Czym charakteryzują się projekty tanich domów?

Najtańsze projekty domów z poddaszem użytkowym

Wybierając projekty tanich domów, warto zwrócić uwagę na jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni użytkowej. Jednym z najciekawszych projektów domów jednorodzinnych są obecnie dokumentacje z poddaszem użytkowym.

Dom z poddaszem użytkowym pozwala na optymalne zaaranżowanie przestrzeni na dolnej oraz górnej kondygnacji. Poddasze możemy z powodzeniem wykorzystać do zaprojektowania sypialni, a nawet łazienki. Możliwości są tutaj bardzo szerokie, a projekty zaskakują coraz to ciekawszymi rozwiązaniami.

Alternatywą są projekty domów parterowych bez poddasza. Co prawda obecność strychu zmniejsza powierzchnię użytkową budynku, jednak może też wpłynąć na ograniczenie kosztów inwestycyjnych. Często okazuje się, że to właśnie projekty domów parterowych generują najniższą skalę wydatków. Brak poddasza użytkowego może być dobrym rozwiązaniem dla niewielkiej rodziny. Dodatkowo warto wybrać projekt ze strychem łatwym do zaadaptowania. Dzięki temu zyskujemy możliwość późniejszego zwiększenia powierzchni użytkowej budynku, co jest oczywistym atutem owego rozwiązania. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu projekty domów tanich w budowie.

Projekt domu - prosta bryła budynku to podstawa oszczędności

Oglądając projekty tanich domów, z pewnością zauważymy pewne cechy wspólne. Najtańsze projekty domów posiadają prostą bryłę. Każdy dodatkowy balkon, taras czy lukarna zwiększają koszty inwestycji. Warto o tym pamiętać, przeglądając dokumentacje projektowe.

Najtańsze projekty domów posiadają też bardzo prostą konstrukcję dachu. Zazwyczaj jest to połać dwuspadowa, która generuje najmniejsze koszty inwestycyjne. Dach wielospadowy mógłby być nawet o kilkadziesiąt procent droższy w budowie niż jego dwuspadowe odpowiedniki.

Co ciekawe, projekty tanich domów z dwuspadowym dachem często posiadają także poddasze użytkowe. W wielu przypadkach wystarczą jedynie okna dachowe lub dodatkowa lukarna, która zmniejszy ilość skosów poddasza i dodatkowo doświetli pomieszczenie. A może zainteresują cię także artykuły z projektami małych domów?

Projekty domów tanich w budowie nie posiadają piwnicy i rzadko mają skosy. Prosta bryła jest o wiele tańsza
Tanie projekty domów - co wziąć pod uwagę wybierając niedrogi projekt domu?

Projekty domów tanich w budowie nie posiadają piwnicy

Przeglądając projekty domów parterowych i piętrowych, z łatwością zauważymy, że wersje obejmujące piwnice okazują się droższe w realizacji. Jest to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę.

Okazuje się, że podpiwniczony dom może być nawet o 30 % droższy w budowie, niż jego niepodpiwniczone odpowiedniki. Dlatego obecnie największą popularnością cieszą się projekty tanich domów bez podpiwniczenia, posadowionych na płycie fundamentowej. Jest to jeden z najprostszych sposobów na ograniczenie wydatków.

Niekiedy piwnica okazuje się koniecznością. Dzieje się tak na przykład w przypadku inwestycji planowanej niewielką lub na wąską działkę. Niewielka przestrzeń posesji skłania inwestorów do optymalnego wykorzystywania jej powierzchni. Jeśli potrzebujesz łatwych rozwiązań, sprawdź te artykuły z gotowymi projektami domów.

Projekty domów w atrakcyjnych cenach - zobacz!

Projekty domów parterowych z garażem

Projekt z garażem to następne ciekawe rozwiązanie. Okazuje się bowiem, że garaż wpisany w bryłę budynku może być łatwym sposobem na ograniczenie kosztów inwestycyjnych.

Z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie niż budowa oddzielnego garażu wolnostojącego. Co więcej, budowa domów jednorodzinnych z garażem umożliwia komfortowe korzystanie podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Możemy wejść do samochodu lub wjechać do garażu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz budynku.

Wybierając projekty domów tanich w budowie z garażem przeanalizujmy ilość potrzebnej nam powierzchni mieszkalnej. Garaż istotnie ograniczy przestrzeń użytkową dolnej kondygnacji budynku. Dlatego warto zaplanować go w sposób przemyślany. Jeśli planujesz budowę domu, niezbędny budżet pomoże ci oszacować ten kalkulator kosztów budowy.

Projekty domów kontra wymagania działki

Jaki projekt domu na wąską działkę?

Wybierając projekty tanich domów, musimy dopasować je do wymagań konkretnej parceli. Dobrym przykładem będą tu projekty domów na wąską działkę. W tym przypadku inwestorzy najczęściej wybierają projekty domów wielokondygnacyjnych z poddaszem.

Wąski dom z poddaszem użytkowym nie musi wiązać się ze znacznym podniesieniem kosztów. Bez problemu odnajdziemy projekty domów tanich w budowie. W większości przypadków najlepiej sprawdzą się dachy jednospadowe.

Wybierając projekt domu na wąską działkę kierujemy się podobnymi zasadami, jak podczas budowy na przestronnej parceli. Jedyną ważną różnicą jest dbałość o zmniejszenie szerokości budynku. W przypadku bardzo długich, a wąskich działek możemy wybrać projekt domu o kubaturze wydłużonego prostokąta.

Projekt domu a garaż od strony frontowej

Wybierając projekty tanich domów z garażem możemy zdecydować się na wykonanie wjazdu na tyłach posesji. W przypadku wąskich działek często nie mamy takiej możliwości lub okazuje się ona mało praktyczna.

Dlatego przyjmuje się, że projekt domu na wąską działkę powinien zakładać lokalizację garażu od strony frontowej. Umożliwi to łatwe wjeżdżanie i wyjeżdżanie z posesji. Dodatkowo zmniejszymy długość wjazdu, co pozwoli oszczędzić miejsce na rabaty kwiatowe czy miejsce wypoczynku ulokowane za domem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny