Szlifierki - rodzaje, ceny, opinie o różnych modelach, porady zakupowe

Szlifierka to narzędzie pojawiające się na każdym placu budowy. Oczywiście nie tylko tam. Z tego urządzenia korzysta się również w różnego rodzaju warsztatach, firmach produkcyjnych, pracowniach itp. Do wyboru mamy kilka odmian tych urządzeń. Mogą to być szlifierki do drewna, gipsu czy szlifierko-polerka do różnych materiałów. Ważnym kryterium podziału jest też sposób obróbki powierzchni. Zatem wymienimy najczęściej spotykane odmiany, w jakich występuje szlifierka.

Szlifierka i jej podstawowy opis

Szlifierka to rodzaj obrabiarki o niezwykle szerokim zastosowaniu. Przede wszystkim jest wykorzystywana do wykańczania powierzchni wcześniej obrobionej innymi narzędziami. Jak już nazwa wskazuje owo wykańczanie to nic innego jak szlifowanie. Stosując takie kryterium podziału do dyspozycji mamy szlifierki do drewna, szlifierki do gipsu, kamienia i metalu. Jednakże występują też odmiany umożliwiające cięcie wspomnianych materiałów. Warto też wspomnieć o rodzaju napędu interesujących nas narzędzi. Idąc tym tropem będzie to szlifierka elektryczna, pneumatyczna i hydrauliczna.

Największym urządzeniem tego typu jest szlifierka elektryczna przemysłowa. Korzysta się z niej w dużych zakładach. Nierzadko wchodzi w skład innych maszyn. Zaraz za niej plasują się mniej okazałe egzemplarze. One królują w mniejszych firmach i zakładach. Najbardziej kompaktową wersją jest szlifierka ręczna. Stosuje się ją w domach do drobnych napraw, ale też w warsztatach, pracowniach i na placach budowy. Nas jednak najbardziej interesuje podział ze względu na sposób obróbki. Patrząc na zagadnienie w ten sposób wyróżniamy pięć wersji tych urządzeń. Będzie to odpowiednio szlifierka kątowa, szlifierka oscylacyjna, mimośrodowa, taśmowa i szlifierka ręczna typu delta.

Szlifierki taśmowe i szlifierki mimośrodowe

Szlifierki taśmowe to precyzyjne urządzenia przeznaczone do obrabiania dużych, płaskich powierzchni. Zazwyczaj są to szlifierki do drewna, lecz zdarzają się też wersje do metalu. Za ich pomocą możemy szlifować, wygładzać, wyrównywać i oczyszczać drewniane podłogi, boazerie, płyty OSB. Szlifierki taśmowe z szeroką częścią roboczą służą również do nadawania pożądanej grubości wybranym elementom. Ważną częścią tych urządzeń jest taśma szlifierska przesuwająca się w linii prostej. To właśnie dzięki niej możliwa jest duża szybkość i precyzja obrabiania materiału. Profesjonalne szlifierki taśmowe są wyposażone w funkcję zasysania pyłów i innych odpadów. Godne polecenia są szlifierki Bosch i szlifierki DeWalt.

Szlifierki mimośrodowe to uniwersalne narzędzia. Stosuje się je do większości prac szlifierskich. Część robocza tych urządzeń to elastyczny talerz umożliwiający obrabianie wklęsłych i wypukłych powierzchni. W trakcie pracy szlifierki mimośrodowe wykonują ruch obrotowy i oscylacyjny. To bardzo wydajne rozwiązanie pozwalające na wykańczanie drewna i metalu. Po założeniu specjalnej tarczy urządzenie będzie służyło, jako szlifierko-polerka. Sprawdzi się na takich elementach jak meble, drzwi czy karoseria samochodu. Co ważne szlifierki mimośrodowe nie są drogie. Ich cena utrzymuje się w przedziale 200-400 zł. Solidnością wykazują się szlifierki Parkside.

Szlifierka oscylacyjna i szlifierka kątowa

Szlifierka oscylacyjna została stworzona do pracy na płaskich i równych powierzchniach. Nowoczesne modele poradzą sobie również z delikatnymi zaokrągleniami. Planując zakup tej odmiany trzeba zastanowić się nad wielkością stopy roboczej. Większa szlifierka oscylacyjna sprawdzi się podczas obrabiania sporych powierzchni. Nie poradzi sobie jednak z trudnodostępnymi miejscami. Odmiany oscylacyjne to szlifierki do drewna. Szybko i sprawnie wygładzają drzwi z prostymi wykończeniami, meble czy też blaty kuchenne. W tej kategorii popularnością cieszą się szlifierki Bosch i szlifierki DeWalt.

W pracach remontowo budowlanych najczęściej wykorzystywana jest szlifierka kątowa. Oprócz standardowego zastosowania służy też do cięcia metali, ceramiki czy kamienia. Za jej pomocą można również czyścić wspomniane materiały. Wszystko zależy od dobrania odpowiedniej tarczy. A tych na rynku jest całe mnóstwo. Można, więc śmiało stwierdzić, że reprezentuje szlifierki wielofunkcyjne. Szlifierka kątowa występują w dwóch wersjach. Pierwszą jest urządzenie wyposażone w akumulator. Po naładowaniu można nią pracować w dowolnym miejscu. Drugą odmianą jest tradycyjna szlifierka elektryczna zasilana z gniazdka. Dużą popularnością cieszą się szlifierki kątowe Makita. Dobre opinie zbierają też szlifierki Parkside. Czas na kolejne szlifierki wielofunkcyjne.

Właśnie takim urządzeniem jest szlifierka wolnoobrotowa. To nic innego jak stacjonarna maszyna umieszczana na stole roboczym. Przeważnie służy do ostrzenia noży czy też narzędzi o ostrych krawędziach. Szlifierka wolnoobrotowa jest wyposażona w wymienny kamień szlifierski. Do niego właśnie przykłada się obrabiane narzędzie. W wielu modelach kamień jest zanurzony w wodzie dla polepszenia właściwości. Szlifierka wolnoobrotowa oddaje też do dyspozycji szereg przydatnych akcesoriów. Są to na przykład przyrządy do dokładnego pozycjonowania obrabianych narzędzi. Do tego dochodzą tarcze wyrównujące i wygładzające. Zatem dobrze widać, że szlifierka wolnoobrotowa to uniwersalne urządzenie.

Szlifierki kątowe Makita to nie wszystko - przegląd producentów, cena, opinie

Szlifierki Bosch od lat zdobywają pozytywne opinie użytkowników. Dlatego też firma produkuje kilka wersji tych urządzeń. Do wyboru jest szlifierka ręczna oscylacyjna, mimośrodowa, taśmowa. W sprzedaży są też szlifierki wielofunkcyjne. Pierwsze z wymienionych kosztują 200-300 zł. Za wersje mimośrodowe trzeba zapłacić ponad 400 zł. Taśmowe szlifierki Bosch linii zielonej dostępne są w cenie 460-500 zł. Oczywiście można znaleźć znacznie droższe egzemplarze. Równie duży wybór dają nam szlifierki DeWalt.

Wspomniana firma produkuje wszystkie opisane powyżej urządzenia. Jeżeli interesuje nas szlifierko-polerka czy szlifierki do gipsu to je również znajdziemy w ofercie. Warto teraz sprawdzić jak wygląda cena urządzeń. Klasyczne kątowe szlifierki DeWalt kosztują około 250 zł. Za większe wersje trzeba zapłacić powyżej 600 zł. Szlifierka elektryczna mimośrodowa tej firmy kosztuje powyżej 300 zł. Pozytywne opinie zbierają też szlifierki Parkside. Ogólnie można uznać je za tańsze od powyższych marek. Mimo tego odznaczają się wysoką jakością. Szlifierki Parkside nie są naszą ostatnia propozycją.

Wymienialiśmy już szlifierki kątowe Makita. Można przeczytać o nich dobre opinie a ich cena jest atrakcyjna. Nie są jednak jedyną opcją w ofercie producenta. Znajduje się w niej również szlifierko-polerka, szlifierki wielofunkcyjne czy na przykład szlifierka ręczna taśmowa. Tym sposobem wymieniliśmy najpopularniejszych producentów szlifierek. Teraz dobrze widać jak wiele dróg mamy do wyboru. To bardzo dobra tendencja gdyż możemy znaleźć dokładnie takie urządzenie, jakie chcemy.