Szafa na zamówienie w przedpokoju

Szafa wnękowa i szafy na wymiar – wybór odpowiedniego miejsca

Najczęściej garderoba znajduje się w pobliżu łazienki lub sypialni. W przypadku domu piętrowego zlokalizowana jest na piętrze, niedaleko sypialni. Tego typu rozwiązanie z powodzeniem sprawdzi się też w niewielkich pomieszczeniach. Co prawda garderoba nie będzie bardzo przestronna, ale z pewnością spełni swoje zadanie. Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się pralnia lub łazienka o dużym metrażu, wtedy może przeznaczyć część z niej na szafę wnękową. Sprawdź także więcej porad na temat mebli na wymiar.

Zabudowa garderoby – szafy na wymiar

Najczęściej szafy do zabudowy wykonywane są do sufitu. Takie rozwiązanie daje więcej pojemności i niweluje problem kurzu, który osiada na szafie. Warto jednak pamiętać, aby zmierzyć wysokość wnętrza w kilku punktach, ponieważ sufit może być krzywy, co jest szczególnie spotykane w starszym budownictwie.

Głębokość szafy do zabudowy powinna być dostosowana do funkcji, jaką ma pełnić. Jeśli chcemy umieścić w niej jedynie półki, wtedy wystarczająca będzie głębokość 30 cm. Osoby, które mają w planach umieszczenie wieszaków na ubrania, muszą uwzględnić 60 cm, z wyjątkiem systemu szafowego i drzwi. Mimo, że drzwi uchylne nie zajmują dużo miejsca, to konieczne jest doliczenie 1,8 cm do zewnętrznej grubości płyty.

Decydując się na drzwi przesuwne w szafie, musimy wziąć pod uwagę szerokość prowadnic. Estetycznym rozwiązaniem będzie ukrycie prowadnicy wewnątrz szafy. W tym przypadku całkowita głębokość szafy do zabudowy będzie większa o co najmniej 5 cm.

Szafy na zamówienie do zabudowy - jak je zaprojektować, co przewidzieć? 2

Projekt szafy do zabudowy

Podczas projektowania zabudowy szafy wnękowej musimy skupić się na naszych potrzebach i oczekiwaniach. Innymi słowy powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób chcemy przechowywać nasze rzeczy. Na pojedynczej półce o szerokości 30 cm możemy umieścić bluzki, swetry czy spodnie. Większa głębokość i szerokość półki może okazać się niefunkcjonalna. W szufladach lub wysuwanym koszu najlepiej sprawdzą się skarpetki, bielizna, rękawiczki, czapki, szaliki. Warto jednak pamiętać, że szuflady i kosze posiadają zamontowane prowadnice, dlatego będą zajmować więcej miejsca w naszej szafie przesuwnej.

Więcej możliwości dadzą nam natomiast wieszaki na ubrania. Popularnym sposobem na umieszczeniem wieszaków stało się zamontowanie rurki równolegle do szafy. Lepszą organizację przechowywania ubrań zapewnią nam też bolce i rurki wmontowane w tył zabudowy garderoby. Wieszaki na ubrania sprawią, że ich przechowywanie będzie bardzo wygodne.

Projekt szafy do zabudowy możemy narysować na kartce papieru, nanosząc na nią wykonane pomiary, w tym szerokość prowadnic i zawiasów. Bardzo dobrze jest zaplanować wykorzystanie przestrzeni do przechowywania rzeczy. Decydując się na składowanie ciężkich przedmiotów, powinniśmy uwzględnić półki, które będą miały podparcie.

Wentylacja szafy wnękowej

To jedna z tych rzeczy, na które bardzo mało osób zwraca uwagę. To błąd, ponieważ tym sposobem nie zapewniamy ubraniom odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co w efekcie może przyczynić się do pojawienia się pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Chcąc temu zapobiec możemy podciąć drzwi szafy i wykorzystać w jej wnętrzu kratkę wentylacyjną i osobnym kanałem wywiewnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny