Oferta gotowych projektów jest bardzo szeroka. Który z nich wybrać, by budowa była tania w realizacji?

Najważniejsze, by odpowiednio dopasować projekt budynku do własnych potrzeb i możliwości. Pod tym względem możliwości są wyjątkowo szerokie, a inwestorzy mogą wybierać wśród gotowych projektów uniwersalnych jak i indywidualnych, stworzonych pod kątem nietypowego kształtu działki lub ponadstandardowych wymagań inwestora.

Tani dom a jego wielkość

Salon z kuchnią

Architekci często podkreślają, iż dom dla typowej rodziny 2+2 - przy zachowaniu pełnej funkcjonalności i wygód - można zamknąć już na powierzchni 100m². Szacuje się, iż jeden pokój mniej w projekcie to oszczędność na poziomie nawet 30 tys. zł. Jeśli więc nie ma potrzeby powiększania domu i tworzenia dodatkowych pokoi - lepiej ich nie uwzględniać w swoich planach. Będą wykorzystywane sporadycznie, a przełożą się na znacznie wyższe koszty budowy domu.

Wzór funkcjonalnego domu dla czteroosobowej rodziny opierać powinien się na powszechnie uznawanym podziale. To przede wszystkim wyraźne wyodrębnienie strefy dziennej (salon, kuchnia z wyodrębnioną jadalnią i przyległą spiżarnią, część gospodarcza, toaleta z małą łazienką), nocnej (łazienka domowników, trzy sypialnie, garderoba) oraz garażu, który może być zastąpiony wiatą. Uwagę trzeba zwrócić na to, by tzw. komunikacja domowa - przedpokoje i korytarze - nie zdominowały pozostałych części domu. Mają być one jedynie subtelnym dodatkiem, nie zaś pomieszczeniami o szczególnie dużych rozmiarach.

Umiejętny podział domu jest bardzo istotny w kontekście wydatków na instalacje wewnętrzne. Jeśli układ pokoi oraz innych pomieszczeń jest przemyślany, nie ma potrzeby nadmiernej rozbudowy układu rur czy też okablowania. Oszczędność może być odczuwalna również przy wyposażaniu łazienek - odpowiednie ich usytuowanie oraz położenie w pobliżu kuchni pozwala na stworzenie jednego centrum wentylacyjnego.

Istotna jest oczywiście liczba kondygnacji. Projekty domów tanich w budowie opierają się na zasadzie, iż im ich mniej, tym tańszy jest budynek. Decydując się na poddasze lub piętro, potrzebne są m.in. stropy między kondygnacjami oraz schodami. Takie rozwiązanie znacznie podwyższy wydatki na budowę domu.

Projekt oparty na prostokącie

Projekty tanich domów charakteryzują się prostotą. Im bardziej prosta bryła i większa funkcjonalność wnętrz, tym mniejsze koszty domu. Nie oznacza to niewielkiej efektowności budynku. Wystarczą niewielkie elementy dekoracyjne - takie jak np. kamień czy klinkier - by wprowadzić ożywienie w jego wizualnym odbiorze. Szukając projektu domu taniego, ale cieszącego wzrok, warto postawić na niezbyt skomplikowane kształty za to z ciekawymi choć skromnymi dekoracjami od strony frontu.

Piwnica a tani dom – czy to ma sens?

By dom był niezbyt drogi - warto z niej zrezygnować. Tanie projekty domów zazwyczaj piwnic nie mają. Podpiwniczenie – zarówno w kontekście materiałów jak i kosztów wykonywanej pracy - okazuje się bardzo drogie w stosunku do całej inwestycji. Szacuje się, iż może podwyższyć wydatki na budowę nawet o ok. 30 proc. Wybierając projekt domu z myślą o dużej przestrzeni zapleczowej, lepiej zrezygnować z wariantów z piwnicą, natomiast postawić na te z użytkowym poddaszem. Ono również spełni świetnie rolę magazynową, natomiast nie wpłynie na koszty inwestycji tak, jak pełne podpiwniczenie.

Najlepsze ogrzewanie w tanim budynku

Ogrzewanie w tanim budynku

Tę kwestię trzeba przeanalizować na bardzo wczesnym etapie wyboru projektu. Istotne są bowiem nie tylko same koszty inwestycji, ale też późniejsza eksploatacja. Wybór polega zwykle na budowie kotłowni na paliwa stałe lub też stworzenie instalacji do ogrzewania gazowego. W tym przypadku zasada oszczędności jest stosunkowo prosta. O ile w domach mniejszych lepiej sprawdza się drugie z tych rozwiązań, tak im większa powierzchnia budynku, tym bardziej się to zmienia. W domach powyżej 120 m kwadratowych – zdecydowanie lepiej zainwestować w kocioł na paliwa stałe. Stopień zautomatyzowania pozwala na ich niemal bezobsługowe działanie.

Bardzo ważne jest też przeanalizowanie projektu pod kątem instalacji kominkowej wraz z odpowiednim rozprowadzeniem ciepła po wszystkich pomieszczeniach. Świetnym układem jest też taki plan domu, w którym kominek znajduje się niemal w centrum budynku nie zaś na jednej z bocznych ścian – w jesienne wieczory staje się wtedy doskonałym źródłem ciepła dla domowników.

Dwuspadowy dach bez zdobień

Poszukując planu ekonomicznego i kierując się wyłącznie obniżaniem kosztów inwestycji, warto zrezygnować z tych, w których kształt dachu jest niestandardowy. Tanie projekty domów unikają nadmiernej efektowności. Wszelkie dodatkowe powierzchnie powodujące wielokrotnie „złamanie” dachu zdecydowanie podnoszą koszty - zarówno materiałowe jak i robocizny ze względu na trudność wykonania. Idealnym rozwiązaniem jest więc prosty dach dwuspadowy, który kosztować będzie ok. 20-25 tys. zł. Bardziej skomplikowany i wielopołaciowy może być nawet niespełna dwa razy droższy.

Bardzo istotne jest również pokrycie dachu. Najbardziej kosztownym wykończeniem dachy będą dachówki ceramiczne i cementowe – nawet mimo że ich ceny się nieznacznie obniżają. Najtańsze kosztują od 30 zł za m kwadratowy, ale jeśli dach domu wymaga wielu załamań i dodatkowych elementów – można liczyć się z kwotami znacznie wyższymi. Nie można zapomnieć też o kosztownych akcesoriach dachowych - to klamry, uchwyty, uszczelnienia.

Gdzie szukać projektów tanich w budowie?

Przy wyborze projektu gotowego znaczenie może mieć doświadczenie i rzetelność autora dokumentacji projektowej. Błędy w projekcie mogą generować niespodziewane koszty i problemy. Poszukując gotowego projektu domu w internecie warto wybierać projekty zaufanych pracowni projektowych. Oferty ponad 40 najlepszych polskich pracowni projektowych można znaleźć na portalu Archido.pl, który posiada jedną z największych baz gotowych projektów w Polsce. Wysyłka jest zawsze za darmo, a zamówiony projekt można zwrócić lub wymienić na inny w ciągu 14 dni.

.

Pamiętaj też, że sprawdzone oferty na budowę domów znajdziesz dzięki usłudze Szukaj Wykonawcy.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły