Tapeta winylowa na flizelinie – charakterystyka

Tapety winylowe flizelinowe są znacznie bardziej trwałe niż tapety papierowe i łatwiejsze do układania od tapet winylowych na papierze. Jest to zasługa ich budowy. Wierzchnia warstwa tapety to winyl spieniony lub twardy. Od spodu zamiast papieru znajduje się warstwa flizeliny. Dzięki takiej budowie tapety ścienne zachowują zalety zarówno winylu jak i flizeliny. Gładkie tapety winylowe flizelinowe są łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na uszkodzenia w czasie montażu oraz wilgoć. Doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ściany często ulegają zabrudzeniu, gdyż są zmywalne. Mogą być kładzione w kuchni czy łazience, ale także do pokoju dziecka i do salonu.

Tapety ze spienionego winylu na flizelinie są grubsze i delikatniejsze od poprzednich. Mają jednak nad nimi przewagę, gdy do pokrycia są nierówne ściany. Mogą z powodzeniem ukryć nierówności ścian do kilku milimetrów. Nie ma potrzeby przeprowadzania gruntownego remontu i wygładzania powierzchni przed położeniem tapety. Tapety winylowe są paroprzepuszczalne, dlatego mogą być kładzione w każdym pomieszczeniu. Warstwa flizeliny sprawia, że łatwo się je przykleja i zdejmuje. Przy zdejmowaniu tapeta nie rozwarstwia się i nie pozostawia na ścianach trudnych do usunięcia fragmentów jak tapeta winylowa na papierze, czy tania tapeta papierowa. Tapety flizelinowe mają również tę zaletę, że tłumią hałasy i są zmywalne. Łatwość utrzymania ich w czystości pozwala na ograniczenie ilości kurzu osiadającego na ścianie, co odgrywa ogromną rolę w przypadku alergii domowników. Dodatkowo pełnią funkcję izolacyjną, ograniczając straty ciepła. Są odporne na działanie promieni słonecznych, dlatego nie ma obawy, że wybrany wzór 3d z czasem zblaknie.

Flizelinowe tapety winylowe pozwalają na szybką odmianę każdego wnętrza. Łatwość kładzenia umożliwia samodzielne wykonanie pracy, bez konieczności zatrudnienia fachowca. Wystarczy kupić tapetę 3d do pokoju, by szybko zmienić aranżację. Szara lub biała tapeta winylowa na ścianie i płytki imitujące drewno na podłodze w łazience sprawią, że wnętrze będzie przytulne, a równocześnie efektowne i stylowe.

Tapeta ścienna - sposoby montażu tapety winylowej na flizelinie

Chociaż tapeta winylowa na flizelinie nie jest tania, to sposoby jej montażu są na tyle proste, że można to zrobić samodzielnie. Dzięki temu zaoszczędzi się na fachowej ekipie. Zwłaszcza że te tapety ścienne nie są rozciągliwe ani kurczliwe tak jak tanie tapety papierowe. Nie ma ryzyka, że tapeta rozciągnie się w czasie montażu, czy po wyschnięciu pojawią się szczeliny pomiędzy sąsiadującymi pasami. Do pracy przystępuje się w ciepłym i nienarażonym na przewiewy pomieszczeniu. Pracę zaczyna się od odmierzenia i przycięcia pasów tapety. Jeżeli jest to tapeta 3d lub z wzorem, wtedy konieczne jest jego dopasowanie przed docięciem, tak, by wzory układały się prawidłowo.

Specjalny klej do tapet na flizelinie nakłada się bezpośrednio na ścianę po rozrobieniu według zaleceń producenta. Dostępne są także gotowe kleje, których nie trzeba rozrabiać z wodą. Najlepiej posmarować obszar ściany odpowiadający jednemu pasowi tapety. Kleju nie nakłada się na tapetę. Najważniejsze jest nałożenie pierwszego pasa. Przed przyklejeniem należy wyznaczyć linię prostą, według której tapeta zostanie położona. Zaraz po nałożeniu kleju na ścianę układa się pasek tapety, przyklejając od góry i pozostawiając 5 cm margines. Tapetę rozwija się stopniowo wzdłuż wyznaczonej linii ku dołowi. Następnym krokiem jest wygładzenie i dociśnięcie tapety, tak by usunąć bąble powietrza. Wykonuje się to delikatnie od środka pasa ku brzegom, suchym pędzlem lub miękkim wałkiem. W przypadku wypłynięcia kleju spod brzegu tapety należy natychmiast go usunąć ściereczką, by jej nie zabrudził. Zabrudzenia natychmiast usuwamy zwilżoną gąbką. Gdy kleju przy brzegu jest zbyt mało i tapeta odstaje, uzupełnia się go pędzlem. Sprawdź także ten artykuł o tapetach winylowych na ścianę.

Modne tapety na ścianę - sprawdź ceny!

Tapeta winylowa na fizelinie na ścianie w salonie za fotelem, a także charakterystyka, wady i zalety, zastosowanie oraz ceny
Tapeta winylowa na fizelinie krok po kroku, czyli opinie, zastosowanie, charakterystyka, wady i zalety, cena oraz sposoby montażu

Kolejny pas powinien przylegać do brzegu pierwszego pasa przyklejonej tapety. Nie powinny one na siebie nachodzić, lecz nie może być między nimi widocznych szczelin. Po nałożeniu drugiego pasa trzeba to sprawdzić i ewentualnie skorygować, podobnie jak nieprzystające do siebie wzory. Odrywa się tapetę i kładzie ją ponownie. Na koniec przycina się górne i dolne krawędzie przy linijce lub listewce, wyrównując tapetę, zanim przyschnie do ściany.

Tapeta winylowa na flizelinie – ceny

Cena tapet winylowych na flizelinie nie jest niska, lecz są to materiały trwałe, a przy tym niezwykle efektowne. Ich właściwości sprawiają, że sprawdzą się zarówno do salonu, jak i do każdego innego miejsca. Podobnie jak płytki imitujące drewno mogą z powodzeniem być montowane w miejscach narażonych na wilgoć, bez ryzyka utraty walorów i odklejania się. Rozpiętość cenowa jest duża, w zależności od producenta i wzoru. Najdroższa jest gruba tapeta 3d. Jej cena kilkukrotnie przewyższa tanie papierowe tapety. Biała, czy szara gruba tapeta winylowa na flizelinie jest znacznie tańsza. Najtańsze są zmywalne tapety bez wzoru w jednolitym kolorze.

Przykładowe ceny tapet winylowych na flizelinie

Tapeta

Cena za rolkę

Tapeta ścienna Holden – 3d w kwiaty

249 zł

Tapeta z flokiem Cinqueterre Porto Venere - szara

1130 zł

Tapeta Texdecor Barok - szara

86 zł

Tapeta Limonta Sonetto - biała

103 zł

Mural Coordonne Ceylan - gruba

2782 zł

Tapeta szara cegła kamień 3d

42,90

Fototapeta winylowa na flizelinie Grecka uliczka

129 zł

Tapeta dla dzieci Dinozaury

49,90 złWybierając tapetę ścienną do salonu czy do pokoju dziecięcego należy zwrócić uwagę na jej wymiary. Nie wszystkie rolki mają standardowe wymiary. Może okazać się, że potrzeba znacznie więcej materiału, co sprawi, że cena będzie znacznie wyższa.

Tapety winylowe flizelinowe podobnie jak płytki imitujące drewno przeżywają okres ogromnej popularności. Ich wybór jest ogromny, a ceny zróżnicowane. I chociaż są droższe od tradycyjnej tapety, to z pewnością warto się na nie zdecydować, gdyż mają wiele zalet i ubogacą każde wnętrze, bez względu na styl aranżacji. Tapeta ścienna winylowa to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny