Aksamitka wzniesiona - charakterystyka rośliny

Aksamitka wzniesiona - pochodlzenie

Aksamitka wzniesiona - Tagetes erecta, tak jak i aksamitka rozpierzchła - Tagetes patula, należy do rodziny astrowatych - Asteraceae. Rodzina astrowatych jest bez wątpienia jedną z najliczniejszych rodzin, ponieważ należy do niej 1620 rodzajów, w których znajduje się około 23600 gatunków.

Rodzaj aksamitka - Tagetes, pochodzi z Ameryki, a zwłaszcza z Meksyku. Zaliczanych jest do niego około 50 gatunków aksamitek. Możemy zakupić sadzonki i nasiona aksamitek do wysiewu, które nie będą miały zapachu. Jednak musimy liczyć się z tym, że są one bardziej narażone na atak szkodników i chorób. Popularnością cieszą się również dość niestandardowe aksamitki białe.

Aksamitka wzniesiona - Tagetes erecta, znana jest pod wieloma nazwami. Możemy spotkać się z nazwą aksamitek wzniesiony, tagetes wzniesiony, byczek, turek, szarańcza wielkokwiatowa, czy też szarańcza wzniesiona. Ten gatunek aksamitek wywodzi się z Ameryki Środkowej, ale i północnych terenów Ameryki Południowej.

Kwiaty aksamitki - cechy charakterystyczne

Decydując się na siew nasion lub sadzenie sadzonek aksamitek w ogrodzie, powinniśmy w dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny. Otóż aksamitka wzniesiona - Tagetes erecta, to roślina jednoroczna, która może dorosnąć do około 20-90 cm wysokości, co znaczy, że jest o wiele wyższa od aksamitek rozpierzchłych, dorastających z reguły do 20-60 cm wysokości.

Warto wiedzieć, że ten gatunek turka charakteryzuje się wzniesioną, rozgałęzioną i gładką łodygą. Dodatkowo ma on pierzastodzielne liście o ząbkowanych brzegach. Owocem roślin są duże niełupki, które pełnią funkcję nasion. Zaledwie w 1 g nasion znajduje się ich około 250 sztuk.

Największym elementem ozdobnym są jednak duże koszyczki kwiatowe, które osiągają około 9-15 cm średnicy. U odmian uprawnych, które są najbardziej popularne, koszyczki kwiatowe są pełne. Kolory kwiatów aksamitek są różne. Możemy spotkać się aksamitkami białymi, z których najczęściej wybierana jest odmiana 'Vanilla', ale są też również aksamitki o kremowych kwiatach. Jednak z turkami najbardziej kojarzą nam się żółte lub pomarańczowe zabarwienia kwiatów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Tagetes erecta - jak uprawiać śmierdziuchy

Turki - wymagania

Zanim przejdziemy do siewu i wysadzania sadzonek aksamitek w ogrodzie, w pierwszej kolejności musimy zapoznać się z tym, jakie wymagania mają te rośliny. Tę wiedzę musimy też oswoić, jeśli decydujemy się na jakąkolwiek inną roślinę, bez względu na to, czy ma być ona sadzona w naszym domu, czy też w ogrodzie.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane stanowisko, stopień nasłonecznienia, wilgotność powietrza, a także dobre podłoże, sprawią, że nasze rośliny będą rozwijały się prawidłowo, ich pokrój zostanie zachowany, a kwitnienie będzie obfite. Dodatkowo stosując się do tych zasad, unikniemy problemów, którymi są choroby lub uszkodzenia roślin posadzonych w złym miejscu.

Zacznijmy od tego, że aksamitka wyniosła - Tagetes erecta, jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie. Odpowiednim dla niej stanowiskiem będzie nasłonecznione lub lekko ocienione miejsce. Jako podłoże najlepiej wybrać gleby żyzne i przepuszczalne. Warto wspomnieć, że aksamitki wzniesione są dodatkowo dość odporne na suszę i upały.

Kwiat aksamitka wzniesiona, tagetes erecta w czasie kwitnienia oraz uprawa i pielęgnacja
Aksamitka wzniesiona, z łaciny tagetes erecta, a także kwiaty aksamitki i ich uprawa

Wysiew - jak wykonywać siew

Wysiew tych śmierdziuchów powinno się wykonywać w rozstawie 20-40 cm. Co więcej, powinniśmy wiedzieć, że aksamitki to kwiaty, które rozmnażane są z nasion. Jeśli jednak zależy nam na szybszym efekcie, możemy zakupić w sklepach ogrodniczych gotowe sadzonki turków.

Wysiew niełupek przeprowadza się pod osłonami już na początku kwietnia. Po około 8-15 dniach będziemy mogli zobaczyć ich kiełkowanie. W przypadku tych roślin nie jest konieczne, by były one pikowane, natomiast musimy pamiętać, że są one wrażliwe na przymrozki.

Z tego właśnie powodu rozsadę aksamitek powinno się wysadzać dopiero po 15 maja. Dzięki temu unikniemy późnych przymrozków, a rośliny dobrze się rozwiną. Jeśli zależy nam na przesadzeniu aksamitki, powinniśmy przenieść ją w inne miejsce z bryłą ziemi. Przesadzanie możemy wykonać nawet w czasie kwitnienia.

Turki - zastosowanie

Turki to rośliny mało wymagające i obficie kwitnące, dzięki czemu cieszą się tak dużą popularnością. Dodatkowo uprawa aksamitek może być prowadzona zarówno w gruncie w ogrodzie, jak i w doniczkach czy pojemnikach. Zobaczmy, gdzie turki znajdują swoje zastosowanie.

Aksamitka wzniesiona wykorzystywana jest do obsadzeń rabat, kwietników, skrzynek balkonowych i mis. Doskonale nadaje się ona do tworzenia obwódek, ale również świetnie wygląda sadzona w grupach wielogatunkowych i jednogatunkowych, np. aksamitki pomarańczowe i aksamitki białe. 

Odmiany wysokie tych turków znajdują swoje zastosowanie również w kwieciarniach, bo sprzedawane są jako kwiaty cięte. Co więcej, jeśli w naszym ogrodzie znajdują się rośliny narażone na nicienie, warto posadzić w ich pobliżu turki, ponieważ ich nieprzyjemny zapach je odstrasza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny