Objawy szarej pleśni na truskawkach

Grzyb Botrytis cinerea atakuje naziemną część rośliny. Porażone nim są już kwiaty, choć na nich często trudno jest zauważyć chorobę. Kwiaty ciemnieją, czasem zamierają lub z zainfekowanych kwiatów rozwijają się dotknięte chorobą owoce. Na nich już łatwo się zorientować, że mamy do czynienia z szarą pleśnią. Owoce stają się miękkie, szybko gniją, pokrywają się białą grzybnią i szarym pylącym nalotem. Owoców dotkniętych szarą pleśnią nie można spożywać, ponieważ są szkodliwe dla zdrowia.

Szara pleśń, a pogoda

Jest to choroba, którą prawie zawsze spotkamy na grządkach truskawek. Jednak jej rozwój i skutki z jakimi będziemy się mierzyć w sporej mierze zależą od warunków pogodowych. Jeśli w okresie kwitnienia truskawek jest ciepło, ale bardzo wilgotno, wtedy prawie na pewno będziemy musieli walczyć z szarą pleśnią.

Walka z szarą pleśnią - preparaty chemiczne

Oczywiście istnieją preparaty, które bardzo skutecznie zwalczą szarą pleśń. O ile można je stosować do roślin ozdobnych, o tyle stanowczo nie powinno się stosować silnych środków chemicznych do roślin jadalnych. Wprawdzie producenci podają okres karencji takiego preparatu i niestety często gospodarstwa zajmujące się hodowlą truskawek na sprzedaż z nich korzystają, aby uchronić się przed zniszczeniem plonów, jednak sadząc truskawki samemu, na własny użytek powinniśmy się ich jak najbardziej wystrzegać. W końcu właśnie po to sadzimy własne owoce, aby być pewnym, że są one dla nas zdrowe.

Szara pleśń na truskawkach - jak zwalczyć ją bez użycia chemii?
Szara pleśń na truskawkach - jak zwalczyć ją bez użycia chemii?

Jak bezpiecznie walczyć z szarą pleśnią?

Po pierwsze warto zdecydować się na bardziej odporne odmiany truskawek, np. Honeoye czy Kent, zamiast odmiany bardzo podatnej za zainfekowanie szarą pleśnią jak Senga Sengana.

Warto o zagrożeniu tą chorobą pomyśleć już na etapie sadzenia i odpowiedniego przygotowania grządek. Ściółkowanie chroni rośliny przed przesuszeniem, utrudnia rozsiewanie się chwastów oraz chroni liście, kwiaty i owoce przed dotykaniem bezpośrednio ziemi, gdzie zazwyczaj jest grzybnia szarej pleśni. Po deszczu i rosie owoce szybciej schną, więc są mniej podatne na zainfekowanie pleśnią. Rośliny należy podlewać przy korzeniach, a nie jak często to robimy od góry, ponieważ mokre liście, kwiaty i owoce są znacznie bardziej podatne na zainfekowanie szarą pleśnią. Można do podlewania wykorzystać wyciąg ze skrzypu i podlać nim truskawki w czasie kwitnienia (w godzinach porannych, warto go również stosować po deszczu). W marcu-kwietniu należy usunąć z truskawek uschnięte liście, ponieważ mogą one przenosić szarą pleśń, najlepiej usunąć je poza ogród lub bardzo głęboko zakopać. Tak samo powinno się postąpić z porażonymi chorobą owocami. Można też zdecydować się na radykalne rozwiązanie jakim jest skoszenie truskawek do 2 tygodni po zbiorze ostatnich owoców. Później nie należy tego robić, aby nie uszkodzić pędów. Nie powinno się sadzić truskawek zbyt gęsto. Pomiędzy grządkami można posadzić rośliny, które zmniejszają zagrożenie zarażeniem szarą pleśnią, jak czosnek czy cebula.

Truskawki powinno się nawozić wiosną oraz po zbiorze owoców. Najlepiej jest co 3 lata zmieniać miejsce, gdzie rosną. Dzięki temu będą lepiej owocowały i zmniejszy to ryzyko zarażenia szarą pleśnią. Truskawki trzeba systematycznie pielić, nie tylko ze względu na to, że chwasty zabierają im wodę, składniki odżywcze i dostęp do promieni słonecznych, ale też, ponieważ ich liście gromadząc wodę z opadów czy podlewania, bardzo często przenoszą szarą pleśń na truskawki.

Szara pleśń na truskawkach - jak zwalczyć ją bez użycia chemii?
Szara pleśń na truskawkach - jak zwalczyć ją bez użycia chemii?

Oko za oko, grzyb za grzyb

Tak jak w ogrodzie występują grzyby, które szkodzą roślinom, można również zastosować inne grzyby po to, aby pomóc im zwalczyć grzyba powodującego szarą pleśń. Preparat Polyversum WP zawiera grzyb Pythium oligandrum. Grzyb ten wnika w miejsce, w które w innym przypadku wniknąłby grzyb powodujący szarą pleśń lub grzyby powodujące choroby w korzenie roślin. Jest równie skuteczny jak środki chemiczne, ale różnica jest ogromna, ponieważ jest to preparat ekologiczny. Jest w pełni bezpieczny, nie ma żadnego okresu karencji, czyli okresu, kiedy należy odczekać od zastosowania preparatu do spożywania roślin. Dlatego z powodzeniem można go stosować w uprawach roślin jadalnych, w tym truskawek. Dodatkowo, oprócz ochrony grzyb Pythium oligandrum wspomaga roślinę. Żyjąc w jej korzeniach, pozostaje z rośliną w symbiozie, dostarczając jej różnego rodzaju minerałów, które pobiera z ziemi - cukrów, fosforu i fitohormonów. Ponieważ preparat jest w pełni bezpieczny, można go stosować wielokrotnie w trakcie sezonu, nawet wtedy, kiedy rośliny owocują. Jeśli zastosujemy go bezpośrednio przed zbiorem, zabezpieczymy dodatkowo owoce i wydłużymy czas ich przechowywania. Do zwalczania szarej pleśni na truskawkach należy przygotować roztwór w proporcjach 1,5 g Polyversum WP na 5 l wody. Tak przygotowanym roztworem opryskujemy rośliny. Nie należy przygotowywać mieszanki na zapas, ponieważ przygotowany roztwór trzeba zużyć w ciągu 10 godzin. Polyversum można również stosować do walki z innymi chorobami jak skórzasta zgnilizna owoców, mączniak prawdziwy, biała lub czerwona plamistość liści i antraknoza.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej