Kredyt hipoteczny

Pojawią się kuszące obniżki prowizji, może odsetek albo konto za zero (ale tylko przez rok), perspektywa szybkiego załatwienia formalności - kto się nie skusi? Zwłaszcza że większość kredytobiorców, chce mieć ten etap jak najszybciej za sobą. Samodzielne porównywanie kredytów hipotecznych jest nie lada sztuką, bo pod uwagę należy wziąć cały szereg jego składowych. Jak to zrobić?

Niemożliwe staje się możliwe

W zasadzie wszystko wydaje się proste, wybierasz porównywarkę kredytów hipotecznych, wpisujesz kwotę kredytu, okres spłaty i pojawia się pełne zestawienie. Możesz sortować kredyty ze względu na wysokość raty, łączny koszt, oprocentowanie, prowizję czy RRSO, wszystko jak na dłoni. Wybierasz ofertę i udajesz się do banku, który już nie będzie chciał wypuścić Cię z rąk.

A z kredytami hipotecznymi sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana niż ze zwykłymi kredytami gotówkowymi. Samo porównanie kosztów nie wystarczy, często promocje obwarowane są różnymi wymaganiami. Jeśli ich nie spełniasz, koszty wędrują w górę, ale bank skusi Cię czymś innym. Poza tym już dla świętego spokoju większość pozostanie przy drogim, nieopłacalnym kredycie.

Różnice między najtańszym a najdroższym kredytem

Wszystko zależy od kwoty kredytu, im jest on wyższy tym różnice są większe. Biorąc za przykład kredyt w kwocie 150 000 zł z okresem spłaty 20 lat, różnica pomiędzy najtańszym a najdroższym to kilkanaście tysięcy złotych. Zwiększając kwotę do 250 000 zł i wydłużając okres spłaty do 30 lat, różnice w kosztach wynoszą ponad 30 tys. zł. I choć różnice w ratach są niewielkie, to ostatecznie uzbiera się duża kwota. Jeśli bank proponuje zmianę warunków, to przelicz to dwa razy, porównaj z innymi ofertami, nawet jeśli przekonuje, że lepszej oferty na rynku nie ma.

Pozostałe koszty związane z kredytem hipotecznym

Wycena nieruchomości czy też ubezpieczenie często spadają na drugi plan, a to one mogą wpłynąć na to, że właśnie pakujemy się w najdroższy kredyt na rynku. Porównując kredyty hipoteczne, zawsze bierz pod uwagę wszystkie koszty okołokredytowe. Bank będzie zachęcał do zakupu ubezpieczenia, które ma w swojej ofercie, ale może się okazać, że znacznie korzystniejsze będzie wykupienie go na własną rękę bądź u konkurencji jest lepsza oferta. Wycena nieruchomości to też nie są duże koszty, ale z małych oszczędności biorą się duże kwoty.

Zyski inne niż materialne

Nie tylko koszty mają znaczenie przy kredytach hipotecznych, ale również formalności, które czekają na klienta, czas oczekiwania na decyzję i kredyt na koncie. Ponadto, wymagania związane z wkładem własnym, a także należy sprawdzić jakie rozwiązania bank proponuje, gdy pojawiają się problemy finansowe. Porównanie kredytów przynosi więc korzyści nie tylko w postaci oszczędności, ale też po prostu pomaga wybrać kredyt, który nie będzie ciążył. A przy zobowiązaniach na kilkanaście lat jest to niezwykle ważne.

Zawsze można też skorzystać z usług doradców i przekonać się, czy wybrana oferta pokrywa się z tym co zaproponują. Szukasz więcej porad i oszczędności, dzięki porównaniu kredytów i pożyczek gotówkowych? Odwiedź stronę https://financer.com/pl/.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny