Tagetes erecta (aksamitka wzniesiona) - odmiany, uprawa, zastosowanie
Aksamitka wzniesiona, tak jak i aksamitka rozpierzchła, to bardzo popularna roślina. Warto jednak wiedzieć, że kwiaty aksamitki uznawane są za śmierdziuchy, ze względu na dość specyficzny zapach. Jeśli chcemy zakupić sadzonki turków, powinniśmy wiedzieć, jak przebiega ich uprawa, również tak, gdy decydujemy się na jaskry.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Aksamitka wzniesiona - charakterystyka rośliny
Aksamitka wzniesiona - pochodlzenie
Aksamitka wzniesiona - Tagetes erecta, tak jak i aksamitka rozpierzchła - Tagetes patula, należy do rodziny astrowatych - Asteraceae. Rodzina astrowatych jest bez wątpienia jedną z najliczniejszych rodzin, ponieważ należy do niej 1620 rodzajów, w których znajduje się około 23600 gatunków.
Rodzaj aksamitka - Tagetes, pochodzi z Ameryki, a zwłaszcza z Meksyku. Zaliczanych jest do niego około 50 gatunków aksamitek. Możemy zakupić sadzonki i nasiona aksamitek do wysiewu, które nie będą miały zapachu. Jednak musimy liczyć się z tym, że są one bardziej narażone na atak szkodników i chorób. Popularnością cieszą się również dość niestandardowe aksamitki białe.
Aksamitka wzniesiona - Tagetes erecta, znana jest pod wieloma nazwami. Możemy spotkać się z nazwą aksamitek wzniesiony, tagetes wzniesiony, byczek, turek, szarańcza wielkokwiatowa, czy też szarańcza wzniesiona. Ten gatunek aksamitek wywodzi się z Ameryki Środkowej, ale i północnych terenów Ameryki Południowej.
Kwiaty aksamitki - cechy charakterystyczne
Decydując się na siew nasion lub sadzenie sadzonek aksamitek w ogrodzie, powinniśmy w dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny. Otóż aksamitka wzniesiona - Tagetes erecta, to roślina jednoroczna, która może dorosnąć do około 20-90 cm wysokości, co znaczy, że jest o wiele wyższa od aksamitek rozpierzchłych, dorastających z reguły do 20-60 cm wysokości.
Warto wiedzieć, że ten gatunek turka charakteryzuje się wzniesioną, rozgałęzioną i gładką łodygą. Dodatkowo ma on pierzastodzielne liście o ząbkowanych brzegach. Owocem roślin są duże niełupki, które pełnią funkcję nasion. Zaledwie w 1 g nasion znajduje się ich około 250 sztuk.
Największym elementem ozdobnym są jednak duże koszyczki kwiatowe, które osiągają około 9-15 cm średnicy. U odmian uprawnych, które są najbardziej popularne, koszyczki kwiatowe są pełne. Kolory kwiatów aksamitek są różne. Możemy spotkać się aksamitkami białymi, z których najczęściej wybierana jest odmiana 'Vanilla', ale są też również aksamitki o kremowych kwiatach. Jednak z turkami najbardziej kojarzą nam się żółte lub pomarańczowe zabarwienia kwiatów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.
Tagetes erecta - jak uprawiać śmierdziuchy
Turki - wymagania
Zanim przejdziemy do siewu i wysadzania sadzonek aksamitek w ogrodzie, w pierwszej kolejności musimy zapoznać się z tym, jakie wymagania mają te rośliny. Tę wiedzę musimy też oswoić, jeśli decydujemy się na jakąkolwiek inną roślinę, bez względu na to, czy ma być ona sadzona w naszym domu, czy też w ogrodzie.
Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane stanowisko, stopień nasłonecznienia, wilgotność powietrza, a także dobre podłoże, sprawią, że nasze rośliny będą rozwijały się prawidłowo, ich pokrój zostanie zachowany, a kwitnienie będzie obfite. Dodatkowo stosując się do tych zasad, unikniemy problemów, którymi są choroby lub uszkodzenia roślin posadzonych w złym miejscu.
Zacznijmy od tego, że aksamitka wyniosła - Tagetes erecta, jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie. Odpowiednim dla niej stanowiskiem będzie nasłonecznione lub lekko ocienione miejsce. Jako podłoże najlepiej wybrać gleby żyzne i przepuszczalne. Warto wspomnieć, że aksamitki wzniesione są dodatkowo dość odporne na suszę i upały.

Wysiew - jak wykonywać siew
Wysiew tych śmierdziuchów powinno się wykonywać w rozstawie 20-40 cm. Co więcej, powinniśmy wiedzieć, że aksamitki to kwiaty, które rozmnażane są z nasion. Jeśli jednak zależy nam na szybszym efekcie, możemy zakupić w sklepach ogrodniczych gotowe sadzonki turków.
Wysiew niełupek przeprowadza się pod osłonami już na początku kwietnia. Po około 8-15 dniach będziemy mogli zobaczyć ich kiełkowanie. W przypadku tych roślin nie jest konieczne, by były one pikowane, natomiast musimy pamiętać, że są one wrażliwe na przymrozki.
Z tego właśnie powodu rozsadę aksamitek powinno się wysadzać dopiero po 15 maja. Dzięki temu unikniemy późnych przymrozków, a rośliny dobrze się rozwiną. Jeśli zależy nam na przesadzeniu aksamitki, powinniśmy przenieść ją w inne miejsce z bryłą ziemi. Przesadzanie możemy wykonać nawet w czasie kwitnienia.
Turki - zastosowanie
Turki to rośliny mało wymagające i obficie kwitnące, dzięki czemu cieszą się tak dużą popularnością. Dodatkowo uprawa aksamitek może być prowadzona zarówno w gruncie w ogrodzie, jak i w doniczkach czy pojemnikach. Zobaczmy, gdzie turki znajdują swoje zastosowanie.
Aksamitka wzniesiona wykorzystywana jest do obsadzeń rabat, kwietników, skrzynek balkonowych i mis. Doskonale nadaje się ona do tworzenia obwódek, ale również świetnie wygląda sadzona w grupach wielogatunkowych i jednogatunkowych, np. aksamitki pomarańczowe i aksamitki białe.
Odmiany wysokie tych turków znajdują swoje zastosowanie również w kwieciarniach, bo sprzedawane są jako kwiaty cięte. Co więcej, jeśli w naszym ogrodzie znajdują się rośliny narażone na nicienie, warto posadzić w ich pobliżu turki, ponieważ ich nieprzyjemny zapach je odstrasza.