Szafy przesuwne - najważniejsze informacje

Drzwi przesuwne

Bardzo ważną cechą szaf z drzwiami przesuwanymi jest to, że zajmują one mało miejsca, a drzwi przesuwne, które są charakterystycznym elementem takich szaf, nie zajmują przestrzeni przy otwieraniu. W związku tym cieszą się one dużą popularnością na przedpokojach, szczególnie wąskich, w łazienkach i kuchniach o małych powierzchniach, a także w garderobach do sypialni. Rozwiązanie takie sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy nasze mieszkanie chcemy urządzić w nowoczesnym stylu.

W takich nowoczesnych wnętrzach możemy zastosować na przykład szaf rozsuwane białe. Znakomicie wkomponują się one w minimalistyczne wnętrze z białymi ścianami. Dobrym rozwiązanie w takiej nowoczesnej aranżacji wnętrza będą także szafy przesuwne w kolorze jasnobrązowym, zwłaszcza, gdy w takiej kolorystyce są podłogi oraz stolarka drzwiowa i okienna. To doskonały pomysł na urządzenie przedpokoju, gdzie sprawdzą się duże szafy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o szafach przesuwnych.

W przedpokoju, ale także w łazience, w kuchni oraz w garderobie do sypialni dobrze wyglądać będą szafy rozsuwane z lustrem. Lustro, które znajduje się na drzwiach takiej szafy nie tylko pozwoli się nam w nim przeglądać, może ono także wizualnie znacznie powiększyć przestrzeń pomieszczenia, w którym się znajduje. Mamy bogaty wybór drzwi do szaf przesuwnych, który możemy dostosować do naszych wymagań oraz oczekiwań. Musimy także pamiętać o tym, że szafy przesuwne to szafy na wymiar i ma on znaczący wpływ na finalną cenę takich szaf. Szafa przesuwna z lustrem to pomysł wart roważenia.

Systemy przesuwne

Najważniejszym elementem każdej szafy przesuwnej jest sprawnie działający system przesuwny, który składa się z takich elementów jak szyny lub prowadnice, wózki, listwy, profile łączące oraz okucia. Systemy przesuwne do szaf suwanych wykonane mogą być z takich materiałów jak tworzywa sztuczne, stal ocynkowana, czy aluminium. Najtańsze są systemy ze stali z elementami plastikowymi, a najdroższe rozwiązanie to systemy aluminiowe. Znaczną wadą stalowych prowadnic jest to, że przy otwieraniu i zamykaniu drzwi do szafy przesuwnej powstaje dużo hałasu.

Systemy przesuwne mogą być jednotorowe, dwutorowe lub więcej-torowe w zależności od tego, ile drzwi w szafie chcemy zamontować. Systemy przesuwne mogą mieć prowadzenie górne, prowadzenie dolne lub prowadzenie zarówno dolne, jak i górne. Standardowe szerokości prowadnic do szaf przesuwnych to 4 mm lub 6 mm. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat szaf przesuwnych.

Pojemna szafa rozsuwana, a także szafy rozsuwane oraz rodzaje i opinie o nich, ceny i zastosowanie szaf rozsuwanych
Szafy rozsuwane - rodzaje drzwi przesuwnych, ceny produktów na wymiar, porady przy planowaniu

Szafy przesuwne - rodzaje drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne naścienne

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów drzwi do szaf suwanych są drzwi przesuwne naścienne. Tego typu drzwi wykonywane są zazwyczaj z laminowanej płyty meblowej. Daje ona sporo możliwości aranżacyjnych, gdyż dostępna jest w różnych wersjach kolorystycznych, a także z bogatym wzornictwem. Dzięki temu szafy suwane z tego typu drzwiami wybierane są często jako szafy pokojowe. Oprócz płyt laminowanych tego typu drzwi mogą być wykonane także z płyt akrylowych, które cechuje wysoki połysk, a także z płyt rattanowych. Tego typu drzwi wypełnione mogą być także lustrem lub szkłem z nadrukiem.

Warto zwrócić uwagą na to, że drzwi tego typu są znacznie łatwiejsze w montażu niż drzwi chowane w ścianie. Dzięki temu mamy możliwość samodzielnego montażu takich drzwi, gdyż zamontowanie ich nie wymaga przeprowadzania żadnych prac murarskich, co na pewno może odciążyć nasz budżet. Drzwi przesuwne naścienne charakteryzują się bardzo dobrą trwałością, a jednocześnie są stosunkowo tanie. Korzystanie z drzwi przesuwnych naściennych nie zabiera przestrzeni potrzebnej na ich otwieranie, dzięki czemu szafy suwane mające nawet ok. 100 cm głębokości i więcej możemy umieścić w bardzo wąskich pomieszczeniach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach drzwi do szaf przesuwnych.

impressions
”Image”
Dwudrzwiowa szafa przesuwna z lustrem London Lux G...
”Image”
Duża pojemna szafa do pokoju młodzieżowego Simi 15...
”Image”
Pojemna dwudrzwiowa szafa z lustrem do salonu Moet...

Drzwi przesuwne chowane w ścianie

Innym rodzajem drzwi przesuwnych są drzwi chowane w ścianie. Dają one znacznie więcej możliwości niż przesuwne drzwi naścienne i mogą finalnie zajmować jeszcze mniej miejsca. Ich instalacja wiąże się jednak z dodatkowymi pracami murarskimi, co z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. Między innymi z tego powodu drzwi przesuwane chowane w ścianie są znacznie droższe w montażu niż drzwi przesuwne naścienne.

Drzwi przesuwne chowane w ścianie sprawdzą się szczególnie w przypadku, gdy chcemy zastosować drzwi do szafy suwanej o wysokości takiej samej jak pomieszczenie, w którym będzie się ta szafa mieścić. Tego typu drzwi do szafy na wymiar dostępne są w sprzedaży w formie gotowej. Zamontowana jest w nich prowadnica, która ma za zadanie utrzymać drzwi przesuwne oraz umożliwić ich przesuwanie wzdłuż ściany. Tego typu drzwi do szaf suwanych wyposażone są też w elementy blokujące dolną część skrzydła.

Drzwi przesuwne - najlepsi producenci, ceny

Finalne ceny drzwi, w jakie wyposażone mogą być szafy suwane zależą od kilku czynników. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim rodzaj takich drzwi, materiał, z jakiego zostały one wykonane oraz ich ostateczny wymiar.

  • Stosunkowo tanie są drzwi naścienne wykonane z płyt pilśniowych, ich cena wnosi od ok.  400 zł - 500 zł w zależności od wymiaru.
  • Drzwi naścienne posiadające szklane wypełnienie to cennik zaczynający się od ok. 700 zł - 800 zł.
  • Najdroższymi drzwiami przesuwnymi naściennymi są drzwi szklane oraz lustrzane, za które przyjdzie nam zapłacić nawet w przedziale od ok. 1500 zł do nawet 3000 zł.
  • Spośród drzwi chowanych w ścianie koszty rozpoczynają się od ok. 600 zł.
  • Natomiast drzwi chowane w ścianę, które posiadają wykończenie ze szkła z nadrukiem kosztować będą ponad 2000 zł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o szafach przesuwnych na wymiar.

Wśród firm produkujących szafy przesuwne warto zwrócić uwagę na szafy Komandor. To bardzo uznana marka, którą cechują bardzo dobre opinie na rynku i wśród użytkowników. Szafy Komandor to zawsze gwarancja najwyższej jakości.

Szafy przesuwne to bardzo często wybierane przez inwestorów rozwiązanie. Bardzo dużą zaletą szaf z drzwiami przesuwnymi jest to, że możemy optymalnie wykorzystać przestrzeń pomieszczeń, w których szafy te się znajdują. Szafa taka może mieć od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 cm głębokości, natomiast przestrzeń przed taką szafą może być bardzo wąska, gdyż przy otwieraniu jej drzwi nie zajmujemy miejsca. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które nie musi być drogie. Szafy rozsuwane zastosować można w każdym niemal pomieszczeniu, na przykład w przedpokoju, w kuchni, w łazience, w salonie, czy w sypialni. Różne rodzaje drzwi do szaf rozsuwanych dają wiele możliwości, zwłaszcza drzwi z lustrami mogą optycznie powiększyć przestrzeń.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny