Szafy na wymiar dadzą się wszędzie ustawić

Miejsce na szafy wnękowe w mieszkaniu

Każdy, kto buduje dom od nowa albo go gruntownie remontuje, stara się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Zabudowana szafa do przedpokoju albo garderoby umożliwia wykorzystanie miejsc nietypowych, jak ściany pod skosem, wnęki w narożniku albo pod schodami. Robione na zamówienie szafy na wymiar pozwalają dostosować wnętrze do własnych potrzeb, planując odpowiednio wymiary, liczbę półek i wzornictwo.

W pomieszczeniu gospodarczym zabudowana szafa powinna być tak zaprojektowana, aby wypełnić wszystkie martwe kąty i nisze, i zapewnić przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy aż do sufitu. Do garderoby i do przedpokoju najlepsze są obszerne szafy wnękowe, których projekt może przewidywać nieco większe wymiary, niż się wydaje. Zabudowa szafy wnękowej od podłogi do sufitu, szafy na wymiar, wygląda znacznie mniej masywnie niż szafy wolnostojącej.

Na dodatek zyskuje się w mieszkaniu całkiem prosto dodatkową powierzchnię użytkową. Szafy wnękowe mają bardzo pozytywne opinie, ponieważ w przeciwieństwie do „normalnych” szaf, meble wnękowe dają się ustawić wszędzie – pod schodami, w dostępnej niszy albo wzdłuż ściany w sypialni. Często popełniany błąd podczas lokowania szafy na wymiar polega na pozostawieniu zbyt małej przestrzeni wokół innych sprzętów w mieszkaniu, co utrudnia ich wygodne użytkowanie. Niemniej jednak istniejące meble i sprzęty dadzą się łatwo z szafą do zabudowy zintegrować. Na przykład fronty szaf do zabudowy z lustrem mogą zastąpić lustro wiszące oddzielnie na ścianie przy wejściu. Wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty wykonawców mebli na wymiar.

Zabudowa szafy wnękowej – z czego się składa?

Zabudowana szafa do przedpokoju albo wnęki w sypialni wykonywana jest według indywidualnego projektu i może mieć zupełnie dowolne wymiary; tym różni się zasadniczo od mebli katalogowych. Projekt można na dodatek korygować i modyfikować według potrzeby.

Ściany boczne

Ścienna szafa na wymiar może mieć konstrukcję wykonaną z różnych materiałów: z laminowanych płyt drewnopochodnych, płyt fornirowanych szlachetnym drewnem albo litego drewna różnych gatunków. Ścianki mogą być lakierowane, zachowując naturalny wygląd drewna albo malowane na dowolny kolor.

Wnętrze szafy wnękowej

W zależności od przeznaczenia wewnątrz zabudowanej szafy mogą być zamontowane

 • półki,
 • szuflady,
 • drążki wieszakowe,
 • kosze druciane,
 • uchwyty na paski i krawaty,
 • wysuwany element z lustrem.

Dodatkowym wyposażeniem wnętrza szafy może być nowoczesne oświetlenie włączające się przy otwieraniu szafy, stopery drzwi, szczotki uszczelniające i zamki.

Wybrane szafy ubraniowe - sprawdź

Fronty szaf do zabudowy

Indywidualny wybór frontów szaf jest ważny dla zachowania określonego stylu urządzenia wnętrza. Każdy materiał posiada własny charakter:

 • Płyty laminowane syntetyczną żywicą – dostępne w niezliczonych wariantach. Występują w przeróżnych kolorach, z powierzchnią matową albo z połyskiem, także z różnymi wzorami. Powierzchnia frontowa szaf jest łatwa do czyszczenie, a także odporna na promieniowanie słoneczne i nagrzewanie.
 • Płyty fornirowane – składają się cienkich arkuszy drewna szlachetnych gatunków, które zostały naklejone na płyty nośne. Powierzchnia z naturalnego materiału, jakim jest drewno, nadaje pomieszczeniu ciepły nastrój.
 • Szkło i lustra – nadają szafie światła i przejrzystości. Ramy mogą być lakierowane albo pomalowane na wybrany kolor. Matowe i lustrzane szkła dopełniają wyboru. Szkło zachwyca swoją estetyką i proekologicznymi właściwościami.

Szafy wnękowe – optymalne zagospodarowanie przestrzeni mieszkania

Szafa wnękowa z przesuwanymi drzwiami (i nie tylko)

Typowe szafy wolnostojące są bardzo niepraktyczne szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, zajmują dużo miejsca i nie są zbyt pojemne. Nowoczesne szafy na wymiar, o nieregularnych kształtach wypełniających wnęki i luki, wygrywają konkurencję z szafami tradycyjnymi. Opinie o nich są bardzo pozytywne, a jedyną przeszkodą w bardziej powszechnym zastosowaniu mogą być tylko ceny. W zależności od wymiarów szafy i użytych materiałów, ceny mogą się wahać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Często popełniany błąd przy budowie szafy wnękowej to niedokładne pomiary wnęki, w której ma być umieszczona szafa. Nieuwzględnienie grubości frontu i ściany tylnej spowoduje mało estetyczne „wychodzenie” szafy na zewnątrz. Innym błędem jest źle dobrany materiał frontu.

Nowoczesna sypialnia z dużą szafą oraz porady, jak wybrać szafy wnękowe, w tym szafy na wymiar
Jakie szafy wnękowe i szafy na wymiar warto wybrać do domu - porady

Szafy wnękowe mogą być wyposażone w różnego typu drzwi; należą do nich:

 • Drzwi przesuwne – najbardziej popularny rodzaj drzwi, dostępny w wielu opcjach. Ich główną zaletą jest brak zapotrzebowania na dodatkową przestrzeń, potrzebną do otwierania szafy. Drzwi przesuwne sprawdzają się doskonale w niewielkich pomieszczeniach i wąskich korytarzach. Jeżeli montowana szafa ścienna jest duża, zamiast jednego, można zastosować kilka skrzydeł, które umożliwią wygodny dostęp do jej wnętrza. Drzwi przesuwne są ciche i pewne w użytkowaniu.
 • Drzwi rozsuwane – podobne w działaniu do drzwi przesuwnych, tylko że otwierają się przez rozsuwanie skrzydeł na boki. Są bardzo odpowiednie do szaf wnękowych.
 • Drzwi uchylne – klasyczny sposób otwierania szafy. Stosowany od wieków system sprawdza się szczególnie w przypadku szaf niewielkich rozmiarów oraz w małych wnękach. Otwieranie drzwi uchylnych jest lekkie i płynne.
 • Drzwi składane – łączą w sobie cechy drzwi uchylnych i przesuwnych. Ponieważ składając się zajmują mniej miejsca niż całe skrzydło uchylne, mogą być zastosowane w korytarzach i przejściach. Dają dostęp do całej przestrzeni szafy.
 • Drzwi przesuwne ścięte – specjalne rozwiązanie dla pomieszczeń o ściętym suficie i ścianach. Idealne na strychu i poddaszu. W nowoczesnych mieszkaniach na poddaszu mogą być wykonane z użyciem szkła i luster.
 • Drzwi podwieszane – nie posiadają dolnej szyny mocowanej do podłogi. Drzwi przesuwają się na wzmocnionej prowadnicy górnej przymocowanej do sufitu.

Szafy wnękowe w domu – dlaczego warto je mieć?

Spośród licznych zalet szaf wnękowych można wymienić:

 • Możliwość wykorzystania do zabudowy każdej, nawet nietypowej wnęki w mieszkaniu, miejsca pod skośnym sufitem albo w narożniku.
 • Szafę wnękową można wyposażyć w zestaw wieszaków, uchwytów, obrotowych koszy itp.
 • Wnętrze szafy wnękowej, projektowanej indywidualnie, może ściśle odpowiadać potrzebom użytkowników.
 • Zastosowanie drzwi przesuwnych albo rozsuwanych daje możliwość umieszczenia szafy wnękowej w wąskim korytarzu albo ciasnym pomieszczeniu.
Meble na wymiar - gdzie szukać?
Poniżej przedstawiamy ponad 12 000 sprawdzonych specjalistów mebli na wymiar w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Zabudowa szafy wnękowej samodzielnie czy na zamówienie?

Jeśli ktoś chce zbudować szafę wnękową we własnym zakresie, musi liczyć się z ogromnym nakładem pracy i znacznym prawdopodobieństwem niepowodzenia. Aby stworzyć naprawdę idealną szafę wnękową, niezbędny jest talent majsterkowicza oraz duża porcja doświadczenia.

Przed przystąpieniem do pracy montażowej konieczne jest uprzednie precyzyjne planowanie. Pomiary muszą być wykonane z dużą dokładnością, aby szafa optymalnie pasowała do przestrzeni. Niezmiernie ważne jest również zachowanie stabilności konstrukcji. Komu brakuje doświadczenia, powinien raczej zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego rzemieślnika.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny