Uszczelnianie komina – podstawowe informacje

Szlamowanie komina pozwala zabezpieczyć go od wewnątrz. Jest to niezwykle ważne w przypadku rozszczelnionego komina czy przewodów dymowych. Uszczelnienie komina to inaczej mówiąc odśrodkowe tynkowanie. Jedyna różnica między tradycyjnym tynkiem jest taka, że do szlamowania używa się specjalnej masy uszczelniającej. Niestety, ale rozszczelniony komin to niebezpieczna sytuacja dla użytkowników budynku, dlatego powinna być ona szybko rozwiązana.

Wysokiej jakości masa uszczelniająca to najczęściej silikatowy produkt, który nanosi się przy pomocy kołowrotka i tłoka. Z uwagi na swoje zastosowanie masa ta musi charakteryzować się wysoką przyczepnością i wyjątkową trwałością. Uszczelnianie przewodów kominowych od wewnątrz to czynność, której nikt nie chciałby powtarzać co kilka miesięcy. Masa uszczelniająca powinna być również odporna na działanie bardzo wysokich temperatur.

Szlamowanie komina nie wpływa znacząco na zwężenie jego otworu. Inaczej jest w przypadku konieczności włożenie specjalnego wkładu. Koszt uszczelniania kominów dymowych przy pomocy masy jest również niższy. Rozszczelniony komin można także naprawić od zewnątrz. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku wydostawania się spalin przez przestrzenie pomiędzy kominem, a pokryciem dachowym. Taki sposób uszczelniania przewodów kominowych wymaga wykonania obróbek blacharskich.

Szlamowanie komina – całkowity koszt

Uszczelnianie komina to czynność, która często zlecana jest odpowiednim fachowcom z doświadczeniem i kwalifikacjami. Koszty robocizny średnio wahają się w granicach około 200 zł/mb. Wszystko zależne jest od lokalizacji oraz stopnia zużycia komina dymowego. Zazwyczaj do ceny za usługę należy również doliczyć koszt materiału uszczelniającego.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących kominy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Polecanym produktem jest masa uszczelniająca do renowacji kominów CERkom. Jest to produkt wysokiej jakości, który powstał m.in. ze skały wulkanicznej. Masa CERkom może być zastosowana w kominach opalanych zarówno ekogroszkiem, jak i węglem, koksem czy miałem. Z powodzeniem sprawdzi się do uszczelniania kominów spalinowych oraz wentylacyjnych. Ulepszoną wersję tej masy można znaleźć pod nazwą CERkom Premium.

Kolejną propozycją jest masa uszczelniająca SKD. Produkt ten charakteryzuje się wysoką wydajnością oraz wytrzymałością. Dzięki masie SKD z łatwością można uszczelnić nawet mocno zużyty komin dymowy. Masa uszczelniająca SKD jest odporna na bardzo wysokie temperatury i długie działanie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o prawidłowym uszczelnianiu komina.

Wykaz wybranych mas uszczelniających do komina wraz z cenami

Nazwa produktu

Przykładowa cena

Masa uszczelniająca do renowacji kominów CERkom 25kg

71,90 zł

Masa uszczelniająca do kominów CERkom Premium 20 kg

89,00 zł

Masa uszczelniająca SKD 25 kg

91,30 zł

Uszczelnianie przewodów kominowych – porady praktyczne

Szlamowanie komina powinno być poprzedzone odpowiednimi pracami przygotowawczymi. W przypadku uszczelniania od zewnątrz wystarczy jedynie przygotować miejsce pod obróbki blacharskie. Uszczelnianie kominów dymowych od wewnątrz wymaga natomiast dokładnego oczyszczenia całego przewodu przy pomocy szczotek. Można również przepłukać komin wodą. Dokładna lokalizacja miejsca nieszczelności jest kluczem do sukcesu. Skutecznym sprzętem do tej czynności będzie kamera inspekcyjna.

Uszczelnianie kominów dymowych to w pierwszej kolejności nałożenie masy w miejsce ubytku. Następnie można położyć dodatkową cienką warstwę na całej długości komina. Warto pamiętać o właściwym zabezpieczeniu przewodów kominowych przed wydostaniem się masy uszczelniającej na zewnątrz. Proces uszczelniania może być powtarzany kilkukrotnie w zależności od stopnia zniszczenia komina.

Szlamowanie komina nie powinno być przeprowadzane przy minusowych temperaturach powietrza (optymalnie powyżej 3 stopni Celsjusza). Zaletą uszczelniania przewodów kominowych za pomocą specjalnej masy jest nie tylko jej niewysoka cena, ale także szybkość wiązania. Zazwyczaj przewód kominowy może być oddany do użytku już po około jednej dobie od zakończenia prac renowacyjnych. Z uwagi na częstą konieczność kontrolowanego palenia sadzy na etapie oczyszczenia komina, obowiązkowe jest korzystanie z usług wykwalifikowanej ekipy fachowców.

ikona podziel się Przekaż dalej