łazienkowe akcesoria oraz specjalne uchwyty.

Niezależnie, czy jest to samodzielna szafka pod umywalkę czy umywalka z szafką, powinny to być meble stabilne i solidnie wykonane. Nigdy nie będą to jednak meble, które można intensywnie eksploatować.

Zwracajmy uwagę na okres trwania gwarancji. Często nawet droga szafka pod umywalkę może mieć bardzo krótką gwarancję. Niezależnie, czy wybierzemy umywalkę wiszącą czy stojącą ,powinien być to mebel, który będzie służył przynajmniej kilka lat.

Przeczytaj również nasz artykuł na temat wyboru umywalki do łazienki: Umywalka podwieszana czy naszafkowa? Co wybrać?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny