Szafy do domu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze

Szafa na ubrania jest meblem, bez którego codzienne życie domowe będzie mocno utrudnione. Niezależnie od tego czy chodzi o małe czy duże egzemplarze. Sam rozmiar to nie jedyne kryterium podziału opisywanych mebli. Do dyspozycji mamy szafy przesuwne, wolnostojące oraz narożne. W tym artykule dokładniej opisujemy wspomniane rodzaje. Podajemy też oczywiście ceny i wymieniamy popularnych producentów, takich jak szafy Ikea i inne ważne informacje.

Szafa w każdym domu – podstawowy podział

Szafa na ubrania jest meblem przybierającym rozmaite oblicza. Zanim jednak przejdziemy do opisu konkretnych wersji skupimy się na materiałach. Solidne i estetyczne szafy powstają oczywiście z litego drewna w różnych odmianach. Ten surowiec znamy i wykorzystujemy od wieków. Nie jest jednak jedynym wyborem. Możemy, bowiem zdecydować się na materiały drewnopodobne. Zazwyczaj są to płyty MDF lub HDF. Odznaczają się ładnym wyglądem i niezłą wytrzymałością na uszkodzenia. Ostatnimi czasu na popularności zyskuje jeszcze jeden surowiec. Szafy na ubrania coraz częściej powstają ze szkła hartowanego.

Teraz czas na konkretne rodzaje mebli. Pierwszym i absolutnie tradycyjnym jest wolnostojąca szafa na ubrania. Może być jedno, dwu lub trzydrzwiowa, wspomniane egzemplarze będą się oczywiście różnić rozmiarem. Największa zaletą tego mebla jest to, że można go postawić w niemal dowolnym miejscu. Największą przeszkodą będą elementy architektoniczne takie jak skosy sufitów. Poza tym szafa wolnostojąca zostanie z łatwością dopasowana do przedpokoju, pokoju, sypialni czy salonu. Nowoczesne modele są funkcjonalne i dostępne w wielu wzorach i kolorach. Godne polecenia są szafy Ikea, Black Red White czy szafy Bodzio.

Kolejną grupę stanowią szafy na ubrania do zabudowy. Umieszcza się je we wnękach w domach i mieszkaniach. Dlatego też najczęściej powstają na wymiar. W związku z tym są idealnie dopasowane do pomieszczenia, w którym stoją. Składają się przeważnie z ścianek bocznych, sufitu, podłogi, choć nie zawsze muszą zawierać wszystkie elementy. Funkcję ścianek mogą sprawować ściany wnęki. Podobnie jest z podłogą i sufitem. Najważniejszą częścią są tu drzwi instalowane na specjalnych stelażach. Wersje wnękowe to zazwyczaj szafy przesuwne, oznacza to, że drzwi rozsuwają się na boki. Taki sposób otwierania pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Przed nami jeszcze szafa narożna.

Nieco rzadziej spotykana, choć dostępna w salonach jest szafa narożna. W klasycznej wersji umieszcza się ją w samym rogu pomieszczenia. System otwierania znajduje się równolegle do narożnika. Ten mebel zajmuje cały kąt, zatem można stwierdzić, że jest dość duży. To rozwiązanie świetnie się sprawdza w mało ustawnych pomieszczeniach. Nowszym i zyskującym popularność projektem jest szafa narożna w kształcie litery „L”. W takiej wersji staje się garderobą. Szafa narożna wewnętrzna, bo pod taką nazwą też występuje, przybiera formę zabudowanego kwadratu lub prostokąta.

Najlepsza szafa do przedpokoju i tanie szafy do pokoju

Wiemy już, czym charakteryzuje się szafa narożna, wolnostojąca czy do zabudowy. Teraz opiszemy te meble pod nieco innym kątem. Najpierw odpowiemy na pytanie, jaka powinna być szafa do przedpokoju. Po pierwsze, jej wielkość musi być dopasowana do korytarza. Wiadomo, bowiem, że zazwyczaj jest to dość wąski przesmyk. Zatem szafa do przedpokoju musi się w niego idealnie wpasowywać. Dobrym rozwiązaniem będą tu szafy przesuwne wnękowe. Drzwi otwierane na boki zaoszczędzą miejsca. Możemy też zainwestować w wersję wolnostojącą z przesuwnymi drzwiami. Duże pole manewru dają szafy Black Red White, Ikea lub Bodzio.

Szafa do przedpokoju musi być przede wszystkim funkcjonalna. Nie chodzi tu tylko o komfortowe otwieranie drzwi. Będziemy w niej przechowywać ubrania wyjściowe, buty i inne elementy garderoby. Zatem musi być wyposażona w wiele przegródek i półek. W małych i wąskich przedpokojach sprawdzą się szafy z lustrem. Nie trzeba będzie dokupować tego elementu osobno. Nie będziemy tez mieć problemu z wygospodarowaniem miejsca na powieszenie lustra. Szafa do przedpokoju już za nami, przechodzimy do kolejnego pomieszczenia.

Przed nami tanie szafy do pokoju dziennego. Oczywiście ich rozmiar zależy od tego jak duże jest to pomieszczenie. W małych pokojach gdzie nie ma miejsca na szafy przesuwne wnękowe sprawdzą się wersje wolnostojące. Najlepiej dwudrzwiowe, które gwarantują dość dużą przestrzeń do chowania ubrań. Tanie szafy do pokoju wykonuje się zazwyczaj z płyt MDF lub HDF. Te z litego drewna są znacznie droższe. W większych salonach postawmy na wersje trzydrzwiowe lub wnękowe. Z tego samego materiału. Mogą być to oczywiście również szafy z lustrem. Możliwości mamy dużo, warto przeglądać oferty Ikei, ciekawe są też szafy Bodzio czy Black Red White.

Sprawdzone szafy do sypialni

Szafy przesuwne świetnie pasują do sypialni. Między innymi, dlatego, że pozwalają zaoszczędzić miejsce na otwieranie drzwi. Opisywane pomieszczenie jest bardzo ważne. W nim ładujemy akumulatory przed kolejnym dniem. Istotne jest, więc by szafa do sypialni była funkcjonalna. Tą właśnie cechą odznaczają się szafy z lustrem w wersji wnękowej. Łączą w sobie wiele półek z możliwością sprawdzenia w tafli czy jesteśmy gotowi do wyjścia. Podobnie jak w przypadku przedpokoju, szafa do sypialni nie może nam zawadzać i zabierać zbyt dużo miejsca.

Duże, wnękowe szafy z lustrem nie są jedynym wyborem do sypialni. W mało ustawnych pomieszczeniach warto wykorzystać wersje narożne. Jak już wcześniej wspominaliśmy to rozwiązanie zyskuje coraz większa popularność. Gwarantuje też sporą uniwersalność. Nic też nie stoi na przeszkodzie by w sypialni umieścić szafę wolnostojącą. W większych pomieszczeniach stawiamy na wersje dwu i trzydrzwiowe. Szczególnie druga propozycja jest warta rozważenia. Oferuje sporą przestrzeń użytkową a to przecież ważna kwestia. Warto przejrzeć szafy Black Red White, Ikea czy też Bodzio.

Szafy Ikea, Bodzio, Black Red White – tanie szafy do pokoju i nie tylko

Wolnostojące szafy Ikea występują w wielu ciekawych odmianach. Przytoczymy kilka przykładów, opis całej oferty to temat na osobny artykuł. Trzydrzwiowa biała szafa DOMBAS kosztująca około 330 zł i oferuje sporo miejsca na ubrania. Ciekawe są też duże szafy z lustrem BRIMNES, cana to około 500 zł. Do dyspozycji jest cały szereg produktów o zwiększonych rozmiarach. Szafy Ikea to też oczywiście wersje przesuwne, tak wolnostojące jak i wnękowe. Przed nami jeszcze inne, tanie szafy do pokoju i nie tylko.

Szafy Black Red White również występują w wielu odmianach. Od dwudrzwiowych otwieranych klasycznie po wersje przesuwne. Jednym z tańszych produktów jest szafa Matos, dostępna za około 270 zł. Do średniego przedziału cenowego zaliczymy szafę Holten w cenie 900 zł. Jak już wspomnieliśmy szafy Black RED White to też egzemplarze z drzwiami przesuwnymi. Takim produktem jest szafa F27 270 kosztująca około 660 zł. To jeszcze nie koniec naszej listy, przed nami szafy Bodzio.

Klasyczne szafy Bodzio są dostępne w przeważnie w wersji jedno i dwudrzwiowej. Oferują nowoczesny design, choć są też produkty stylizowane na klasyczne wzory. Taka właśnie jest szafa Grenada kosztująca około 520 zł. Z nowoczesnych projektów do dyspozycji mamy szafę Bodziosystem wyposażoną w lustro. Jej cena to około 690 zł. Przesuwne szafy Bodzio to również bogata w produkty kategoria. Ceny szaf rozpoczynają się już poniżej 1000 zł.