Szyny i prowadnice do szaf przesuwnych - najważniejsze informacje

Szyny do szaf przesuwnych - charakterystyka

Szafa, garderoba lub wnęka z drzwiami przesuwnymi składa się z takich elementów jak korpusy, fronty, skrzydła oraz szyny lub prowadnice, przy pomocy których przesuwamy skrzydła. Możemy swobodnie kompletować poszczególne elementy, a także zdecydować się tylko na jeden system przesuwnych drzwi do takiej szafy. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie części takich systemów są ze sobą zawsze kompatybilne. Prowadnice mogą mieć 4 cm lub 6 cm szerokości.

To jest bardzo wygodne i znacznie ułatwia skompletowanie szafy według naszych oczekiwań i upodobań. Pomimo, że producenci oferują swoje systemy w różnym nazewnictwie, wykonane z różnych materiałów i prefabrykatów, mają one jednak taki sam sposób działania. Drzwi przesuwne, a zwłaszcza szyny do szaf przesuwnych i prowadnice do szaf przesuwnych możemy dowolnie dopasowywać, a zasadę ich działania możemy ogólnie scharakteryzować w podobny sposób. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o szafach przesuwnych.

Szyny, suwnice, prowadnice do szaf przesuwnych to akcesoria meblowe w postaci torów lub listew, po których drzwi przesuwne się poruszają i za pomocą których następuje otwieranie i zamykanie tych szaf. Takie szyny do szaf przesuwnych, które działają w systemach przeznaczonych na przykład do sypialni lub garderoby można montować do podłogi, sufitu, jak również do ściany.

Szyny do szaf przesuwnych - sposób montażu i działania

Suwnice do szaf wnękowych, drzwi przesuwnych, garderoby zwykle posiadają wykonane otwory, które służą do ich mocowania przy użyciu wkrętów. W przypadku, gdy mają one być zamontowane do płyt wiórowych, należy użyć odpowiednich wkrętów dedykowanych do płyt drewnopodobnych. Natomiast, gdy chcemy zamocować prowadnice do sufitu lub do ściany, należy przykręcić je przy pomocy wkrętów dedykowanych do tego rodzaju podłoża. Warto również zwrócić uwagę na to, że niektóre systemy przesuwne zaopatrzone są w specjalne klamry, które ułatwiają montaż takiej prowadnicy. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najłatwiejsze w montażu.

Prowadnice oraz wózki to kluczowe elementy w konstrukcji przesuwnych mebli. Odpowiadają one za przesuwanie oraz pracę drzwi. W związku z tym muszą one posiadać specjalne zabezpieczenie, którego zadaniem jest ochrona przed wypadnięciem skrzydła takich drzwi z prowadnic. Górne wózki niejako dźwigają drzwi przesuwne. Muszą więc być one wytrzymałe na ciężar skrzydeł, które ważą nawet 50 kg lub więcej. W przypadku lżejszych skrzydeł, które ważą do 15 kg, można zastosować prowadnice wykonane z tworzyw sztucznych. Podobnie górne wózki, na których jeżdżą drzwi szafy przesuwnej muszą być odporne na obciążenia oraz na częstą i intensywną eksploatację. Takie systemy najczęściej są sprzedawane w kompletach: górna prowadnica i dolna rolka lub dolna prowadnica i górna rolka. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat szaf przesuwnych.

Wózki wraz z rolkami zaopatrzone są często w specjalne cichobieżne łożyskach, które zapewniają swobodne, lekkie i bezgłośne otwieranie i zamykanie drzwi szafy przesuwnej. Można również zakupić wózki zaopatrzone w samosmarujące się łożyska. Ponadto dostępne są także systemy przesuwne, które posiadają specjalny regulator wysokości pozwalający na zniwelowanie ewentualnych krzywizn podłoża. Na całkowity system przesuwny składają się takie elementy jak szyna lub prowadnica, wózek, listwa, profil łączący i okucia.

Szafa przesuwna, a także szyny i prowadnice do szaf przesuwnych, ceny, producenci, rodzaje, zastosowanie
Szyny i prowadnice do szaf przesuwnych krok po kroku, czyli rodzaje, modele, zastosowanie, ceny, rpoducenci oraz opinie

Wybrane szafy ubraniowe - sprawdź

Szyny i prowadnice do szaf przesuwnych - rodzaje

W zależności od tego, ile skrzydeł ma mieć szafa lub garderoba prowadnice do szaf przesuwnych mogą być jednotorowe, dwutorowe, lub więcej torowe. Prowadnice i szyny do szaf przesuwnych możemy także podzielić ze względu na sposób, w jaki prowadzone są drzwi. Pod tym względem wyróżniamy szafy z prowadzeniem górnym, z prowadzeniem dolnym oraz z prowadzeniem dolnym i górnym.

W szafach i garderobach z prowadzeniem górnym drzwi zawieszone są na wózkach znajdujących się na górnej prowadnicy i przesuwają się po niej płynnie. Takie rozwiązanie charakteryzuje się brakiem konieczności stosowania dolnej prowadnicy. Na dole skrzydła w takim prowadzeniu musimy użyć tylko specjalny prowadnik stabilizujący. W przypadku szaf, które mają system z prowadzeniem dolnym rolki ich drzwi umieszcza się na prowadnicy dolnej, po której przesuwają się gładko na rolkach. W takim systemie górna prowadnica pełni jedynie funkcję stabilizującą skrzydło. System szaf z prowadzeniem dolnym i górnym polega na tym, że wózki jezdne skrzydeł jeżdżące po torach prowadnicy umieszczone są zarówno na górze, jak i na dole tego skrzydła. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach drzwi do szaf przesuwnych.

Ze względu na materiał, z jakiego są wykonywane szyny i prowadnice do szaf przesuwnych wyróżnić możemy szyny wykonane z aluminium, stali oraz z tworzyw sztucznych. Pierwsze sprawdzają się zwłaszcza przy ciężkich drzwiach przesuwnych, natomiast te plastikowe można stosować z lekkimi drzwiami suwanymi.

Szyny i prowadnice do szaf przesuwnych - ceny, wiodący producenci

Suwnice do szaf wnękowych produkowane są przez takie uznane firmy jak między innymi Valcomp, Hettich, czy Stanplus. Akcesoria meblowe tych producentów mają świetne opinie i cieszą się dużą renomą. Prowadnica z tworzywa sztucznego o długości 2500 mm do drzwi przesuwnych to cena od ok. 5 zł. Prowadnice wykonane ze stali są droższe i kosztują ok. 8 zł za szyną o długości 2500 mm. Najdroższe są szyny i prowadnice do szaf przesuwnych wykonane z aluminium, ich cena wynosić może nawet ok. 12 zł za szynę o długości 2500 mm.

Meble na wymiar - gdzie szukać?
Poniżej przedstawiamy ponad 12 000 sprawdzonych specjalistów mebli na wymiar w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Szafy i garderoby z drzwiami przesuwnymi cieszą się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników i mają bardzo dobre opinie ze względu na łatwość użytkowania i w związku z tym, że otwarta szafa nie zajmuje dużo miejsca. Kluczowym elementem każdej szafy suwanej są systemy przesuwne, których istotną część stanowią szyny i prowadnice. Umożliwiają one swobodne przesuwanie drzwi w celu ich otwierania i zamykania.

Na każdy system przesuwny do szaf wnękowych, garderoby i innych szaf przesuwanych składają się takie elementy jak szyny lub prowadnice, wózki, listwa, profil łączący oraz okucia. Szyna w systemie przesuwnym jest o tyle ważnym elementem, gdyż zapewnia prawidłowe, lekkie i sprawne zamykanie drzwi i jednocześnie utrzymuje nawet najcięższe drzwi, których waga przekraczać może nawet 50 kg. Materiał, z jakiego wykonana jest prowadnica ma istotne znaczenie zwłaszcza przy szafach przesuwnych z ciężkimi drzwiami.

A może zainteresuje cię także ten artykuł o szafach przesuwnych na wymiar?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny