Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix parviflora) – krótka charakterystyka

Tamaryszek drobnokwiatowy nazywany jest inaczej czteropręcikowy (z łac. Tamarix perviflora). Jest to krzew ozdobny uprawiany jest w Polsce, choć w naturze występuje on także na Bliskim Wschodzie i w innych rejonach Europy południowo-wschodniej. Uprawa tamaryszku nie jest skomplikowana, a walory estetyczne przewyższają wszelkie niedogodności z tym związane.

Tamaryszek drobnokwiatowy to wysoki kwiat sięgający nawet do 4 m wysokości. Składa się z cienkich i licznych pędów, które pokryte są drobnymi liśćmi. Okres kwitnienia przypadka na wiosnę, wtedy również najkorzystniej się prezentuje. Kwiaty są najczęściej koloru bladoróżowego i łączą się w atrakcyjnie wyglądające kwiatostany. Korzystnie wygląda także tamaryszek biały. Liście są drobne, zredukowane i łuskowate. Co ważne, kwiaty na wiosnę pojawiają się na pędach z poprzedniego roku, dlatego nie zalecane jest cięcie krzewu tamaryszka profilaktycznie.

Do uprawy tamaryszku sprawdzi się praktycznie każde podłoże. Tamarix perviflora do rozwoju potrzebuje nasłonecznionego stanowiska. Jest wysoce odporny na suszę, nadmiar soli w glebie czy ewentualne zanieczyszczenie powietrza. Gleba powinna być o odczynie obojętnym lub zasadowym. Tamaryszek drobnokwiatowy z powodzenie będzie rozwijał się także na glebach piaszczystych w rejonach nadmorskich. Ten krzew ozdobny z uwagi na jego właściwości można wykorzystać do procesów rekultywacji terenów.

Pielęgnacja i uprawa tamaryszku drobnokwiatowego

Uprawa tamaryszka jest prosta i nieskomplikowana. Potrzebuje on jedynie dostępu do promieni słonecznych, a gleba powinna być przepuszczalna i w niewielkim stopniu wilgotna. Czasami konieczne jest dodatkowe nawadnianie sadzonek na etapie wzrostu. Później już dorosłe krzewy doskonale radzą sobie z suszą. Tamaryszek rozmnaża się ze zdrewniałych sadzonek, które przez zimę dojrzewają. Przesadzanie na wybrane stanowisko powinno się odbyć na wiosnę. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych nawozów.

W przypadku srogich zim krzew tamaryszku należy dodatkowo zabezpieczyć przed zimnym wiatrem. Tamaryszek drobnokwiatowy jest odporny na mróz do około -20 stopni Celsjusza. Zaletą tamaryszku jest brak konieczności przycinania. Wyjątkiem jest czynność cięcia krzewu tamaryszku tuż po kwitnieniu. Można przez proces przycinania nadać im pożądanego kształtu, a przy tym nie zaburzyć rozwoju nowych pędów, które będą wypuszczać kwiaty w kolejnym sezonie. Tamaryszek drobnokwiatowy czy tamaryszek biały nie lubią przesadzania z miejsca w miejsce. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tamaryszku.

Tamaryszek drobnokwiatowy – zakup i cena sadzonek

Krzewy tamaryszku drobnokwiatowego, jak i tamaryszku białego sprawdzą się na każdej przestrzeni. Będą się korzystnie prezentować w miejskich parkach oraz przydomowych ogródkach. Mogą z powodzeniem podkreślać walory skwerów czy podmiejskich osiedli. Tamaryszek drobnokwiatowy idealnie komponuje się z zielonym trawnikiem jako pojedynczy krzew. Może także występować w niewielkich grupkach.

Ceny sadzonek nie są wysokie. Tamaryszek drobnokwiatowy, jak i inne rodzaje tamaryszku można zakupić pod postacią młodych roślinek, które zasadza się we własnym ogrodzie. Zakupioną sadzonkę wkopuje się do ziemi na głębokość około 50 cm. Czynność tą najlepiej wykonać od marca do maja lub od września do października. Dookoła sadzonki należy zostawić co najmniej 2 metry wolnej przestrzeni na ewentualny rozrost krzewu.

Tamaryszek drobnokwiatowy i zbliżenie na kwiaty, a także uprawa tamaryszku, cięcie krzewu tamaryszku
Jak wygląda tamaryszek drobnokwiatowy, a także uprawa tamaryszku, cięcie krzewu tamaryszku

Polecane akcesoria i nawozy do pielęgnacji drzew i krzewów

Za sadzonkę tamaryszku drobnokwiatowego wystarczy zapłacić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Nie jest to duży wydatek. Na plus jest także brak konieczności zakupu specjalnych nawozów czy odpowiedniej ziemi uprawnej. Warto zastanowić się nad wybraniem tamaryszku drobnokwiatowego. Ta ciekawa roślina ozdobna będzie się idealnie prezentować w każdych warunkach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny