Szyby zespolone

Nie oznacza to, że z energii słońca nie da się skorzystać. Przeciwnie, może ono efektywnie wspomagać system ogrzewania i zmniejszać koszty klimatyzacji pomieszczeń. A to dzięki starannej orientacji budynków względem stron świata, dużym przeszkleniom od bardziej nasłonecznionych kierunków i niewielkim okienkom tam, gdzie słońca jest niewiele. Swój wkład ma także każdy producent szkła (zobacz), wytwarzający szyby przeciwsłoneczne. Są dwa rodzaje takich tafli, różniące się sposobem produkcji, metodą odbijania promieniowania słonecznego i właściwościami.

Szyby absorpcyjne

Wytwarza się je ze szkła barwionego w masie, więc może mieć kolor niebieski, zielony, brązowy lub grafitowy. Jego specyficzną właściwością jest pochłanianie promieniowania cieplnego, a następnie oddawanie go na zewnątrz. Dzieje się to po obu stronach tafli, więc aby ograniczyć nagrzewanie pomieszczeń, szyby absorpcyjne montuje się w pakietach szybowych jako zewnętrzne. Zdolność do pochłaniania energii cieplnej zależy od koloru i grubości tafli (im jest grubsza, tym lepiej chroni wnętrza przed przegrzewaniem).

Pochłaniając energię cieplną szyby same się przy tym nagrzewają. To ważne, gdy stosowane są na elewacjach – mocno podgrzane szkło, zwłaszcza gdy dzieje się to nierównomiernie (bo część tafli znajduje się w cieniu), łatwo pęka. Dlatego takie szyby produkuje się jako bezpieczne, poddając je procesowi hartowania. Takie szkło jest odporniejsze na wysoką temperaturę i nierównomiernie rozłożone naprężenia.

Warto pamiętać, że szyby absorpcyjne przepuszczają nieco mniej światła niż zwykłe szkło typu float. Zmieniają też w pewnym stopniu to, jak postrzegamy kolory.

Szyby refleksyjne

Zasada działania takiego szkła jest prosta – odbija promieniowanie cieplne niczym lustro. Wytwarza się je ze zwykłego szkła float, albo tafli barwionych w masie, na które napyla się warstwy tlenków metali (zwykłych albo szlachetnych) lub laminuje specjalną folią. Szkło refleksyjne może też odbijać znaczną część światła (i wtedy taka tafla od zewnątrz wygląda rzeczywiście jak lustro) lub tylko w niewielkim stopniu ograniczać jego dostęp do wnętrz (szkło jest przejrzyste).

Szyby dwufunkcyjne

Selektywnie przepuszczają i odbijają promieniowanie słoneczne. Oznacza to, że od strony wnętrza ograniczają ucieczkę ciepła przez wypromieniowanie, od zewnątrz natomiast chronią przed nadmiarem ciepła ze słońca. Takie szyby pozwalają oszczędzić na kosztach ogrzewania zimą, a latem zabezpieczają pomieszczenia przed przegrzewaniem. Produkuje się je przez napylanie na tafle float powłok metali.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny