Szlifierka wolnoobrotowa - rodzaje i zastosowanie

Najczęściej częścią roboczą szlifierki jest obracająca się wokół własnej osi tarcza. Ilość obrotów w ciągu minuty jest jednym z kluczowych parametrów branych pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup narzędzia. Ilość obrotów zaczyna się już od ok. 100 obrotów/min aż do 26 tys. obrotów/min. O wolnoobrotowych szlifierkach będziemy mówili, gdy wartość ta nie przekroczy kilku tysięcy na minutę.

Jak już wcześniej wspomniano, mamy do czynienia z kilkoma rodzajami szlifierek wolnobrotowych. Różnią się one między sobą przeznaczeniem, sposobem użytkowania, a także rodzajem tarczy szlifierskiej. Wymienić możemy:

 • Szlifierki kątowe - jest to ręczna szlifierka wolnoobrotowa, która służy przede wszystkim do szlifowania drewna, betonu, metalu, czy też kamienia. Oprócz tego wykorzystuje się je również do cięcia wymienionych materiałów. Efektywność oraz zakres pracy, będzie zależeć od rodzaju zamontowanej tarczy. Do amatorskiego użytku, najczęściej nadają się tarcze o średnicy 115 lub 125 mm. Istotniejszy podział tarcz jest uzależniony od materiału, który chcemy szlifować lub przecinać. Do cięcia drewna sprawdzają się tarcze widiowe. Natomiast tarcze do cięcia metalu wyróżniają się grubością ok. 1 mm, podczas gdy do szlifowania metalu stosuje się tarcze o grubości ok. 5-6 mm. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szlifierkach.
 • Ostrzałki wolnoobrotowe wodne - w odróżnieniu od szlifierek kątowych, ostrzałki wolnoobrotowe zaliczają się do szlifierek stołowych. Narzędziem roboczym jest tarcza szlifująca, która w czasie pracy zanurza się w kąpieli wodnej. W ten sposób nie dochodzi do przegrzania ostrza. Najczęściej jest to tarcza wykonana z korundu szlachetnego. Dzięki temu możliwa jest obróbka stali o poziomie twardości powyżej 60 HCR. Jednak najczęściej przy pomocy szlifierki na mokro możliwe jest ostrzenie noży lub polerka innych metalowych elementów. Szlifierka wodna wolnoobrotowa skutecznie chroni silnik przed zachlapaniem. W ten sposób korzystanie z elektronarzędzia jest w pełni bezpieczne.
 • Szlifierki stołowe - to kolejne narzędzie, dzięki któremu możliwe jest ostrzenie noży, a także szlifowanie innych metalowych elementów. Oprócz tego możliwa jest także obróbka drewnianych materiałów lub wykonanych z tworzywa sztucznego. W odróżnieniu od poprzedniego narzędzia, tego typu szlifierki stołowe pracują na sucho. Kamień szlifierski również bardzo często wykonany jest z korundu szlachetnego. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o szlifierce do betonu.

Polecane szlifierki - sprawdź promocje

Szlifierka wolnoobrotowa - przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny szlifierek wolnoobrotowych:

 • Szlifierki stołowe, wyposażone w kamień szlifierski na sucho i mokro, Hecht 1728 - 199,00 zł
 • Szlifierka wodna wolnoobrotowa Scheppach BG200 - 570,95 zł
 • Szlifierki stołowe, kamień szlifierski 125 mm - 119,00 zł
 • Szlifierki Bosch GBG 60-20 - 964,81 zł
 • Ostrzałki wolnoobrotowe, podwójny kamień szlifierski DeWalt - 1408,22 zł
 • Szlifierka wodna wolnoobrotowa NTS 200, kamień z korundu szlachetnego - 489,00 zł
 • Szlifierka na mokro i sucho LXBG 1700W - 148,00 zł
 • Szlifierka na mokro i sucho 520W, 2-kamieniowa - 250,00 zł
 • Szlifierka na mokro Metabo PWE 11-100 - 1535,00 zł
 • Szlifierki Bosch GWS 7-125 - 243,00 zł
 • Szlifierki Bosch GWS 1400 Professional - 489,00 zł
 • Szlifierka kątowa Makita 125 mm 840 W - 240,00 zł
 • Szlifierka kątowa Makita GA5030 125 mm 720 W - 279,00 zł
 • Szlifierka kątowa Makita 1100 W - 297,00 zł

Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Szlifierki kątowe i nie tylko - podsumowanie

Szlifierki kątowe służą przede wszystkim do przecinania różnych materiałów. Polerka jest możliwa, ale nie na takim poziomie jak w przypadku innych narzędzi. Do precyzyjnego wygładzania powierzchni sprawdzą się lepiej szlifierki taśmowe. Najczęściej są one ręczne, chociaż szlifierki taśmowe występują także jako narzędzie przeznaczone do mocowania na stole. Natomiast ostrzenie noży oraz polerka innych metalowych lub drewnianych elementów najlepiej sprawdzi się przy wolnoobrotowych szlifierkach stołowych.

Szlifierki kątowe i szlifierki taśmowe najczęściej wyróżniają się większą prędkością obrotową. Przez co wymagają zdecydowanie większej wprawy i doświadczenia w ich obsłudze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny