Botrytis cinerea, czyli szara pleśń na różach, pomidorach czy truskawkach

Szara pleśń – przyczyny pojawienie się choroby

Botrytis cinerea to pasożyt, który wywołuje niebezpieczną dla roślin chorobę zwaną szara pleśń. Jak sama nazwa wskazuje objawem tej popularnej choroby pomidorów, cebuli czy truskawek jest występowanie szarego nalotu. Zarodniki Botrytis cinerea przenoszone są drogą kropelkową i powietrzną. Z łatwością wnikają przez uszkodzenia występujące na roślinach. Szara pleśń może zainfekować wszystkie części kwiatów, owoców i warzyw. Doprowadza do niszczenia plonów podobnie jak zaraza ziemniaczana. 

Aby prawidłowo przeprowadzić zwalczanie szarej pleśni, najpierw należy zapoznać się ze sprzyjającymi dla niej warunkami zewnętrznymi. Błędy w uprawie roślin doprowadzają do rozwoju grzybów. Szara pleśń na winogronach czy innych owocach i warzywach lubi temperaturę powietrza w granicach 18-25 stopni Celsjusza. Im wyższa wilgotność, tym większe ryzyko rozwoju infekcji. Wartości w okolicach 90% oraz niewystarczająca ilość światła będzie korzystnie wpływać na rozwój szarej pleśni na różach czy na liściach pomidora.

Dużym błędem w uprawie roślin jest pozostawienie martwych czy uszkodzonych części po poprzednim sezonie. To na nich najczęściej bytują zarodniki grzybów, które mogą zainfekować młode pędy i owoce. Choć może wydawać się to niemożliwe, to Botrytis cinerea przenosi się także na niedomytych narzędziach ogrodniczych czy brudnych foliach szklarniowych.

Występowanie szarej pleśni na liściach pomidora, truskawki, cebuli i innych

Jak już wcześniej zostało wspomniane, szara pleśń może rozwinąć się na każdej części roślin na różnych jej etapach rozwojowych. Pleśń na kwiatach, owocach czy liściach to dosyć popularne zjawisko. Jedną z grup atakowanych przez zarodniki grzyba Botrytis cinerea są rośliny ozdobne. Najpopularniejsza jest szara pleśń na surfiniach, azaliach czy na róży.

Szara pleśń często rozwija się także na liściach pomidorów, truskawki czy maliny. Podatna na szarą pleśń jest także cebula, papryka czy sałata. Najważniejsze jest to, aby szybko rozpoznać przykładowo szarą pleśń na kwiatach czy szarą pleśń na winogronach i szybko zacząć ją zwalczać. Najczęściej pojawiającym się objawem jest puszysty szary nalot, który niszczy roślinę w trakcie uprawy, ale także podczas przechowywania jej.

Szara pleśń na pelargoniach i innych roślinach w ogrodzie, a także jej objawy, rozpoznanie i zwalczanie
Szara pleśń w ogrodzie na pomidorach, różach i innych oraz jej zwalczanie

Rekomendowane opryskiwacze - sprawdź promocje

Choroba pomidorów czy truskawek wywołana przez Botrytis cinerea może charakteryzować się powstawaniem wodnistych plam na pędach, owocach czy liściach. Wraz z upływem czasu zmieniają barwę na brunatną i pojawia się na nich specyficzny szary nalot. Jest to już etap bardzo zaawansowanej infekcji. Czas, jaki jest potrzebny do pojawienia się pleśni na kwiatach ozdobnych czy liściach pomidora, nie jest dłuższy niż kilka dni. Często także takie choroby pomidorów czy winogron mogą rozwinąć się w kilka godzin. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Zwalczanie szarej pleśni – domowe sposoby i polecane preparaty

Przegląd wybranych środków do zwalczania szarej pleśni

Jednym z najpopularniejszych preparatów jest Polyversum WP, który jest środkiem w pełni biologicznym. W jego składzie znaleźć można Pythium oligandrum, czyli grzyba, który zwalcza Botrytis cinerea. Jest to środek przeznaczony dla upraw ekologicznych. Polyversum WP to skuteczny, nietoksyczny i bezpieczny preparat. Szerokie spectrum zastosowania tego preparatu wpływa na jego dużą popularność wśród ogrodników i rolników.

Z preparatów chemicznych dostępnych na rynku na zainteresowanie zasługują Amistar 250 SC, Topsin M 500 SC czy Kaptan 50 WP. Są to fungicydy, które należy dawkować w odpowiednich ilościach zgodnie z instrukcją od producenta. Już przy pierwszych niepokojących objawach należy zastosować oprysk. Można również stosować profilaktycznie, zarówno preparaty biologiczne, jak i chemiczne.

Wykaz wybranych preparatów do zwalczania szarej pleśni

Nazwa preparatu

Przykładowa cena

Polyversum WP 50 g

99,00 zł

Amistar 250 SC Sumin 50 ml

31,00 zł

Topsin M 500 Bros 6 ml

8,64 zł

Zastosowanie domowych sposobów na zapobieganie i zwalczanie choroby

W celu uniknięcia szarej pleśni na surfiniach, tulipanach czy pomidorach, należy zastosować kilka sprawdzonych metod. Jednym z ważnych elementów właściwej uprawy jest odpowiednia lokalizacji sadzonek. Powinien być odpowiedni rozstaw pomiędzy roślinami, aby zapewnić każdej z nich dostęp do słońca i przestrzeń wokół. Jeśli rośliny uprawiane są w szklarni czy w tunelach foliowych, należy zadbać o regularną wymianę powietrza. 

Podczas pielęgnacji należy pamiętać, aby nawadniać roślinę kierując strumień wody bezpośrednio do ziemi. Należy unikać zastoju wody na nadziemnych częściach rośliny. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów dedykowanych dla danego gatunku. Dzięki nim rośliny mają szanse prawidłowo się rozwijać i być odporne na szkodliwe działanie grzybów. Regularne usuwanie martwych części roślin pozwala uniknąć rozwoju przykładowo pleśni na surfiniach, pomidorach czy winogronach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny