Szafa wnękowa i szafy na wymiar – wybór odpowiedniego miejsca

Najczęściej garderoba znajduje się w pobliżu łazienki lub sypialni. W przypadku domu piętrowego zlokalizowana jest na piętrze, niedaleko sypialni. Tego typu rozwiązanie z powodzeniem sprawdzi się też w niewielkich pomieszczeniach. Co prawda garderoba nie będzie bardzo przestronna, ale z pewnością spełni swoje zadanie. Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się pralnia lub łazienka o dużym metrażu, wtedy może przeznaczyć część z niej na szafę wnękową. Sprawdź także więcej porad na temat mebli na wymiar.

Zabudowa garderoby – szafy na wymiar

Najczęściej szafy do zabudowy wykonywane są do sufitu. Takie rozwiązanie daje więcej pojemności i niweluje problem kurzu, który osiada na szafie. Warto jednak pamiętać, aby zmierzyć wysokość wnętrza w kilku punktach, ponieważ sufit może być krzywy, co jest szczególnie spotykane w starszym budownictwie.

Głębokość szafy do zabudowy powinna być dostosowana do funkcji, jaką ma pełnić. Jeśli chcemy umieścić w niej jedynie półki, wtedy wystarczająca będzie głębokość 30 cm. Osoby, które mają w planach umieszczenie wieszaków na ubrania, muszą uwzględnić 60 cm, z wyjątkiem systemu szafowego i drzwi. Mimo, że drzwi uchylne nie zajmują dużo miejsca, to konieczne jest doliczenie 1,8 cm do zewnętrznej grubości płyty.

Decydując się na drzwi przesuwne w szafie, musimy wziąć pod uwagę szerokość prowadnic. Estetycznym rozwiązaniem będzie ukrycie prowadnicy wewnątrz szafy. W tym przypadku całkowita głębokość szafy do zabudowy będzie większa o co najmniej 5 cm.

Szafy na zamówienie to świetne rozwiazanie. Można je samodzielnie zaprojektować, by dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.
Szafy na zamówienie do zabudowy - jak je zaprojektować, co przewidzieć?

Projekt szafy do zabudowy

Podczas projektowania zabudowy szafy wnękowej musimy skupić się na naszych potrzebach i oczekiwaniach. Innymi słowy powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób chcemy przechowywać nasze rzeczy. Na pojedynczej półce o szerokości 30 cm możemy umieścić bluzki, swetry czy spodnie. Większa głębokość i szerokość półki może okazać się niefunkcjonalna. W szufladach lub wysuwanym koszu najlepiej sprawdzą się skarpetki, bielizna, rękawiczki, czapki, szaliki. Warto jednak pamiętać, że szuflady i kosze posiadają zamontowane prowadnice, dlatego będą zajmować więcej miejsca w naszej szafie przesuwnej.

Wybrane szafy ubraniowe - sprawdź

Więcej możliwości dadzą nam natomiast wieszaki na ubrania. Popularnym sposobem na umieszczeniem wieszaków stało się zamontowanie rurki równolegle do szafy. Lepszą organizację przechowywania ubrań zapewnią nam też bolce i rurki wmontowane w tył zabudowy garderoby. Wieszaki na ubrania sprawią, że ich przechowywanie będzie bardzo wygodne.

Projekt szafy do zabudowy możemy narysować na kartce papieru, nanosząc na nią wykonane pomiary, w tym szerokość prowadnic i zawiasów. Bardzo dobrze jest zaplanować wykorzystanie przestrzeni do przechowywania rzeczy. Decydując się na składowanie ciężkich przedmiotów, powinniśmy uwzględnić półki, które będą miały podparcie.

Meble na wymiar - gdzie szukać?
Poniżej przedstawiamy ponad 12 000 sprawdzonych specjalistów mebli na wymiar w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Wentylacja szafy wnękowej

To jedna z tych rzeczy, na które bardzo mało osób zwraca uwagę. To błąd, ponieważ tym sposobem nie zapewniamy ubraniom odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co w efekcie może przyczynić się do pojawienia się pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Chcąc temu zapobiec możemy podciąć drzwi szafy i wykorzystać w jej wnętrzu kratkę wentylacyjną i osobnym kanałem wywiewnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny