Szafki pracownicze — jak je wybrać, by właściwie wyposażyć szatnię w zakładzie pracy?
Szafki pracownicze są podstawowym — regulowanym przepisami prawa — elementem wyposażenia szatni i pomieszczeń socjalnych w zakładach pracy. Zapewniają porządek i dobrą organizację odzieży roboczej i prywatnej oraz akcesoriów niezbędnych do pracy. Pozwalają też schować i zabezpieczyć przedmioty osobiste. Sprawdźmy zatem, jakie szafki pracownicze warto wybrać i jak wyposażyć szatnię, by była nie tylko zgodna z przepisami, ale również funkcjonalna i komfortowa.
Szafki pracownicze zgodne z przepisami
Szafki pracownicze są obowiązkowym elementem wyposażenia szatni w tych zakładach pracy, w których konieczne jest noszenie odzieży roboczej. Pracodawca zobowiązany jest zapewnić każdemu pracownikowi odpowiednie miejsce na ubrania własne i robocze. Oznacza to, że na każdego pracownika musi przypadać jedna szafka podwójna (z osobnymi komorami na strój pracowniczy i prywatny) lub dwie szafki pojedyncze.
Podstawę prawną tych wymogów stanowi rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650, ze zm.).
Przepisy określają jednak nie tylko sam obowiązek wyposażenia szatni w szafki pracownicze. Obowiązująca w Polsce norma PN-75M-78711 reguluje również wymiary i wyposażenie tych mebli. Określa ona, że szafka pracownicza spełniająca normy BHP powinna mieć minimum 180 cm wysokości, 40 cm szerokości i 48 cm głębokości. Wymagany jest również drążek z wieszakami na ubrania, umieszczone na ścianach wieszadła oraz przynajmniej jedna półka.
Warto zaznaczyć, że przepisy BHP dopuszczają dostosowanie mebli socjalnych, również szafek pracowniczych, do potrzeb użytkowników i specyfiki miejsca pracy. Odstępstwa od norm są więc dopuszczalne, ale jedynie po wcześniejszej konsultacji i zatwierdzeniu przez właściwego inspektora BHP.
W większości przypadków szafki pracownicze w zakładach pracy muszą spełniać określone normy. Aby mieć pewność, że tak jest, warto wybierać meble opatrzone odpowiednimi atestami. Szafki pracownicze Umstahl wykonane są zgodnie z obowiązującymi przepisami i normą ISO 9001:2008. To gwarancja solidności, bezpieczeństwa, a także zgodności z polskimi i międzynarodowymi przepisami BHP.
Funkcjonalne modele szafek pracowniczych
Przepisy i normy prawne określają pewne parametry, które powinny mieć szafki pracownicze. Nie są one jednak wytyczne szczegółowe. Podane są wyłącznie minimalne wymiary czy podstawowe elementy wyposażenia. Oznacza to, że meble te mogą występować w różnych wersjach, o ile spełniają te podstawowe wymogi.
W sprzedaży dostępne są więc różne modele funkcjonalnych szafek pracowniczych. Przede wszystkim różnią się one ilością segmentów. Dostępne są zarówno wolnostojące, pojedyncze szafki pracownicze, jak i meble większe, złożone z licznych segmentów.
Ważny podział dotyczy też szafek jedno i dwudzielnych. Te drugie mają wewnętrzną ściankę, która wydziela przestrzeń na odzież roboczą i prywatną. Nowoczesne szafki pracownicze to również cała gama dodatkowego wyposażenia. Dostępne są modele z dodatkowymi skrytkami, półkami czy wieszakami zapewniającymi miejsce nie tylko na odzież, ale również na narzędzia pracy, akcesoria czy przedmioty osobiste.
Wyróżniamy też szafki z drzwiami standardowymi, jak i typu L, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Są też szafki pracownicze ze zintegrowanymi ławkami ułatwiającymi przebieranie się i zmianę obuwia.
Metalowe szafki pracownicze i ich zalety
Metalowe szafki pracownicze to doskonały wybór dla tych, którzy szukają mebli solidnych, higienicznych i spełniających wyśrubowane przepisy BHP. Metalowa konstrukcja zapewnia trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także czynniki zewnętrzne — zmiany temperatur, wilgoć czy środki chemiczne.
Materiał konstrukcyjny dostosować można do specyfiki miejsca pracy. Wybrać można m.in. szafki pracownicze z blachy kwasoodpornej czy ocynkowanej. Zależy to od warunków, na które wystawiony będzie mebel.
Wybierając szafki pracownicze, warto zwrócić uwagę na ich konstrukcję. Szafki pracownicze Umstahl wykonuje się z solidnej blachy stalowej malowanej proszkowo. Stabilność zapewnia im zgrzewana konstrukcja, a drzwi usztywnione są profilami.
Metalowe szafki pracownicze wyposaża się w zamki różnego typu. Mogą to być zarówno ryglowane zamki na klucz, jak i zamki magnetyczne na kartę, ale również szafki zamykane na kłódki. Odpowiednie zamknięcia to zarówno kwestia wygody użytkowania, jak i bezpieczeństwa umieszczonych w szafce przedmiotów.
Dodatkowo każda szafka pracownicza posiada wywietrzniki zapewniające odprowadzenie zapachów i wilgoci. Otwory montażowe na ścianach bocznych pozwalają z kolei na skręcenie szafek ze sobą czy przytwierdzenie mebli do ściany.
Metalowe szafki pracownicze to nie tylko komfort i solidność. Malowanie proszkowe pozwala na estetyczne wykończenie w dowolnym kolorze, np. w barwach firmowych. Dzięki temu meble można dostosować do dowolnych wymagań i aranżacji.
Szafki pracownicze z metalu są więc najlepszym wyborem. Są funkcjonalne i solidne, odporne na uszkodzenia i niekorzystne warunki, a także estetyczne i łatwe w czyszczeniu czy dezynfekcji. Sprawdzą się zarówno w zakładach pracy, jak i szatniach w placówkach oświatowych, kulturalnych czy sportowych.
artykuł sponsorowany