Panele słoneczne

Czym jest PV i co ma wspólnego z energią ze Słońca?

Instalacje fotowoltaiczne (w skrócie PV) to przede wszystkim ewolucja polskiego rozwoju w dziedzinie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Do tej pory wiele gmin dokładało już starań, by sfinansować wiele projektów dotyczących montowania u mieszkańców kolektorów słonecznych, które służą do przekształcania energii ze Słońca do ogrzewania pomieszczeń. Fotowoltaika również doczekała się w 2016 własnych środków, tym razem do wdrażania nowoczesnego sposobu pozyskiwania prądu. Jest to zdecydowany krok naprzód, który zmienia pozyskaną przez moduł solarny energię świetlną i przekształca ją na prąd stały. Taki prąd ma formę dla nas nieużyteczną, dlatego potrzebujemy innego elementu instalacji – de facto najważniejszego w całej konstrukcji inwertera, czyli inaczej falownika. Jest to urządzenie, które zamienia prąd stały na prąd zmienny, czyli taki, który możemy wykorzystać nie tylko do generowania ciepła, ale też do działania telewizora, pralki czy lodówki lub zwykłego ładowania telefonu.

Zanim powiesz „hop”!

Na pewno przed podjęciem ostatecznej decyzji istotne będą parametry naszej posesji. Oczywiście musimy być jej pełnoprawnym posiadaczem lub dzierżawcą. Bardzo ważna jest też lokalizacja modułów zbierających promienie słoneczne. Mogą być one postawione na dachu, jeśli pozwala na to jego wytrzymałość lub na stabilnym gruncie. W zależności od wielu czynników, m.in. zacienienia i rodzaju dachu, wymagana powierzchnia waha się od 7 do 15 m2. Miejsce nie powinno być zacienione, ponieważ jedno przysłonione ogniwo wpływa na wydajność całości ze względu na łańcuchowy charakter połączenia modułów, dlatego dobrze przemyśl gdzie istnieje taka możliwość. Optymalny kąt nachylenia płaszczyzny sprzętu względem podłoża wynosi 35°, pamiętając, że powinien on być zwrócony w kierunku południowym, skąd w ciągu doby dotrze najwięcej światła, a na tym nam zależy najbardziej.

Skala oszczędności z fotowoltaiką

W zależności od tego, czy kupujemy instalację fotowoltaiczną dla firmy czy dla domu, do dyspozycji mamy odpowiednio moc 10 kWp lub 4 kWP. Firmy są w stanie zaoszczędzić około 26% rocznego zapotrzebowania na prąd (9,5 MWh ze statystycznego zużycia 36 MWh). Jest to zdecydowanie duża kwota biorąc pod uwagę skalę takich wydatków dla przedsiębiorców. Z kolei przeciętnie w polskim domu zużywa się rocznie około 5 MWh, z czego 3,8 MWh, czyli aż 76% mogą wyprodukować panele fotowoltaiczne za darmo. Oprócz oszczędności wielu na pewno ciekawi, czy taka konstrukcja zapewnia źródło energii oraz jej rezerwuar w przypadku awarii sieci. Mimo, że ze względu bezpieczeństwa podstawowa instalacja połączona z siecią elektryczną (on grid) nie ma takiej możliwości i w tej sytuacji falownik zostaje wyłączony, istnieje wariant w postaci instalacji wyspowej, która posiada wbudowane akumulatory oraz ich regulator i nie jest podłączona do sieci energetycznej (off grid) .

Pomoc od zaraz

Jeżeli chcesz podjąć się inwestycji, najlepiej będzie, jeśli zaczniesz od znalezienia dostępnych w danym czasie form dofinansowania. Nie musisz jednak tego robić samodzielnie. Na stronie http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca#695 wystarczy wypełnić formularz, by doradca pomógł Ci z dokonaniem inwestycji od strony formalnej. Oprócz programów państwowych, jeśli nadal brakuje Ci środków na dokonanie zakupu, otrzymasz pomoc w dobraniu odpowiedniej instytucji zewnętrznej. Firma Innogy zapewnia również profesjonalną ekipę, której standardem pracy jest 1-2 tygodni w instalacji paneli fotowoltaicznych o mocy 10kWp dla firm oraz 2-3 dni dla klientów indywidualnych, których panele 4 kWp. Kiedy już instalacja zostanie u Ciebie założona, spokojny sen zapewni Ci 25-letnia gwarancja, z czego pierwsze 10 lat stanowi gwarancja producenta. Jeśli coś jest jeszcze dla Ciebie niejasne, warto sprawdzić czy odpowiedzi nie ma na http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika#faq-382 . Być może masz jednak więcej pytań, w takim razie po prostu napisz maila lub sprawdź gdzie jest najbliższy oddział z poziomu strony internetowej.

Nie tylko Ty

Pamiętaj, że wykorzystując odnawialne źródła energii nie tylko oszczędzasz i zapewniasz sobie wygodę. Dzięki Twojej inicjatywie świat może zmienić się na lepsze, poprzez zmniejszanie zapotrzebowania na m.in. paliwa kopalne, czyli przykładowo węgiel, którego spalanie, ze względu na emisję dużych ilości dwutlenku węgla, który jako gaz cieplarniany stanowi ogromny problem dla naszej atmosfery. Niezależnie od tego, czy wierzymy w postępujące globalne ocieplenie, czy też nie – efekt cieplarniany jest zjawiskiem odkrytym już w XIX wieku. Ma on podłoże zarówno naturalne jak i będące następstwami działalności człowieka, a sama nazwa odnosi się do podobnego procesu, który zachodzi w szklarni. Otóż gazy cieplarniane, w tym dwutlenek węgla, para wodna, metan i tlenki azotu przyczyniają się do zatrzymywania ciepła pochodzącego z emitowanego przez Słońce promieniowania cieplnego. Paradoksalnie proces ten przyczynia się do tego, że na naszej planecie występuje życie. Podczas gdy średnia temperatura na Ziemi to 14-15°C, gdyby nie efekt cieplarniany, wynosiłaby -19°C. Biorąc jednak pod uwagę emisję gazów odpowiedzialnych za to zjawisko, która zdaje się nie zatrzymywać, ale ledwo nadążać za zapotrzebowaniem, nietrudno domyślić się dlaczego ekolodzy tak zaciekle walczą o to, by korzystać z alternatyw.

Niezależnie od tego jaki przyświeca Ci cel – czy chcesz żyć zgodnie z naturą, czy po prostu zaoszczędzić – instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na lata, za którą będą dziękować Ci nie tylko dzieci, ale też wnuki.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 76,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny