Tapeta szklana, tapeta flizelinowa czy raufaza na sufit?

Słów kilka o tapetowaniu sufitu

Tradycyjne klejenie tapet ściennych już od dawna jest często spotykane w budownictwie mieszkalnym czy w pomieszczeniach biurowych. Możliwość szybkiej aplikacji, którą można wzbogacić o praktycznie dowolny wzór. A w przypadku, kiedy użytkownikowi zmieni się gust można w jeden dzień, zamienić ją na inną, co nie sprawia trudność między innymi podczas klejenia flizeliny.

Co innego, jeśli chodzi o tapetowanie sufitu. Jest to dosyć nowy nurt w urządzaniu pomieszczeń, choć znajduje coraz więcej zwolenników. Dalej jednak tapeta na sufit jest rozważana w kategoriach eksperymentu. Fototapeta na sufit w 3D dodaje nowoczesnego designu pomieszczeniu oraz wyjątkowości.

Pamiętać należy jednak o tym, aby reszta dekoracji czy mebli w danych pomieszczeniu pasowała kolorystycznie i stylowo do przyklejonej tapety na suficie. Tapeta na sufit to również rozwiązanie dla tych klientów, którym znudziły się już eksperymenty ze zmianami kolorów ścian, przesuwaniem mebli i szukają innych możliwości metamorfozy pokoju.

Tapeta na sufit czy fototapeta na sufit?

Każda tapeta na ścianę może być również tapetą na sufit. Jednak z uwagi na parę szczegółów warto rozważyć tapetę szklaną, flizelinową czy raufazę na sufit. Tapeta szklana swoją strukturą przypomina różnej grubości tkaninę z nieregularnym splotem. Jest to tapeta trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne czy czyszczenie. W przypadku zmiany aranżacji wnętrza trudno ją usunąć w pełni, ale można ją spokojnie przemalować na inny kolor tradycyjną farbą do ścian.

Innym rodzajem tapety na sufit może być raufaza. Jest to tapeta o nieregularnej strukturze. Składa się z dwóch lub trzech warstw papieru, a pomiędzy nimi obecne się wiórki drewna. Grubość czy rozmieszczenie wiórek sprawiają, że każda raufaza jest niepowtarzalna. Idealnie sprawdzi się ona w przypadku występowania wszelkich nierówności na suficie. Podobnie jak tapetę z włókna szklanego raufazę również można przemalować na inny kolor. Głównie sprzedawana jest ona w kolorze białym.

Modne tapety na ścianę - sprawdź ceny!

Ostatnim polecanym rodzajem jest tapeta flizelinowa. Klejenie flizeliny odbywa się w inny sposób niż w przypadku innych tapet. Tapet nie smaruje się klejem, a tylko podłoże, czyli w tym przypadku sufit. Tapeta flizelinowa to nowoczesne tworzywo, na które składa się włóknina poliestrowa, zwana właśnie flizeliną. Zewnętrzną warstwą jest natomiast pianka PVC czy poliuretan. Klejenie flizeliny ma swoje plusy. W przypadku chęci zmiany wystroju wnętrza, tapetę taką można z łatwością usunąć. Budowa tapety wpływa również na poprawę izolacji ściany.

Fototapety na sufit - ciekawe wzory i kilka porad aranżacyjnych

Duże czy małe wzory, a może efekt 3D?

Nakładając tapetę na sufit lub fototapetę na sufit, trzeba dobrze przemyśleć wybrany wzór oraz kolor. Może zdarzyć się tak, że wybrany wzór w sklepie, w którym jest mocne oświetlenie i duża przestrzeń nie będzie pasował do małej sypialni. Działa to również w drugą stronę. Drobny i delikatny wzorek może wizualnie zniknąć na suficie dużego i otwartego salonu.

Duże wzory idealnie będą komponować się na dużych powierzchniach. Nie będą ani przytłaczające, ani nachalne. A co za tym idzie użytkownicy małych pomieszczeń muszą poszukać tapet w mniejsze wzory, aby pokój nie stracił w wizualnej opinii.

Tapeta 3D będzie się ładnie komponować z pomieszczeniem, jeśli nie będzie w nim dodatków takich jak lustra czy dodatkowe lampy. Mając już wzór 3D na suficie lepiej jest zrezygnować z dodatków, które by wyolbrzymiały efekt. Tapety trójwymiarowe z założenia już powiększają optycznie przestrzeń. Sprawdź także ten artykuł o inspiracjach na fototapety 3D.

Jaki wzór wybrać?

Pstrokate i wyraziste wzory należy używać z umiarem. Taki wybór należy dobrze przemyśleć.  Tapeta na sufit ma być elementem wystroju i ma dodawać lasku pomieszczeniu. Nie powinna być zatem irytująca i denerwująca.

Wykorzystując przykładowo tapetę flizelinową w pasy można odnieść się do zasad panujących przy nakładaniu tapety na ściany. Pionowe pasy optycznie podwyższają pomieszczenia, natomiast te poziome obniżają je. Czy można tą zasadę odnieść do sufitu? Zapewne tak, choć zależy to, z jakiego punktu będzie się go obserwowało.

Tapety z widokiem czy ilustracją, to tak zwane fototapety. Praktycznie jaką fototapetę klient sobie zażyczy, taką może otrzymać. Wystarczy dostarczyć do wykonawcy zdjęcie przedstawiające wybrany krajobraz czy widok. Wśród fototapet na suficie królują widoki nieba, gwiazd czy pejzaży górskich. Wybierając tapetę do pokoju dziecięcego można wybrać taką z motywem bajkowym czy leśnym. Natomiast w sypialni sprawdzą się obrazy przedstawiające niebo.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny