Jakie szambo wybrać na działkę

Szamba betonowe i ekologiczne - podstawowe informacje

Budowa domu na działce pozbawionej dostępu do mediów wiąże się z koniecznością zbudowania zbiornika na ścieki. Przy budynkach jednorodzinnych najczęściej tworzy się szambo betonowe. To rozwiązanie długotrwałe, które możemy zastosować w przypadku, gdy nie planujemy w najbliższym czasie podłączenia działki do sieci kanalizacyjnej. Innym ciekawym rozwiązaniem są ekologiczne szamba z tworzyw sztucznych. Tego rodzaju zbiorniki na ścieki zapewniają szybki montaż, a także pełną szczelność. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno szambo betonowe, jak i ekologiczne szamba mają swoje wady oraz zalety.

Szambo betonowe jest dość ciężkie. To duży atut, który nabiera szczególnego znaczenia w podmokłych gruntach. Betonowe zbiorniki na ścieki nie są wypychane ku górze i na stałe pozostają w jednej pozycji. Ich mankamentem może być czas i stopień trudności przeprowadzenia budowy. Na szczęście szamba betonowe wodoszczelne zapewniają pełną ochronę środowiska naturalnego. Szczelne zbiorniki na ścieki utrzymują nieczystości w jednym miejscu, a dzięki temu nie zanieczyszczają pobliskich wód gruntowych.

Ekologiczne szamba – tego rodzaju zbiorniki na ścieki są bardzo lekkie, co stanowi spore ułatwienie w czasie transportu oraz montażu. Budowa zbiornika nie sprawia większych problemów. Jednak niewielka waga nie sprawdzi się na podmokłych gruntach. Lekkie, ekologiczne szamba mogłyby zostać wyparte ku górze przez wody gruntowe.

Zarówno szambo betonowe jak i ekologiczne szamba to konstrukcje bezodpływowe. Niekiedy plastikowe zbiorniki na ścieki są mylone z prefabrykatami montowanymi w przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednak ich budowa jest zupełnie odmienna. W przydomowej oczyszczalni ścieków stosuje się zbiorniki drenujące i odpływowe. W ich wnętrzu ścieki ulegają wstępnemu oczyszczeniu i przedostają się do kolejnych stref oczyszczania.

Prefabrykaty z tworzyw sztucznych mogą być też wykorzystane jako szczelne zbiorniki na deszczówkę. Tego rodzaju rozwiązanie może okazać się pomocne w podlewaniu ogródka i obniżaniu rachunków za wodę z sieci.

Jeśli interesują Cię szamba betonowe i ekologiczne zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak dokonać właściwego wyboru, wskażemy czym charakteryzują się szamba betonowe wodoszczelne, zbiorniki na deszczówkę oraz bezodpływowe zbiorniki na ścieki. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.