Szlifierka mimośrodowa - zastosowanie, rodzaje, ceny, opinie, producenci

Szlifierka mimośrodowa - istotne informacje

Szlifierka mimośrodowa - budowa, parametry, właściwości, funkcje

Szlifierka mimośrodkowa to urządzenie do obrabiania, wygładzania powierzchni, które do swojej pracy wykorzystuje zarówno ruch wahadłowy, jak i obrotowy. Oznacza to, że obraca się ono jednocześnie wokół własnej osi oraz wychyla się na boki. To wyróżnia ten rodzaj szlifierki spośród innych narzędzi tej grupy. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że połączenie tych dwóch rodzajów pracy sprawia, że na wykonanie swojej pracy potrzebuje ona znacznie mniej czasu niż inne szlifierki. Sprawia to, że szlifierki mimośrodkowe są narzędziami niezwykle praktycznymi i wydajnymi.

Szlifierka mimośrodkowa jest wyposażona także w specjalny elastyczny talerz, co sprawia, że z łatwością dopasowuje się ona do obrabianej powierzchni. Umożliwia to polerowanie i szlifowanie zarówno prostych, jak i zakrzywionych płaszczyzn. Szlifierki mimośrodkowe charakteryzują się bardzo wygodną pracą i nie utrudniają jej nawet wibracje, które wywoływane są ruchem oscylacyjnym. W większości przypadków uchwyty tych szlifierek zaopatrzone są w zintegrowaną osłonkę gumową. Osłonka ta tłumi wibracje i dzięki temu narzędzie pewniej i wygodniej leży w dłoni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat szlifierek.

Bardzo istotnym parametrem szlifierek mimośrodkowych jest ich mimośrodowość, czyli odchylenie stopy tej szlifierki od punktu jej obrotu. Warto wiedzieć o tym, że im większa mimośrodowość tym większa wydajność pracę tego narzędzia. Mimośrodkowość wynosi najczęściej 5 mm. Warto również wspomnieć o innym bardzo ważnym parametrze każdego urządzenia, jakim jest wydajność pracy. W przypadku szlifierki mimośrodkowej (podobnie jak i innych szlifierek) wydajność pracy zależeć będzie przede wszystkim od średnicy tarczy. Im większa jest tarcza w szlifierce, tym szybciej będziemy mogli wykonać pracę.

Szlifierki mimośrodowe z reguły zaopatrzone są w dwa uchwyty, co znacznie ułatwia pracę tymi narzędziami. Bardziej zaawansowane modele szlifierek mimośrodkowych pracować mogą w dwóch trybach pracy. Pierwszym trybem pracy jest szlifowanie zgrubne, a drugim szlifowanie precyzyjne.

Szlifierki mimośrodowe - zastosowanie

Wśród różnego rodzaju szlifierek dostępnych w sprzedaży, szlifierki mimośrodkowe mają najszersze zastosowanie, a przy tym mogą być stosunkowo tanie. Dzięki temu to narzędzie idealnie sprawdzi się na przykład w przydomowym warsztacie do różnych prac naprawczych. To urządzenie wielofunkcyjne i uniwersalne, które łączy w sobie zalety i funkcje innych szlifierek, takich jak na przykład szlifierki kątowe, szlifierki oscylacyjne, czy szlifierka rotacyjna. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szlifierce kątowej?

Szlifierki mimośrodkowe sprawdzą się do obróbki różnych materiałów o różnej twardości i gęstości. To bardzo duża zaleta tych urządzeń. Sprawdzą się między innymi jako szlifierki mimośrodowe do drewna, a także do polerowania, szlifowania, wygładzania, obróbki elementów metalowych, lakierowanych oraz szpachlowanych. Dzięki swojej mimośrodkowości taka szlifierka będzie odpowiednia do powierzchni płaskich oraz do zakrzywionych. Szlifierka mimośrodkowa może nam posłużyć do oszlifowania i wygładzenia mebli domowych, a także drzwi oraz innych elementów drewnianych w naszym domu. Możemy ją także zastosować do wypolerowania lakieru samochodowego nie obawiając się o jego uszkodzenie.

Polecane szlifierki - sprawdź promocje

Szlifierka mimośrodowa - zastosowanie, rodzaje, ceny, opinie, producenci

Szlifierki mimośrodkowe są urządzeniami na tyle wielofunkcyjnymi i praktycznymi, że znajdą zastosowanie zarówno w przydomowym warsztacie naprawczym, dla majsterkowicza hobbysty, jak również do zastosowań profesjonalnych.

Szlifierka mimośrodowa - rodzaje

Szlifierka mimośrodowa z ruchem obrotowym niewymuszonym

W przypadku szlifierki mimośrodowej z ruchem obrotowym niewymuszonym, ten ruch obrotowy wytwarzany jest poprzez siłę odśrodkową, która wytwarzana jest poprzez mechanizm mimośrodowy. W tych szlifierkach nie występuje żadna bezpośrednia ani pośrednia transmisja obrotów od silnika do stopy szlifierskiej. Prędkość obrotowa stopy może więc być regulowana tylko i wyłącznie siłą nacisku tej szlifierki na obrabiany przez nią element. Przy słabszym nacisku zwiększa się prędkość obrotowa oraz szybkość szlifowania. Sprawdź także ten artykuł o szlifierce trzpieniowej i jej zastosowaniu.

Szlifierka mimośrodowa z ruchem obrotowym wymuszonym

Z kolei w przypadku szlifierek mimośrodowych z ruchem obrotowym wymuszonym stopa szlifierska jest obracana przez silnik. W tych elektronarzędziach ruch obrotowy odbywa się poprzez mechanizmy przekładni. W tego typu szlifierkach mimośrodkowych szybkość szlifowania tylko w niewielkim stopniu zależy od siły nacisku.

Szlifierki mimośrodowe - najlepsi producenci, modele, ceny

Jeżeli decydujemy się na zakupu szlifierki mimośrodkowej do naszego warsztatu przydomowego warto zainwestować w szlifierki Bosch lub Graphite. Urządzenia tych uznanych producentów elektronarzędzi to zawsze dobra inwestycja, gwarancja najwyższej jakości oraz sprawnego i długiego funkcjonowania. Ale szlifierki mimośrodkowe to nie tylko szlifierki Bosch, czy Graphite, to również inni uznani producenci, tacy jak między innymi Black & Decker, MacAllister, DeWalt, czy Metabo. Szlifierki mimośrodkowe wymienionych producentów mają doskonałe opinie wśród użytkowników i znakomicie sprawdzą się w każdym warsztacie. Poniżej przedstawiamy listę bardzo dobrych modeli szlifierek mimośrodkowych wiodącychproducentów oraz ich przykładowe ceny:

  • Szlifierka oscylacyjna Black & Decker 135 W to koszt 138 zł
  • Szlifierka oscylacyjna wielofunkcyjna MacAllister 200 W to cena 178 zł
  • Szlifierka mimośrodowa MacAllister 400 W wiąże się z wydatkiem 348 zł
  • Szlifierka mimośrodowa Bosch GEX 125-1 AE to cena 548 zł


  • Szlifierka mimośrodowa JCB 330 W to wydatek 328 zł
  • Szlifierka mimośrodowa MacAllister 300 W kosztuje 128 zł
  • Szlifierka mimośrodowa Metabo FSX 200 INTEC 240 W to koszt 252 zł
  • DeWalt DWE6423 szlifierka mimośrodowa + 40 krążków to koszt 372 zł
  • Szlifierka mimośrodowa PEX 220A BOSCH to wydatek rzędu 217 zł
  • Szlifierka mimośrodowa PEX 400AE BOSCH + 25 PAPIER to cena 489 zł

Szlifierki mimośrodkowe do bardzo uniwersalne, praktyczne oraz wielofunkcyjne narzędzia do obróbki powierzchni. Łączą one w sobie zalety innych rodzajów szlifierek, takich jak szlifierki oscylacyjne, szlifierki kątowe, czy szlifierka rotacyjna. Mogą nam posłużyć do polerowania, szlifowania, wygładzania powierzchni w różnych materiałów. Można je zatem wykorzystać jako szlifierki mimośrodowe do drewna, do powierzchni lakierowanych, malowanych, a także do różnego rodzaju powierzchni metalowych. Urządzenia te mają zastosowanie w przydomowym warsztacie, dla majsterkowicza hobbysty, ale także sprawdzą się jako narzędzia profesjonalne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szlifierce taśmowej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny