Szubak Smirnowa (Attagenus smirnovi) – opis gatunku

Szubak Smirnowa przywędrował do Europy aż z Afryki. Prawdopodobnie pierwsze egzemplarze przedostały się do Polski wraz z przesyłkami pocztowymi. W Moskwie pojawił się w latach 80, do naszego kraju docierały pojedyncze owady, ale od 2000 roku jest ich coraz więcej. Do tego stopnia, że stał się powszechnym i szkodnikiem w naszych domach.

Szubak Smirnowa to tylko jeden z przedstawicieli szubaków. O wiele bardziej powszechny jest jego kuzyn – szubak dwukropek. Różnią się między sobą pod względem wyglądu, ponieważ szubak dwukropek ma drobne ciemne kropki na skrzydłach. Szubak Smirnowa jest ich pozbawiony i ma około 5,4 mm długości. To typowy chrząszcz, ma brązowe skrzydełka i niewielkie głowy. Szubaki należą do rodziny skórnikowate, które generalnie nie są szkodliwe dla ludzi.

Szubaki w zasadzie także nam nie zagrażają, ani zwierzętom domowym. Jednakże te chrząszcze w domu składają drobne jajka. Po kilku dniach wykluwają się larwy – białe, o ciemniejszej głowie, które mają około 1 cm długości. To one są szkodliwe, chociaż nie trzeba się obawiać ukąszeń. Te czarne robaki w domu najczęściej pojawiają się nagle i niespodziewanie. Przedostają się do mieszkania przez okno i zakładają w nich kolonię.

Szubak Smirnowa – uciążliwy chrząszcz w domu

Szubak Smirnowa pojawia się w okolicach siedzib ludzkich. Mieszkają w domach lub w zabudowaniach gospodarczych. Tam mają zapewnione źródło pożywienia i ciepło, a nie są w stanie przetrwać zimy na zewnątrz. Dlatego dorosłe żuki w domu pojawiają się zazwyczaj jesienią, kiedy zaczynają się chronić przed chłodem. Czasami larwy lub dorosłe żuki przynosi się na ubraniach zakupionych w sklepie lub second handzie, ale to zdarza się bardzo rzadko.

Dorosłe szubaki, jak wszystkie owady skórnikowate, nie powodują zniszczeń w domu. Żywią się pyłkiem kwiatowym, więc latem przebywają na zewnątrz i tylko od czasu do czasu wlatują do domu, by złożyć jajka. Na roślinach nie są szkodliwe, inaczej niż na przykład mączlik szklarniowy czy karczownik. W domu najbardziej szkodliwa jest larwa, która żywi się obumarłym naskórkiem i naturalnymi drobinkami. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.

Szubak Smirnowa (Attagenus smirnovi) – szkodliwość

Te czarne robaki w domu nie niszczą żywności, więc ich pojawienie się w mieszkaniu nie musi oznaczać alarmu i nie wymaga sprawdzania zapasów jedzenia. Larwy szubaków są szkodliwe w inny sposób – uwielbiają naturalną wełnę i inne naturalne tkaniny. Dlatego mogą niszczyć dywany, wełniane swetry i marynarki. Zdarza się, że pojawiają się biblioteczce i niszczą oprawy książek. Mogą także zagnieździć się w meblach z naturalnej skóry. Larwa wygryza niewielkie dziurki, ale jeśli jest duża kolonia, szkody mogą być dość duże.

Samica składa 50 jajek, robi gniazdo w dywanie, kocach lub kilimach zdobiących ścianę. Po krótkim czasie wylęgają się larwy, które żywią się substancjami organicznymi. Zjadają także muszki i martwe owady. Larwy czasami jest trudno dostrzec, ponieważ chowają się w gęstym splocie dywanów. Jednakże jeśli tylko zauważysz dorosłego chrząszcza, może okazać się, że kolonia jest już założona. Wtedy warto rozejrzeć się po wełnianych rzeczach w domu i sprawdzić, czy nie ma larw. Od razu należy rozpocząć zwalczanie.

Zwalczanie szubaka Smirnowa

Chrząszcze w domu mogą być naprawdę uciążliwym problemem. Ich zwalczanie nie jest łatwe, ponieważ przynosi skutek tylko i wyłącznie wtedy, gdy dotrzesz do gniazda, a to może być trudne. Szubaki mogą zasiedlać zaskakujące miejsca – gniazdo może znaleźć się w dywanach, ubraniach zimowych składowanych na pawlaczu, w sofach i fotelach. Czasami problemem jest gniazdo założone w kurniku i gołębniku. Jeśli znajduje się dość blisko domu, żuki mogą przelatywać do środka stamtąd.

Pozbycie się szubaka Smirnowa jest możliwe wtedy, kiedy dokładnie wyczyścisz wszystkie elementy, które mogą być nimi zanieczyszczone. Zniszczone ubrania należy wyprać w temperaturze wyższej niż 55 stopni Celsjusza, ponieważ w wyższej temperaturze nie zostaną zniwelowane jajka. Można także użyć mrozu, zamrozić zanieczyszczone elementy lub potraktować je parą wodą – żuki w domu usunie parownica do ubrań.

Kolejną możliwością jest przeprowadzenie fumigacji, czyli odkażania za pomocą środków chemicznych. Jest to możliwe głownie w halach przemysłowych, magazynach i kurnikach, tam gdzie nie mieszkają ludzie. W domu stosuje się insekcydy o działaniu kontaktowym, ale niestety działają tylko na larwy i dorosłe osobniki. Dlatego należy powtarzać zabieg regularnie, by na dobre je wyeliminować.

ikona podziel się Przekaż dalej