Czym jest szkło hartowane i jakie ma zastosowania?

Szkło ma niewątpliwe atuty w postaci wyglądu i mnogości zastosowań, jednak jest materiałem kruchym. Aby mogło zyskać miano materiału wszechstronnego i wielofunkcyjnego musi zostać poddane procesowi hartowania.

Hartowanie to specyficzna obróbka szkła, dzięki której szkło nabywa własności i parametrów które wydatnie poprawiają jego funkcjonalność i możliwość zastosowań. Hartowanie polega na podgrzewaniu szkła do bardzo wysokiej temperatury (około 630 st.C.) i późniejszym wystudzeniu go dmuchawą powietrzną. Cały proces nagrzewania trwa zaledwie kilka sekund, podobnie wystudzenie musi być przeprowadzone w bardzo krótkim czasie. Obróbka szkła po zakończonym procesie hartowania przestaje być możliwa. Tak więc co do zasady szkło hartowane powstaje na wymiar, w zależności od potrzeby czy konkretnych zamówień.

Szkło hartowane to szkło specjalne i jako takie posiada dużą przewagę nad swoim niehartowanym odpowiednikiem. Za sprawą hartowania bardzo wyraźnie zwiększa się odporność szkła na uderzenia i wahania temperatur. Wytrzymałość mechaniczna jest od trzech do siedmiu razy wyższa niż szkła nie poddanego hartowaniu. Dodatkowo, szkło hartowane nie rozbija się na ostre kawałki które mogą zranić, lecz na drobne części nie powodujące zagrożenia.

Szkło hartowane ma szereg zastosowań. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach gospodarki. Jest stosowane w przemyśle samochodowym, w budownictwie, architekturze oraz przy wyrobie sprzętów gospodarstwa domowego.

Bardzo popularne jest szkło hartowane do kuchni, czy na kabiny prysznicowe. Wykonuje się z niego również drzwi szklane, blaty stolików, półki szklane i inne meble. Szkło na ścianę to właściwie zawsze materiał hartowany, wykorzystanie innego szkła nie miałoby w takim przypadku wiele sensu. Trudno wymienić choćby niewielką część zastosowań szkła poddanego hartowaniu, ich liczba jest niezliczona.

Szkło hartowane jest obecnie wszechstronnym materiałem konstrukcyjnym oraz wykończeniowym. Jednak tak jak w przypadku innych materiałów można wyróżnić liczne jego rodzaje.

Szkło specjalne jest zawsze hartowane. W zależności od zastosowań, a także techniki dodatkowej obróbki możemy wyróżnić kilka jego rodzajów. Na rynku jest dostępne między innymi szkło gięte hartowane. Jest to bardzo efektowny produkt i z tego powodu najczęściej używamy go do aranżacji wnętrz. Kabiny prysznicowe, balustrady, przeszklenia jako element dekoracyjny - tutaj szkło gięte sprawdza się najlepiej.

Kolejnym podtypem jest szkło hartowane laminowane. Świetnie spełnia swoją rolę jako szkło hartowane do kuchni lub element dekoracyjny. Szkło laminowane może być barwione, malowane (np. techniką z nadrukiem wewnątrz lub na zewnątrz), lub trawione chemicznie. Dzięki tej technologii uzyskuje się atrakcyjny dekoracyjny materiał. Szkło hartowane w kuchni może również występować jako szkło laminowane.

Oprócz powyższych rodzajów dostępne jest również szkło pół-hartowane, wzmocnione termicznie. Wykonuje się z niego daszki i dachy szklane, jak również podłogi i stopnie (w laminatach ze szkłem hartowanym). Jako dodatkowe opcje są stosowane warstwy antypoślizgowe na szkle oraz między innymi obróbka szkła metodą cyfrową. Dzięki tej ostatniej metodzie powstają różne kształty i ozdobne żłobienia.

Meble kuchenne w atrakcyjnych cenach - sprawdź

Szkło hartowane do kuchni i szkło na ścianę

Szkło hartowane do kuchni może mieć niejedno oblicze. Jest nie tylko modne, estetyczne i niebanalne, ale przede wszystkim praktyczne. Szkło hartowane w kuchni może stanowić ozdobę, na przykład nad blatem, ale istnieje również możliwość zakupienia paneli szklanych na ścianę.

Szkło na ścianę w kuchni prezentuje się bardzo efektownie i łatwo utrzymać je w czystości. Cena takiego rozwiązania zależy od producenta czy sklepu, ważna jest również grubość szkła. Oczywiście cena jest wyższa niż zwykłego szkła. Cennik poszczególnych producentów może ponadto podlegać wahaniom ze względu na dodatkową obróbkę. Z reguły cennik rozpoczyna się kwotą około 370 zł za m2 szkła hartowanego z grafiką (grubość szkła 4 mm) i dochodzi nawet do 700 zł za metr w przypadku większej grubości.

Dostępne jest również szkło hartowane do kuchni sprzedawane jako panele nadblatowe z różnymi wzorami, wykonywanymi w technologii druku UV. Cena pojedynczych elementów ze szkła hartowanego to wydatek od kilkudziesięciu złotych wzwyż.

Meble kuchenne w dobrej cenie

Ceny mebli kuchennych na wymiar mogą się różnić u różnych wykonawców nawet o 100%. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert od różnych firm. Najłatwiej to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wypełniasz prosty formularz i otrzymujesz kilka ciekawych ofert od firm z Twojej okolicy.

Sprawdź!

Szkło hartowane w kuchni sprawdza się bardzo dobrze. Jest szczególnie polecane do małych powierzchni, gdzie optycznie powiększa przestrzeń, nadając jej wyrazistego charakteru. Szczególnie szkło na ścianę dobrze zda egzamin do wizualnego powiększenia pomieszczenia. W zależności od preferencji można wybrać szkło barwione lub przeźroczyste.

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o elementach opcjonalnych takich jak blaty stołowe wykonane z tego materiału. W dużej kuchni można zastosować elementy dekoracyjne ze szkła hartowanego, klejonego techniką UV. Geometryczne mini-konstrukcje i futurystyczne rzeźby ze szkła będą stanowić ozdobę i podkreślać styl, szczególnie w nowocześnie urządzonej kuchni.

Szkło hartowane na telefon

Szkło hartowane do kuchni, szkło na ścianę oraz wykorzystywane do produkcji sprzętów gospodarstwa domowego to tylko niektóre z powszechnych zastosowań. Jednym z coraz bardziej popularnych form jego stosowania jest szkło hartowane na telefon.

Szkło hartowane nadaje się do zastosowania w kuchni czy w łazience. Można jednakże nakleić je na telefon, by chronić jego powłokę przed zarysowaniami
Szkło hartowane do kuchni i łazienki - cena, zastosowanie, porady

Szkło hartowane na telefon ma bardzo dużo zalet. Pokrowce i futerały są niepraktyczne, a folie mało trwałe - jednak tańsze. Natomiast szkło hartowane na telefon będzie chronić urządzenie przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Dotyczy to w szczególności telefonów które nie zostały wyposażone przez producentów w solidne szkło - a tego typu telefonów jest w dalszym ciągu dużo na rynku. Cena szkła hartowanego na telefon nie jest wysoka. Cenniki rozpoczynają się kwotą 11 złotych. Oczywiście szkło ochronne należy zakupić jako dedykowane do konkretnego modelu telefonu.

W ofercie wielu sklepów można znaleźć również cienkie szkło hartowane na telefon, tak zwaną folię tempered glass. Opinie na temat ochronnej folii tempered glass są w przeważającej większości pozytywne. Cena w zależności od modelu od 15 złotych.

Zarówno nakładki jak i folie ze szkła hartowanego charakteryzują się prostotą i łatwym montażem. Są odporne na uderzenia i nie tłuką się. Jednak folia ze szkła hartowanego ma tą przewagę, że jest bardzo cienka i w związku z tym stanowi integralną część telefonu. szkło hartowane na telefon jest dużo grubsze. Warto zaznaczyć że folie tempered glass przykleja się do ekranu telefonu klejem sylikonowym, co dla niektórych może stanowić wadę. Jednak opinie potwierdzają skuteczność i praktyczność ich stosowania.

Szkło hartowane w łazience

Szkło hartowane do kuchni czy szkło hartowane na telefon to tylko niektóre propozycje. Ten rodzaj odpornego materiału sprawdza się doskonale również w łazience. Na rynku dostępne są kabiny prysznicowe ze szkła hartowanego, jak również pół-ścianki prysznicowe oraz drzwi do kabin. Cena armatury łazienkowej od kilkuset złotych.

Jednak za sprawą szkła specjalnego można skomponować również inne elementy wystroju łazienki o charakterze dekoracyjnym i użytkowym. Coraz popularniejsze staje się szkło na ścianę w łazience. Nadruki i barwienie sprawią, że każda łazienka nabierze niepowtarzalnego stylu. Przeszklenia zawsze wyglądają estetycznie, nowocześnie i elegancko. Bardzo dobrze wyglądają na przykład półki ze szkła poddanego hartowaniu. Często ten materiał jest łączony ze stalą nierdzewną lub aluminium przybierając ciekawe formy i kształty.

Cena półki do łazienki ze szkła hartowanego z okuciami  to około 100 do 300 zł, w zależności od producenta. Na forach internetowych dominują pozytywne opinie na temat wykorzystania hartownego szkła w łazience. Szczególnie dużym uznaniem cieszą się kabiny prysznicowe i przeszklenia w szafkach łazienkowych. Jest to spowodowane głównie przez szeroki wybór wzornictwa oraz łatwość czyszczenia powierzchni pokrytych szkłem hartowanym.

Szkło na ścianę w łazience także ma swoich zwolenników. Panele szklane, mimo że ich cena nie jest niska, cieszą się rosnącym zainteresowaniem konsumentów. Pamiętajmy jednak, że szkło hartowane które ma służyć jako szkło na ścianę musi być zakupione na wymiar.

Tego wytrzymałego materiału nie można dowolnie przecinać. Niektóre wyspecjalizowane firmy oferują jednak usługi obróbki szkła poprzez cięcie czy szlifowanie. Jednak na gotowym produkcie często nie ma już możliwości wprowadzenia zmian.

Co jeszcze warto wiedzieć o szkle hartowanym?

ESG szkło czyli szkło hartowane jest uznawane za szkło nie tylko bezpieczne, ale również dostosowane do międzynarodowych standardów. Na rynku polskim ze względu na dużą liczbę producentów wybór jest bardzo szeroki. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się między innymi szyby zespolone, które pełnią funkcje termoizolacyjną. Szyby zespolone znajdują zastosowanie między innymi do okien i drzwi (z różnego typu zdobieniami). Również szyby zespolone ze szkła hartowanego są dostępne na wymiar.

Szkło hartowane jest coraz tańsze i staje się coraz bardziej powszechnym materiałem. Cennik w sklepach, u dystrybutorów i producentów już nie przyprawia o ból głowy. Konsumenci są zadowoleni i przekazują pozytywne wrażenia i opinie z użytkowania szkła hartowanego do różnych zastosowań.

Oczywiście ESG szkło hartowane nie jest bez wad. Przykładowo szkło hartowane na telefon i folie niektórych producentów mogą osłabiać dotyk w smartfonach, co z kolei przekłada się na obniżenie komfortu używania telefonu. Opinie użytkowników wskazują również na problem polegający na zawijaniu na rogach folii tempered glass.

Szkło hartowane w kuchni również musi być dobierane rozważnie. Przed zakupem czytajmy recenzje i opinie użytkowników. Zdarzają się przypadki (często powiązane z atrakcyjnym cennikiem), że nadblatowe szkło hartowane do kuchni ulega po pewnym czasie zarysowaniom. Świadczy to o niskiej jakości produktu.  Kupując szkło hartowane na wymiar czy też gotowy produkt taki jak półka czy szafka, zawsze sprawdzajmy czy jest to produkt wysokogatunkowy. Zakupów dokonujmy u sprawdzonych sprzedawców.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny