Szlifierki

Typy napędów do szlifierek

Szlifierki są dość prostymi w działaniu i obsłudze narzędziami zasilanymi, które służą do obrabiania różnego rodzaju materiałów, z zastrzeżeniem, że materiały te zostały uprzednio w dostatecznym stopniu przynajmniej wstępnie obrobione. Z pomocą szlifierki jesteśmy w stanie nadać ostateczny kształt opracowywanej powierzchni i zapewnić jej odpowiednią gładkość.

Szlifierki to narzędzia zasilane, a więc wymagające jakiegoś typu napędu. Ze względu na jego rodzaj, urządzenia te możemy podzielić na:

  • szlifierki pneumatyczne, które do działania wymagają podłączenia do instalacji pneumatycznej (zasilane są sprężonym powietrzem wytwarzanym przez kompresory), dzięki czemu charakteryzują się bardzo niską awaryjnością i dużym bezpieczeństwem pracy – przykładem szlifierka pneumatyczna w sklepie Air-Com.pl;
  • szlifierki elektryczne, bardzo uniwersalne, zasilane z praktycznie dowolnego gniazda elektrycznego. Charakteryzują się niską emisją hałasu podczas pracy;
  • szlifierki hydrauliczne, zasilane pompą wodną o stałej wydajności.

Rodzaje szlifierek pneumatycznych i elektrycznych

Dobór szlifierki pod względem typu zasilania jest bardzo ważny, ponieważ decyduje o takich elementach pracy, jak bezpieczeństwo, hałas, koszty eksploatacji czy komfort. Jednak podstawowym kryterium wyboru pozostaje sposób, w jaki dana szlifierka pracuje. Na jego podstawie wśród współcześnie używanych modeli możemy wyróżnić:

  • Szlifierki oscylacyjne – doskonałe do wykonywania szybkich szlifów powierzchni płaskich lub lekko zaokrąglonych. Używane są głównie do obróbki drewna, zarówno drewnianych mebli, jak i dowolnych drewnianych elementów wykończeniowych.
  • Szlifierki mimośrodowe – uznawane są za najbardziej uniwersalne spośród wszystkich szlifierek, ponieważ nadają się zarówno do obrabiania powierzchni gładkich, wklęsłych, jak i wypukłych. Uwaga! Szlifierki mimośrodowe używane do polerowania muszą mieć możliwość regulacji obrotów.
  • Szlifierki kątowe – nazywane są potocznie kątówkami. Powszechne i chętnie stosowane, ponieważ można ich używać do szlifowania i cięcia metalu oraz innych twardych materiałów (betonu, ceramiki). Szlifierki kątowe nie najlepiej sprawdzają się w dokładnym szlifowaniu powierzchni.
  • Szlifierki typu delta – urządzenia te w działaniu przypominają szlifierki oscylacyjne. Ich głównym przeznaczeniem jest wykonywanie szlifów powierzchni trudnych w obróbce materiałów, takich jak szczeliny, ornamenty czy narożniki.
  • Szlifierki taśmowe – świetnie sprawdzają się w szlifowaniu dużych drewnianych powierzchni, również tych, które zostały pokryte lakierem lub okleiną. Jako jedyne spośród szlifierek, szlifierki taśmowe mogą być przesuwane jedynie po linii prostej, w zamian jednak zapewniają bardzo wysoką jakość obróbki. Ze względu na swoją charakterystykę, najchętniej używane są w zakładach i warsztatach stolarskich (również meblarskich).

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły