Szklane balustrady i barierki - ceny, rodzaje, porady i ciekawostki
Szkło kojarzy się z lekkością i nowoczesnymi elementami architektury. Nic zatem dziwnego w tym, że jest coraz częściej wybieranym materiałem na balustrady balkonowe. Szklane barierki nawiązują do współczesnych trendów, stając się coraz popularniejszym elementem wykończeniowym. Poniżej przybliżymy ich właściwości, oszacujemy orientacyjną cenę zakupu i podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Balustrady szklane i ich właściwości
Szklane barierki – zalety
Balustrady balkonowe ze szkła niosą ze sobą wiele zalet. Jedną z najważniejszych będzie aspekt wizualny. Warto pamiętać, że szklane barierki wprowadzają na balkon i taras wrażenie lekkości. Co więcej, świetnie sprawdzają się zarówno na dużej, jak i niewielkiej powierzchni użytkowej.
Balustrady szklane są też rozwiązaniem uniwersalnym. Z łatwością dopasujemy je do pozostałych elementów wyposażenia tarasu czy ogrodu. Szkło dobrze komponuje się z drewnem, kamieniem, roślinnością, a nawet stalą. Dlatego w ofertach sprzedaży znajdziemy liczne połączenia owych materiałów.
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się balustrady ze stali nierdzewnej ze szklanym wypełnieniem. Jest to rozwiązanie łączące dużą funkcjonalność oraz komfort użytkowania. Balustrady ze stali nierdzewnej i wypełnieniem ze szkła są w pełni uodpornione na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Nie zaszkodzą im mroźne zimy, podwyższona wilgotność powietrza ani wysokie temperatury. Ich niewątpliwą zaletą będzie też duża odporność na zarysowania, a także na uszkodzenia powierzchni. Dzięki temu połączenie szkła i stali nierdzewnej nadaje się zarówno na rzadko użytkowane balkony, jak i na intensywnie eksploatowane aranżacje tarasowe. Warto także wspomnieć, iż tego rodzaju balustrady nierdzewne nie wymagają konserwacji i elegancko komponują się z większością stylów aranżacyjnych.
Omawiając zalety, którymi charakteryzują się balustrady szklane warto wspomnieć także o optymalnym doświetleniu. Szklane wypełnienie przepuszcza promienie słoneczne i staje się niemal niewidoczne. Jest to efekt szczególnie doceniany na małych i słabo doświetlonych balkonach oraz tarasach (np. ulokowanych od północnej strony budynku). Transparentna tafla szkła zwiększy walory dekoracyjne, a jednocześnie podkreśli elegancki charakter otoczenia. Barierki wykonane z tego materiału są coraz częściej stosowane na balkonach i tarasach wykończonych w najwyższym standardzie. Świadczy to o wysokim poziomie estetyki owego rozwiązania. A może zainteresują cię także ciekawe balustrady ze stali?
W ofertach sprzedaży znajdziemy także barwione balustrady szklane. Tafla może przybierać dowolne wybarwienie, dzięki czemu dopasujemy produkt do niestandardowych wymagań. Tego rodzaju szklane barierki delikatnie maskują wypoczywających na balkonie lub tarasie użytkowników. Wpływa to na zapewnienie większego poczucia prywatności podczas biesiadowania lub codziennego użytkowania przestrzeni.
Wady balustrady ze szkła
Niestety szklane barierki mają także swoje wady. Jedną z nich może okazać się wyższa waga produktu. Pełne balustrady ze szkła wymagają solidnego montażu, a ich wykonanie powinno odpowiadać dopuszczalnym obciążeniom tarasu lub balkonu. Najlepiej byłoby, gdyby montaż tego typu balustrad został przewidziany już na etapie projektowym.
Omawiając wady balustrady ze szkła hartowanego nie sposób pominąć także ich ceny. Koszt zakupu dobrej jakości balustrady ze szkła z pewnością będzie dość wysoki. Dotyczy to w szczególności modeli o niestandardowych kształtach oraz najwyższej jakości wykonania.
Kolejną niedogodnością charakteryzującą balustrady szklane jest wrażenie zimna. Szczególnie balustrady ze stali nierdzewnej potęgują tego typu odczucia. Z pewnością nie będzie to dobre rozwiązanie, mogące pasować do klasycznych, ciepłych aranżacji. Chłód stali i szkła lepiej sprawdzi się w przypadku stylizacji nowoczesnych oraz minimalistycznych.
Mimo swoich nielicznych wad balustrady szklane posiadają coraz większe grono zwolenników. Jest to zapewne związane z przewagą zalet, które zapewniają wysoki komfort użytkowy.
Najczęstsze pytania przed zakupem szklanych balustrad
Czy balustrady ze szkła hartowanego są bezpieczne?
Balustrady ze szkła hartowanego mogą być z powodzeniem stosowane na balkonach i tarasach, po których poruszają się małe dzieci oraz osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne, a barierki zapewniają wysoki poziom ochrony.
Dobrze wykonane balustrady ze szkła hartowanego są bardzo trudne do uszkodzenia. Wytrzymują uderzenia i różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Ich gruba tafla stanowi skuteczne zabezpieczenie przed wypadnięciem użytkowników.
Warto także dodać, że nawet stłuczone balustrady ze szkła hartowanego nie stanowią zagrożenia dla użytkowników. Tafla szkła nie rozpada się na drobne, ostre kawałki, tak jak ma to miejsce w przypadku szkła zwykłego. Dzięki temu przyjmuje się, że balustrady ze szkła hartowanego są rozwiązaniem bezpiecznym w użytkowaniu i dopasowanym do użytkowników w różnym wieku. Sprawdź także, jakie balustrady na taras i balkon warto wybrać.
Czy balustrady ze szkła są łatwe do utrzymania w czystości?
Szklane balustrady balkonowe i tarasowe nie sprawiają zbyt dużych problemów pielęgnacyjnych. Co prawda tafla transparentnego szkła uwidacznia ślady zacieków i różnego typu zabrudzeń. Jednak można ją w łatwy sposób oczyścić. Sposób pielęgnacji przypomina mycie okien i nie powinien sprawić większych trudności. Szklane wypełnienie wystarczy przetrzeć mokrą ściereczką z dodatkiem detergentu, a następnie usunąć nadmiar wilgoci, który doprowadziłby do powstania nieestetycznych zacieków.
Najłatwiejsze do utrzymania w czystości będą balustrady ze stali nierdzewnej, wypełnione barwionym szkłem. W przypadku tego typu produktów powierzchniowe zabrudzenia nie rzucają się tak intensywnie w oczy, a drobne plamy można przetrzeć wilgotną ściereczką.
Omawiając aspekty pielęgnacyjne warto także dodać, że balustrady ze szkła nie pochłaniają uporczywych zabrudzeń. Bez problemu usuniemy z ich powierzchni tłuste plamy i pozostałości detergentów. Szkło oraz stal nie absorbują brudu, co gwarantuje elegancki wygląd przez wiele sezonów.
Jakie zastosowanie mają balustrady ze szkła hartowanego?
Jeszcze do niedawna szklane balustrady kojarzyły się z elementem wykończenia nowoczesnych galerii handlowych i biurowców. Bez wątpienia jest to jedno z ich najpopularniejszych zastosowań. Zastosowanie balustrady szklanej jest dość uniwersalne. Szkło hartowane i balustrada szklana to ciekawe połączenie.
Obecnie balustrady ze szkła coraz częściej zdobią prywatne posesje. Dużą popularnością cieszy się tworzenie barierek na balkonach i tarasach. Szkło wzmaga odczucie nowoczesności i bardzo dobrze komponuje się w dużych, a także w małych aranżacjach. Zabezpieczony nim taras lub balkon jest odpowiednio przygotowany do użytku przez osoby dorosłe i dzieci.
Zaleca się jedynie, by balustrady szklane ulokowane od strony południowej posiadały drewniane poręcze. Jest to związane z podwyższeniem komfortu użytkowego. Stalowe poręcze mogłyby ulegać intensywnemu nagrzewaniu promieniami słonecznymi. W efekcie uzyskalibyśmy niemiłą w dotyku powierzchnię, która utrudni użytkowanie w sezonie letnim. Drewno nie ulega intensywnemu użytkowaniu i będzie przyjemne w dotyku o każdej porze dnia.
Omawiając zastosowanie balustrad szklanych warto wspomnieć także o aranżacjach mieszkalnych. Szklane barierki coraz częściej zdobią wewnętrzne i zewnętrzne schody. Dodają wrażenia lekkości, nie zaciemniają powierzchni stopni, a jednocześnie gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki swoim właściwościom dobrze sprawdzą się zarówno w dwukondygnacyjnych mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych.
Szklane barierki mają tylko jedno ograniczenie. Nie sprawdzą się w przypadku klasycznych aranżacji, utrzymywanych w naturalnej stylizacji. Szkło może zbyt mocno kontrastować w połączeniu z domem z bali czy tradycyjnie wyglądającym tarasem. Dlatego w tego typu sytuacjach warto rozważyć zakup balustrad wykonanych z innego typu tworzyw.
Szklane barierki i ich rodzaje
Balustrady całoszklane
Balustrady całoszklane, czy innymi słowy barierki szklane samonośne to jedno z najbardziej eleganckich i efektownych rozwiązań. Do ich wykonania elementów konstrukcyjnych nie używa się żadnych innych materiałów. Dzięki temu balustrady tworzą jednolitą, elegancką taflę o dowolnym wybarwieniu.
Nowoczesne produkty szklane samonośne wymagają zastosowania bardziej wytrzymałych tafli. Zazwyczaj montuje się je do stropu za pomocą specjalnych łączników liniowych bądź punktowych. Montaż wymaga dużej precyzji i doświadczenia, dlatego warto zatrudnić do tego zadania sprawdzoną ekipę monterską.
Jak już wspomnieliśmy, balustrady samonośne zapewniają bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. Ich jedynym mankamentem może być wysoka cena. Tego typu produkty są jednym z najdroższych rodzajów balustrad szklanych.
Szklane barierki na szynie
Balustrady szklane są tutaj schowane w specjalnej, liniowej szynie. To właśnie ona zapewnia stabilny montaż i ciekawe walory wizualne.
Tego rodzaju balustrady ze szkła hartowanego mogą być zamontowane do stropu, słupów podporowych lub ścian. Sposób montażu zależy wyłącznie od wymagań konkretnego balkonu, a także oczekiwań klienta.
Wybierając balustrady szklane na szynie możemy dobrać różnego rodzaju poręcze. Dużą popularnością cieszy się zestawienie szkła z poręczami drewnianymi bądź stalowymi. Wybór zdecyduje o ostatecznych walorach dekoracyjnych balustrady.
Balustrady w stalowej ramie
Balustrady ze szkła hartowanego w stalowej ramie są jednymi z popularniejszych rozwiązań. Do ich wykonania zazwyczaj używa się transparentnych tafli szkła, a sposób mocowania zależy od konkretnego modelu produktu.
Balustrady ze szkła mogą posiadać różnego rodzaju barierki oraz nietypowe kształty. Możliwości aranżacyjne zależą jedynie od specyfiki balkonu oraz zasobności portfela klienta.
Warto także dodać, iż stalowa rama zapewnia dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jej połączenie ze stalową poręczą tworzy wrażenie spójności i dobrze komponuje się z nowoczesnym stylem aranżacyjnym.
Ile kosztują szklane barierki i na które produkty warto zwrócić uwagę?
Szklane balustrady nierdzewne generują różnorodne wydatki inwestycyjne. Niemniej jednak należy przyjąć, że ich zakup nie będzie należał do najtańszych. Za balustrady ze szkła hartowanego zapłacimy przynajmniej 600 zł/mb. Nieco tańsze odpowiedniki będą wydatkiem rzędu 500 zł/mb. Sprawdź także dokładny cennik balustrad i poręczy.
W ofertach sprzedaży znajdziemy także znacznie droższe balustrady ze szkła. Dobrym przykładem będą tutaj produkty samonośne. Tego typu elementy wyposażenia balkonu i tarasu mogą wygenerować koszty powyżej 900 zł/mb. Górna granica cenowa jest trudna do ustalenia. W ofertach sprzedaży z pewnością znajdziemy balustrady balkonowe, których cena przekracza kwotę 1500 zł/mb.