Szlifierka kątowa i jej najpopularniejsze zastosowania
Szlifierka kątowa to przydatne elektronarzędzie wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i przez majsterkowiczów podczas wykonywania prac domowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenie ma szerokie zastosowanie - od cięcia różnych materiałów, przez ich obróbkę, po - jak sama nazwa wskazuje - szlifowanie. Z czego składa się szlifierka kątowa, jakie wyróżniamy jej rodzaje, do czego można wykorzystać narzędzie i jak wybrać szlifierkę kątową?
Czym jest i z czego składa się szlifierka kątowa?
Szlifierka kątowa służy do obróbki, skrawania i wykańczania różnego rodzaju materiałów. Z wykorzystaniem elektronarzędzia można m.in. ciąć metal, beton, plastik, czy drewno, a także szlifować i obrabiać różne tworzywa. Ponadto urządzenie ułatwia czyszczenie powierzchni pokrytych trudnymi do usunięcia substancjami. Mówiąc wprost, szlifierki kątowe to narzędzia o szerokim zastosowaniu, które przydają się zarówno w codziennych pracach domowych, jak i podczas profesjonalnych robót budowlanych, spawalniczych i innych.
Niemalże wszystkie szlifierki kątowe składają się z podobnych elementów, do których zaliczamy m.in.: włącznik, stojan, wirnik, przekładnię kątową, zębatkę atakującą, tarcze, blokadę wrzeciona, rękojeść boczną oraz osłonę boczną.
Profesjonalne szlifierki kątowe do codziennego użytku znajdziesz na stronie https://bmbtechnologie.pl/szlifierki-katowe/.
Szlifierki kątowe i ich rodzaje
Na polskim rynku możemy wyróżnić 4 podstawowe typy szlifierek kątowych:
- Szlifierka kątowa akumulatorowa - Zasilana akumulatorem, dzięki czemu jej mobilność jest niemalże nieograniczona. Należy jednak pamiętać o regularnym ładowaniu wkładu zasilającego.
- Szlifierka kątowa elektryczna - Zwykle wyróżnia się większą mocą od szlifierek akumulatorowych, jednak konieczność podłączenia przewodu do gniazda 230 V ogranicza mobilność elektronarzędzia.
- Szlifierka kątowa pneumatyczna - Zasilana sprężonym powietrzem przy użyciu kompresora.
- Szlifierka spalinowa - Jedna z najrzadziej spotykanych szlifierek, zasilana silnikiem spalinowym.
Najpopularniejsze zastosowanie szlifierki kątowej
Jak wcześniej wspomniano, szlifierka kątowa to jedno z najpopularniejszych narzędzi, które można ujrzeć w przydomowym warsztacie. Majsterkowicze zwykle używają szlifierek do przycinania elementów wykonanych ze stali, metalu, drewna czy plastiku. W zależności od zamontowanej tarczy szlifierką można przycinać zarówno cienkie i delikatne materiały, jak i grube i twarde elementy stalowe, pręty, czy wyroby z betonu.
Wykorzystując szlifierkę do użytku domowego, można z jej pomocą znacznie przyspieszyć prace remontowe. Szlifierki kątowe bowiem to doskonałe narzędzia do przycinania na wymiar płytek ceramicznych, paneli podłogowych, czy elementów dekoracyjnych, np. cegieł ściennych. Co ciekawe, szlifierkę można wykorzystać także do usuwania fug spomiędzy płytek, czy do oczyszczania powierzchni ze starego kleju.
Ponadto szlifierki kątowe mogą być wykorzystane do szlifowania metalu, betonu i wielu innych materiałów. Wykorzystując specjalne tarcze ścierne lub szczotki druciane, można z łatwością oczyścić powierzchnię z rdzy, powłok lakierniczych, farb, czy też klejów. Z tego też powodu szlifierka kątowa często wykorzystywana jest przy oczyszczaniu i przygotowywaniu do malowania części samochodowych.
Innym zastosowaniem szlifierek kątowych jest stolarstwo. Montując na urządzeniu odpowiednie tarcze, szlifierkę można wykorzystać do przycinania drewna na wymiar pod wybranym kątem. Ponadto narzędzie może służyć także do szlifowania powierzchni i oczyszczania jej z wystających wiórów. Warto podkreślić, że szlifierki kątowe wykorzystuje się także w spawalnictwie, gdzie urządzenia służą do fazowania spawanych krawędzi i oczyszczania ich z zanieczyszczeń.
Co wziąć pod uwagę wybierając szlifierkę kątową?
Aby wybrać odpowiednią szlifierkę kątową, pod uwagę należy wziąć kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest maksymalna prędkość obrotowa urządzenia oraz regulacja obrotów. To przydatna funkcja, umożliwiająca zmniejszenie lub zwiększenie prędkości obrotowej narzędzia w zależności od obrabianego materiału. Zdarza się, że do szlifowania lub oczyszczania delikatnych i cienkich przedmiotów wymagana będzie powolna praca urządzenia, aby nie uszkodzić powierzchni materiału. Wybierając szlifierkę z regulacją obrotów, można bez obaw obrabiać nawet najcieńsze tworzywo.
Przy wyborze szlifierki znaczenie ma także moc urządzenia. Oczywiście szlifierki elektryczne są znacznie mocniejsze od tych akumulatorowych i zazwyczaj wykorzystuje się je do profesjonalnych prac przy obróbce najtwardszych materiałów. Do użytku domowego zdecydowanie lepszym wyborem będą urządzenia zasilane akumulatorem, gdyż ich moc zwykle jest wystarczająca, a użytkownik nie jest ograniczony koniecznością podłączenia sprzętu do zasilania.
Kolejnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, są tarcze urządzenia. Najczęściej spotykana średnica tarczy szlifierskiej, wystarczająca do wykonywania codziennych prac związanych z obróbką materiałów, wynosi 125 mm. Na rynku dostępne są także większe tarcze, przystosowane do przecinania i obrabiania większych i twardszych materiałów. Ponadto tarcze należy dobrać w zależności od zastosowania. Wyróżniamy:
- Tarcze diamentowe, wykorzystywane do cięcia i szlifowania betonu, metalu i płytek ceramicznych;
- Tarcze łańcuchowe, wykorzystywane do cięcia drewna;
- Tarcze z korundu, wykorzystywane do cięcia betonu i metalu;
- Tarcze półelastyczne z dodatkiem węglika krzemu, wykorzystywane do szlifowania materiałów;
- Tarcze ścierne, wykorzystywane do obróbki i cięcia metalu i drewna.
Urządzenie można także dodatkowo wyposażyć w szczotki druciane o różnorodnych kształtach, które można wykorzystać do oczyszczania powierzchni stali, drewna, betonu, metalu i wielu innych materiałów.
Wybierając szlifierkę, warto wziąć także pod uwagę dodatkowe elementy urządzenia, usprawniające codzienne prace. Są to m.in. przyłącza do odsysania pyłu, ułatwiające pochłanianie zanieczyszczeń, czy osłony ssące, pochłaniające większość zanieczyszczeń prosto do podłączonego odkurzacza. Innym udogodnieniem są osłony ułatwiające obróbkę materiałów przy krawędzi, czy prowadnice umożliwiające precyzyjne szlifowanie pod dowolnym kątem.
Podsumowanie
Szlifierki kątowe do przydatne urządzenia, umożliwiające przycinanie, szlifowanie i obróbkę różnych materiałów przy użyciu jednego narzędzia. Przed wyborem odpowiedniej szlifierki warto wcześniej określić, do jakich prac będzie ona wykorzystywana. Pomoże to w dobraniu sposobu zasilania urządzenia - akumulatorowego lub elektrycznego. Ponadto należy pamiętać, aby zawsze dobierać tarcze do rodzaju obrabianego materiału, co pozwoli uniknąć awarii.
Artykuł sponsorowany