Szklarnie ogrodowe - rodzaje, ceny, opinie, materiały, producenci, porady

Szklarnie ogrodowe to popularne konstrukcje o ciekawych zastosowaniach. Pozwalają na uprawianie tropikalnych roślin ozdobnych i jadalnych. Ponadto umożliwiają całoroczną hodowlę warzyw tak potrzebnych w naszej diecie. Przeprowadzimy w nich też takie prace ogrodnicze jak tworzenie rozsad pod nową uprawę. Warto, więc dowiedzieć się, z jakich materiałów powstają cieplarnie i jaka jest ich cena.

Szklarnie ogrodowe – materiał na konstrukcję nośną

Cieplarnie stawiane w ogrodach czy przydomowych ogródkach powstają z różnych materiałów. Najpierw zajmiemy się surowcami, z których tworzy się konstrukcje nośne. Klasycznym i nadal popularnym materiałem jest drewno. Nie ulega nadmiernemu nagrzewaniu i ładnie komponuje się z pozostałymi elementami aranżacji. Ponadto szklarnie ogrodowe o drewnianej konstrukcji są łatwe w budowie. Mają też jednak swoje wady. Po pierwsze wymagają okresowej konserwacji. Po drugie drewno jest wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Pewnym mankamentem jest też dość wysoka cena. Małe szklarnie przydomowe tego typu produkuje firma Jagram. Ciekawe są też projekty firmy Growhouse.

Następne miejsce na liście zajmują cieplarnie stalowe. Są odporne na uszkodzenia i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Co ważne zazwyczaj są masywne i sztywne. Dzięki temu nie straszny im silny wiatr. Tego typu konstrukcje mogą przetrwać lata w nienaruszonym stanie. Do ich wad można zaliczyć dość duże rozmiary. Przez to nie każdy może sobie na nie pozwolić. Od czasu do czasu wymagają też konserwacji. Rekompensuje to cena, mniejsza w stosunku do konstrukcji drewnianych. Za funkcjonalną szklarnię zapłacimy około 2000-3000 zł. Jednym z wyróżniających się producentów jest firma TOMEX.

Ostatni materiałem wykorzystywanym do stworzenia konstrukcji nośnej jest aluminium. Ten surowiec nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odporny na warunki atmosferyczne, lecz może ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Ważną zaletą konstrukcji z aluminium jest jej lekkość. Można, więc z łatwością przenieść ją na inne miejsce. Małe szklarnie przydomowe odznaczają się nowoczesnym wyglądem i są wygodne w użytkowaniu. Są też przeważnie tańsze od odmian opisanych powyżej. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko szkielet budowli ma wpływ na cenę. Ważnym elementem jest materiał stosowany na pokrycie. I to nim się teraz zajmiemy.

Rodzaje pokryć w szklarniach przydomowych

Najprostsze i najtańsze w budowie są tunele foliowe zwane popularnie foliakami. Mają szkielet podobny do tego stosowanego w szklarniach. Najczęściej powstaje ze stalowych rur, choć można też znaleźć modele aluminiowe. Za pokrycie konstrukcji służy gruba, przezroczysta folia. To rozwiązanie ma liczne zalety, wśród których niska cena jest jednym z najważniejszych. Za tego typu cieplarnie trzeba zapłacić od 800 do 1500 zł w zależności od wymiarów. Do wad zaliczymy podatność folii na uszkodzenia.

Typowym materiałem stosowanym do pokrywania szklarni jest oczywiście szkło. Może być całkowicie przezroczyste lub nieco stonowane. Dzięki temu można samodzielnie ustalić poziom naświetlenia roślin. Szkło zawsze też wygląda estetycznie. Jednak ma też całkiem sporo wad. Po pierwsze nawet niewielka konstrukcja będzie ciężka. Zatem potrzebuje solidnego szkieletu, który utrzyma ciężar. No i niestety szkło nie jest odporne na uszkodzenia. Mimo tego ten materiał cieszy się popularnością. Ciekawe propozycje ma do zaoferowania firma Vitavia. Co ważne ceny nie są zbyt wygórowane. Małe szklarnie przydomowe kosztują około 4000 zł.

Czas na ostatnia odmianę, czyli szklarnie ogrodnicze z poliwęglanu. Jest to popularne tworzywo sztuczne o wielu pożytecznych właściwościach. Wykazuje się odpornością na warunki atmosferyczne. Dobrze też opiera się uszkodzeniom mechanicznym. Do tego przepuszczalność promieni słonecznych stoi tu na niezłym poziomie. Szklarnie z poliwęglanu są bezpieczne dla znajdujących się w nich osób. Ten materiał nie kruszy się ani nie pęka. Nie ma, więc zagrożenia ze strony spadających odłamków. Szklarnie z poliwęglanu nie są też nazbyt drogie, choć to oczywiście zależy od wielkości. Można jednak podać przybliżony przedział cenowy. Mieści się w granicach 1500-3000 zł.