Szczypce Segera – definicja i rodzaje narzędzia

Czym są szczypce do Segerów?

Kombinerki czy szczypce Segera to narzędzia wykorzystywane w pracy przez fachowców, które służą do zakładania oraz demontowania pierścieni osadczych sprężynujących. Potocznie określa się je pierścieniami Segera, stąd i same narzędzia są nazywane mianem kombinerek do pierścieni Segera.

Pierścienie Segera stosuje się w wielu różnych elementach mechaniki, w tym tarczach, tulejach, łożyskach i kołach zębatych. Stąd kombinerki tego rodzaju wykorzystuje się między innymi do zacisków hamulcowych, ale nie tylko, ponieważ mają także szerokie zastosowanie w przemyśle. Pierścienie stosuje się wszędzie tam, gdzie konieczna jest ochrona łożyska, tulei czy tarcz przed przesunięciem osiowym.

Należy mieć tutaj na uwadze, że nie można do tego typu pracy wykorzystać uniwersalnych narzędzi. W ten sposób nie tylko można uszkodzić same pierścienie, ale również narazić się na urazy ciała. Stanie się tak na przykład wówczas, kiedy pierścień wyskoczy z dużą siłą.

Używanie szczypiec do pierścienia Segera jest dosyć proste. Końcówki narzędzia wsuwa się w otwory pierścienia, po czym delikatnie zaciska rączkę szczypiec. W ten sposób udaje się wysunąć pierścień z kanalika w sposób łatwy i bezpieczny.

Budowa kleszczy do pierścieni Segera

Szczypce Segera są zbudowane z następujących części:

  • część robocza – najczęściej wykonana ze stali nierdzewnej,
  • rękojeść – pokryta materiałem antypoślizgowym, który pozwala zwiększać precyzję i komfort użytkowania.

Same ostrza zazwyczaj produkuje się ze stali węglowej czy stali chromowo-wanadowej pokrytej niklem. Dzięki temu są to narzędzia charakteryzujące się dużą trwałością oraz odpornością na uszkodzenia. Zwłaszcza że na rynku są dostępne zestawy szczypiec Segera specjalnie wzmocnione, zalecane do pracy przy dużych obciążeniach.

Oczywiście są to narzędzia różne pod kątem wymiarów i przeznaczenia. Dzięki temu znajdziemy kombinerki Segera idealnie nadające się do potrzeb. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o narzędziach ogrodniczych.

Rodzaje szczypiec do Segerów

Mimo iż szczypce Segera mają konkretne przeznaczenie, służąc między innymi do zacisków hamulcowych, ich poszczególne rodzaje różnią się pod kątem budowy, kształtu, wymiarów i funkcji. W związku z tym należy wymienić wszystkie rodzaje takich szczypiec, którymi posługują się specjaliści i są one dostępne w sklepach z narzędziami.

Jeśli to profesjonalny zakład, zestaw takich narzędzi powinien zawierać w sobie:

  • szczypce proste długie zewnętrzne,
  • szczypce proste długie wewnętrzne,
  • szczypce wygięte zewnętrzne,
  • szczypce wygięte wewnętrzne.

Polecane promocje na narzędzia

Podstawowy podział na kombinerki wewnętrzne oraz zewnętrzne to wynik umiejscowienia pierścieni Segera – wewnątrz i na zewnątrz. Pierwszy rodzaj kombinerek do Segerów ma smuklejszą budowę, masywniejsze są zewnętrzne szczypce do pierścieni osadczych sprężynujących.

Z kolei podział na wygięte i proste to inny kształt uformowania części roboczej szczypiec. Jeśli do Segera jest łatwy dostęp, łatwy montaż i demontaż umożliwiają szczypce proste. W innym wypadku, kiedy pierścień znajduje się w trudno dostępnym miejscu, sprawdzą się kombinerki wygięte, z częścią roboczą wygiętą pod kątem 45 lub 90 stopni. Właśnie szczypce wygięte, w tym przypadku wewnętrzne, są polecane przy zaciskach hamulcowych, przy demontażu elementów układu hamulcowego.

Bardziej uniwersalne są szczypce Segera z wymienną głowicą. Wówczas, mając tylko jedno narzędzie i zestaw głowic, można montować i demontować różne pierścienie. Ważne, aby były to wówczas głowice, które mają różne wymiary i kształty – dłuższe, krótsze, proste i wygięte.

Kupujemy szczypce Segera

Dobór szczypiec do pierścieni Segera. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli decydujemy się na zakup szczypiec Segera, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników, a w tym na kształt końcówki roboczej, który musi idealnie pasować do pierścieni.

Poza tym kombinerki tego rodzaju nie powinny być ostro zakończone. Takie szczypce nie tylko grożą okaleczeniem, ale również są podatne na uszkodzenie końcówki. Z drugiej strony ostrza nie mogą być zbyt szerokie, gdyż nie będą nadawać się do pracy z mniejszymi pierścieniami.

Ważna jest także sama rękojeść, oczywiście pokryta materiałem antypoślizgowym. Demontaż pierścieni Segera wymaga bowiem użycia dużej siły, a więc kombinerki wymagają precyzji oraz pewnego chwytu.

W końcu trzeba pamiętać, że nie ma szczypiec uniwersalnych i żadne tego typu narzędzie nie poradzi sobie ze wszystkimi pierścieniami. Należy więc wybierać kleszcze do pierścieni Segera, które w największym stopniu zaspokoją potrzeby użytkownika.

Ile kosztują kleszcze Segera?

Szczypce Segera mają bardzo różne ceny i można je znaleźć w ofercie wielu producentów (np. Yato). Jeśli mają to być kleszcze do pierścieni Segera na użytek prywatny, często wystarczą narzędzia za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Nie są to produkty wysokiej jakości i stworzone w zaawansowanej technologii, ale do zastosowania amatorskiego w pełni wystarczające.

Inaczej wygląda to, kiedy szukamy szczypiec do zacisków hamulcowych. To większe i trudniejsze w demontażu pierścienie, a więc i kleszcze muszą być lepszej jakości oraz mieć dłuższą rękojeść. Wówczas rozgiąć można je z przyłożeniem mniejszej siły. Dobry stosunek ceny do jakości oferuje na przykład firma Yato.

Do zastosowania amatorskiego nie ma potrzeby nabywać szczypiec za 300 czy 400 zł. To narzędzia zalecane wyłącznie dla profesjonalnych warsztatów i fachowców, którzy pracują z nimi na co dzień.

Ceny przykładowych szczypiec do pierścieni Segera

Szczypce

Producent

Cena

Szczypce do pierścieni wewnętrzne proste 40-100 mm, długość 220 mm

NWS

Od 80,00 zł

Szczypce do pierścieni wewnętrzne proste 8-13 mm, długość 140 mm

Wiha

Od 60,00 zł

Szczypce Segera wewnętrzne proste 225 mm

Yato

Od 20,00 zł

Szczypce Segera wewnętrzne wygięte 225 mm

Yato

Od 20,00 zł

Szczypce Segera duże 13 cali (zestaw 4 szt.)

Verke

Od 100,00 zł

Szczypce Segera zewnętrzne wygięte 150 mm

Vorel

Od 7,00 zł

Szczypce Segera długie wewnętrzne proste 8,5 cala

Jonnesway

Od 62,00 zł

Szczypce Segera są więc narzędziem, z którego w domowych i warsztatowych warunkach amatorsko korzystamy dość rzadko. Wszystko dlatego, że przede wszystkim znajdują zastosowanie w motoryzacji oraz w przemyśle maszynowym. Jeśli nie muszą to być więc specjalistyczne tego typu narzędzia najwyższej jakości, warto postawić na tańsze ich odpowiedniki, aczkolwiek zawsze od cenionych i renomowanych producentów (np. Yato).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 73,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny