Sztukateria gipsowa

Pierwsze sztukaterie pojawiły się już w starożytności i zdobiły najbardziej monumentalne budowle wzniesione przez Greków i Rzymian. Część z nich przetrwało do naszych czasów, na przestrzeni wieków inspirując kolejne pokolenia architektów. Z czasem sztukaterie zaczęły zdobić nie tylko elewacje, ale także wewnętrzne ściany budynków.

Niegdyś były to głównie budynki należące do rodzin z najzamożniejszych klas społecznych – pałace lub dwory. Później sztukaterie stopniowo pojawiły się także w bogatszych mieszkaniach mieszczańskich kamienic, by w XX wieku trafić nawet do blokowisk. W największej mierze było to zasługą dostępności ozdób wykonanych ze stosunkowo tanich materiałów, które jednocześnie sprawiają, że taka sztukateria jest łatwa w montażu.

Współczesne sztukaterie do ścian wewnętrznych zresztą nie tylko są efektownymi dekoracjami, ale też pełnią inne funkcje. Mogą posłużyć do montażu podsufitowego oświetlenia LED, estetycznego poprowadzenia przewodów elektrycznych lub od mediów, a także karniszy. Między innymi tym powinniśmy tłumaczyć sobie renesans sztukaterii, które po kilkudziesięciu latach przerwy wracają do polskich domów.

Współczesna sztukateria wewnętrzna – materiały

Współczesne sztukaterie produkowane są z różnych materiałów. Najważniejsze z nich to:

  • Poliuretan. Listwy dekoracyjne wykonane z tego materiału są niezwykle lekkie, głównie dzięki żywicy, która rozprężając się w formie tworzy piankę jak gąbka. Listwy poliuretanowe świetnie oddają kształt formy. Pokrywane farbą podkładową, bardzo dobrze przyjmują wszelkiego rodzaju farby. Dodatkowo ich plusem jest łatwy montaż za pomocą podstawowych narzędzi, a ciężar listew nie stanowi problemu w transporcie.

  • Polistyreny. W produkcji sztukaterii wykorzystywane są dwa rodzaje polistyrenu: styropian oraz polistyren ekstrudowany. Zaletą tego pierwszego jest niska cena, jednak należy pamiętać, że listwy styropianowe są podatne na uszkodzenia mechaniczne, a ich naprawa jest właściwie niemożliwa. Drugi materiał jest zaś bardzo atrakcyjny wizualnie (przypomina gips) i wytrzymały, a przy tym umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnych detali. Wykonane z niego sztukaterie są poza tym łatwe w montażu, a miejsca łączenia poszczególnych elementów – niemal niewidoczne dzięki temu, że klej nadtapia polistyren, działając w sposób zbliżony do spawu.

Oczywiście w sklepach nadal znajdziemy także klasyczną sztukaterię gipsową, Cenioną za jej pochodzenie, z naturalnego materiału. Szeroko stosowaną np przy renowacji zabytków, ale jednak kłopotliwą do montażu, przez jej wagę oraz mokre prace wykończeniowe.

Nowoczesne sztukaterie. Rodzaje

Najpopularniejszym rodzajem sztukaterii wewnętrznych są na pewno różnego typu listwy przysufitowe. Wiele ma wyłącznie charakter dekoracji, jednak znajdziemy wśród nich także takie, które posiadają praktyczne zastosowanie. Coraz popularniejsze stają się listwy pod oświetlenie LED, które nie tylko ozdabiają wnętrze, ale też umożliwiają montaż reflektorów lub taśm z diodami – mówi ekspert ze sklepu www.yourdecor.pl. Urządzając mieszkanie coraz częściej decydujemy się też na listwy karniszowe, które pozwalają zamaskować ten element i świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach – dodaje.

Praktyczny walor mają też listwy przypodłogowe (zobacz więcej). Dzięki nim nie tylko zamaskujemy szczeliny dylatacyjne, ale też estetycznie poprowadzimy przewody od kablówki, internetu bądź telefonu, chowając je przed wzrokiem gości i domowników.artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny