Szlifierki do tynków gipsowych - zastosowanie i rodzaje

Jak sama nazwa wskazuje, szlifierka do gipsu służy przede wszystkim do wygładzania powierzchni wykonanych z gipsu. Do nich zaliczają się najczęściej ściany oraz sufity z karton-gipsu, które zostały pokryte gładzią gipsową. To już jest dla nas duża wskazówka, iż obróbce będziemy poddawać naprawdę spore powierzchnie. W przypadku sufitów musimy liczyć się z nienaturalnym ułożeniem rąk, które jest przy dłuższej pracy bardzo męczące. Jednak przy jej pomocy możemy również pozbywać się starych warstw farby.

Najczęściej wykorzystywane rodzaje szlifierek do gładzi:

 • Żyrafa do gładzi - jest to najpopularniejszy typ czyszczarki do gipsu. Jej największą zaletą jest dodatkowy teleskopowy wysięgnik, dzięki czemu możemy wykończać zarówno ściany i sufity, bez konieczności wchodzenia na drabinę. Przy wielogodzinnej pracy jest to naprawdę wygodne rozwiązanie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szlifierkach.
 • Szlifierka mimośrodowa - przy drobnych pracach, wykorzystać możemy szlifierki mimośrodowe, które służą do wygładzania różnych powierzchni. Wyposażone są w tarczę o średnicy od 150 mm wzwyż oraz oscylacji wynoszącej nawet 26 tys. obrotów na minutę. Pod tym względem, im większa oscylacja tarczy, tym szlifowanie gipsowych powierzchni będzie dokładniejsze. Dodatkowo szlifierki mimośrodowe wyróżniają się odchyleniem tarczy od własnej osi. Jest to parametr, który także ma bardzo duży wpływ na dokładność szlifowania.
 • Szlifierka oscylacyjna - bardzo rzadko stosowane narzędzie, ze względu na duże zapylenie podczas pracy. Oczywiście w sprzedaży dostępne są oscylacyjne czyszczarki do gipsu, które są wyposażone w specjalny system odsysania pyłu, jednak ich cena jest bardzo wysoka. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o szlifierce do betonu.

Szlifierka do gipsu - przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny szlifierek do gipsu popularnych producentów:

 • Żyrafa do gładzi Graphite 59G261, bardzo dobre opinie - cena od 657,00 zł
 • Szlifierka wysięgnikowa do gładzi Flex WST 700 ECO, bardzo dobre opinie - cena od 2999,00 zł
 • Szlifierka bezpyłowa do gładzi Graphite 59G262 - cena od 497,00 zł
 • Żyrafa do gipsu z dużym termosem Graphite 59G261 - cena od 689,00 zł
 • Szlifierka do gipsu MacAllister 600W, w ofercie Castoramy - cena od 498,00 zł
 • Linka napędowa Dedra 8 mm do czyszczarki do gipsu, w ofercie Castoramy - 56,98 zł
 • Zacieraczka do gipsu MacAllister 750W, w ofercie Castoramy - 398,00 zł
 • Pancerz linki Dedra do szlifierki do tynków gipsowych, w ofercie Castoramy - 80,98 zł
 • Żyrafa do gipsu MacAllister 710W, w ofercie Castoramy - 728,00 zł
 • Szlifierka bezpyłowa do gładzi Graphite 59G261 z odkurzaczem - 1038,99 zł
 • Szlifierka wysięgnikowa Graphite, używana - 255,00 zł
 • Szlifierka bezpyłowa do gładzi 750W Dedra DED7764, bardzo dobre opinie - 314,00 zł
 • Zacieraczka do gipsu 710W Dedra DED7758, bardzo dobre opinie - 699,00 zł
 • Żyrafa do gipsu Einhell TC-DW 225, bardzo dobre opinie - 575,00 zł
 • Żyrafa do gładzi Flex GE 5 - 3819,00 zł
 • Szlifierka wysięgnikowa do gipsu Menzer LHS 225 PRO - 1799,00 zł
 • Zacieraczka do gipsu Virutex LPM97S - 1700,00 zł

Polecane szlifierki - sprawdź promocje

Ceny szlifierek do gładzi są dość mocno zróżnicowane. Jednak już na samym początku można zauważyć, że szlifierki do tynków gipsowych kosztują od kilkuset złotych wzwyż. Natomiast za profesjonalne elektronarzędzia będziemy musieli zapłacić nawet powyżej 2 tys. złotych. Jednak czyszczarki do gipsu różnią się przede wszystkim mocą, prędkością obrotową, a także średnicą talerza. Dodatkowo wybierając odpowiednią szlifierkę, na cenę wpływ ma typ mocowania krążków, jak i również to, czy szlifierka umieszczona jest na wysięgniku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szlifierce kątowej?

Jak wybrać najlepszą szlifierkę do gipsu?

Kupując szlifierkę do gładzi gipsowych, na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki dokładnie zakres prac będziemy wykonywać, a także z jaką częstotliwością zamierzamy korzystać z narzędzia. Widząc rozpiętość cenową możemy zauważyć, że szlifierki do tynków gipsowych dzielą się do amatorskiego oraz profesjonalnego użytkowania.

Głównym elementem, który powinien nas zainteresować przed zakupem czyszczarki do gipsu jest system odprowadzania pyłu. Niestety bez tego systemu nawet praca w wentylowanych pomieszczeniach jest wyjątkowo uciążliwa. Zazwyczaj szlifierka bezpyłowa do gładzi posiada specjalne podłączenie do odkurzacza przemysłowego bądź w zestawie możemy zakupić taki odkurzacz. Jest to rozwiązanie polecane nie tylko dla naszej wygody, ale również ochrony zdrowia. Praca w tak uciążliwych warunkach może doprowadzić do wielu niebezpiecznych chorób układu oddechowego m.in. pylicy.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest teleskopowy wysięgnik. Czyszczarki do gipsu, które nie są w nie wyposażone, wymagają nieustannej pracy na drabinie z podniesionymi rękoma. Jest to bardzo niewygodna oraz męcząca pozycja, która wpływa na pogorszenie warunków i jakości pracy. Natomiast szlifierka wysięgnikowa ułatwia wykonanie obróbki z pozycji posadzki. Najczęściej teleskopowy wysięgnik jest rozsuwany na maksymalną długość 3,5 metra. Innym rodzajem szlifierek jest żyrafa do gipsu, która w całości osiąga 0,5 m długości. Sprawdź także ten artykuł o szlifierce wolnoobrotowej.

Wymienne głowice w szlifierkach do gipsu są innowacyjnym rozwiązaniem, na które warto zdecydować się przy większym natężeniu pracy. Zastosowanie naprzemiennie głowic okrągłych oraz trójkątnych pozwala na dostosowywanie pracy urządzenia do wygładzanej powierzchni. Dotarcie do narożników, a także innych załamań nie stwarza już żadnych problemów. Dzięki czemu wszystkie ściany oraz sufity są idealnie gładkie, bez żadnych niedociągnięć. Oprócz rodzaju głowic powinniśmy sprawdzić również, czy istnieje możliwość elektronicznej regulacji prędkości. Ustawienie tego parametru pozwoli nam na dostosowanie wydajności szlifierki do rodzaju obrabianego materiału.

Szlifierka do gipsu - podsumowanie

Jak w przypadku pozostałych narzędzi, również żyrafa do gładzi powinna być odpowiednio użytkowana. Tutaj znowu najlepiej sprawdzi się szlifierka bezpyłowa do gładzi. Pył, który jest wytwarzany podczas wygładzania gipsowych powierzchni działa również destrukcyjnie na samo urządzenie. Mimo wszystko zaleca się, by szlifierka do gipsu po każdym użyciu była dokładnie wyczyszczona. Wtedy ewentualny pył nie będzie zalegał i zacierał silnika. Zacieraczka przy regularnej pracy cechuje się intensywnym zużyciem papieru szlifującego, dlatego należy pamiętać o jego regularnej wymianie. W innym przypadku szlifierka wysięgnikowa nie będzie działać z taką efektywnością, jaką powinna. Oprócz tego żyrafa do gipsu powinna mieć wymieniane regularnie szczotki w silnikach, a także smarowane linki. Dzięki tym kilku prostym zasadom zacieraczka będzie służyć nam przez długi okres czasu. W końcu żyrafa do gładzi nie jest tanim narzędziem, dlatego warto zadbać o prawidłową eksploatację. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru szlifierki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny