Tapety ścienne - tapety na flizelinie

Można powiedzieć, że tapeta „wiele potrafi”. Jej wzorami można diametralnie zmienić pomieszczenie, np. wizualnie je powiększyć, zmniejszyć, nadać wnętrzu konkretnego klimatu. Obecnie kładzie się ją bardzo często na jednej czy dwóch ścianach, co ma spełniać przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

W tym przypadku najczęściej wybierana jest tapeta na flizelinie. Jest to tapeta dwuwarstwowa. Warstwa przylegająca do ściany to specjalny materiał nośny zwany flizeliną. Górna warstwa ze wzorem może być natomiast np. winylowa lub papierowa. Tapety flizelinowe powstały po to, aby ich kładzenie było prostsze i szybsze. Klej nakładamy tylko na ścianę. Nie ma konieczności smarowania tapety przed położeniem. To wielkie ułatwienie.

Flizelina jako materiał nośny tapety powoduje, że jest ona zdecydowanie bardziej trwała. Nie rwie się i nie rozciąga. Dopóki jednak klej nie wyschnie, mamy możliwość delikatnej korekty - przesuwania tapety na ścianie w celu poprawy ewentualnych błędów. Ponadto można także cały przyklejony pasek jeszcze odkleić i przykleić ponownie. Z kolei w przypadku zrywania nie trzeba jej namaczać. Odchodzi w całości pasami. Cały proces tapetowania czy zrywania jest czystą przyjemnością. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tapetach polecanych do kuchni?

Tapety flizelinowe i ich zastosowanie

Wykonanie tapety flizelinowej sprawia, że tego typu tapety ścienne są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także łatwe w pielęgnacji. W przypadku tapety winylowej na flizelinie (zabrudzenia można usunąć wilgotną ścierką). Te właściwości tapety flizelinowej warunkują to, że sprawdzi się wszędzie. Nawet w kuchni czy łazience. Ponadto wybieramy ją też tam, gdzie ściany mają pewne mankamenty, ponieważ jest grubsza i lepiej zamaskuje ubytki czy nierówności. To warunkuje też większą izolację cieplną ścian. Tapety ścienne- tapety flizelinowe charakteryzują się też lepszymi właściwościami akustycznymi – tłumią hałasy lepiej niżeli zwykłe papierowe.

Nowoczesne tapety na flizelinie to bogactwo wzorów i motywów, dlatego jej główna funkcją jest dekoracja. Kładzenie ozdobnych tapet w pomieszczeniach typu pokój dzienny czy sypialnia to powszechne zjawisko, ale już tapeta w kuchni czy łazience nie jest typowym rozwiązaniem. Okazuje się, że kiedy na rynek weszły tapety winylowe na flizelinie część z nas porzuciła kafelkowanie ścian. Jest to tańsze rozwiązanie, szybsze i nowoczesne. Takie tapety są w pełni odporne i zmywalne. Trzeba je tylko dokładnie położyć, by nie było szpar, gdzie wilgoć mogłaby się datować. Motywy kafelkowe są stworzone właśnie z myślą o takich pomieszczeniach, ale nie tylko. Wielu z nas chce poczuć się w łazience jak na łonie natury i wybiera motywy roślinne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tapetach ściennych.

Modne tapety na ścianę - sprawdź ceny!

W przypadku przedpokoju bardzo częstym wzorem jest tzw. tapeta cegła. Ta nowoczesna tapeta jest lekko wypukła, dlatego taki efekt 3D jest bardzo realny. Taka tapeta cegła przypomina prawdziwą cegłę, a utrzymanie jej w czystości jest o wiele prostsze. Jak wiadomo przedpokój to miejsce, gdzie brudu jest sporo, gdyż przynosimy go z dworu. Ten wzór popularny jest także w salonach. Kładzie się go jednak na jednej ścianie. Tapeta cegła widziana jest również w wersji białej pomiędzy szafkami w kuchni, gdzie miejsce to jest znane z częstych zabrudzeń.

Tapety na flizelinie w salonie, czyli nowoczesne tapety ścienne fizelinowe, idealne do sypialni i salonu
Tapety na flizelinie - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, porady

Winylowa tapeta na flizelinie to także świetny wybór do pokoju dziecięcego. W zasadzie najlepszy. Odciski małych rączek będzie można szybko usunąć. Ściana pomalowana farbą nawet zmywalną po jakimś czasie na pewno straci swój pierwotny kolor i blask. Wzory są rozmaite. Od postaci z bajek po młodzieżowe motywy, ale wybrać można także gładkie tapety.

Tapety na flizelinie - ceny i opinie

Tapety na flizelinie to nowoczesne tapety mające szerokie zastosowanie i wysoką jakość, dlatego cena nie jest niska. Tańsze będą te papierowe na flizelinie. Ich zastosowanie nie jest jednak tak szerokie jak tych winylowych, ze względu na słabszą odporność na czynniki zewnętrzne. Jednak opinie o nich i tak są pozytywne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tapetach do przedpokoju?

W zależności od producenta, wzoru i rodzaju tapety flizelinowej trzeba liczyć się z kosztem od 40 do nawet 200 zł za rolkę. Najdroższe są te, które w danym sezonie są w trendach i mają najlepsze opinie, Jednego będą to wzory geometryczne, innego roślinne i inne. W cenie pozostają jednak zawsze tapety cegły i w motywy skandynawskie. Także te z postaciami z bajek będą nieco droższe. Najtańsze będą te gładkie, bez wzorów lub z papierową górną warstwą. Te można położyć np. w sypialni. Tam ściany nie są tak wymagające.

Przy dekoracji ścian wielu mieszkań i domów coraz częściej pojawiają się nowoczesne tapety na flizelinie. Ich wykorzystanie niesie ze sobą jeszcze inną korzyść. A mianowicie ożywi przestrzeń, przez co korzystnie wpłynie na energię osób w niej przebywających. Żywe kolory i barwne motywy, nadające energię będą miały zastosowanie głownie w pokoju dziennym i kuchni. Pamiętajmy, że intensywne barwy, w sytuacji dużej powierzchni wymagają naturalnego światła – umieśćmy ją na ścianie naprzeciwko okna. Na pewno podniesie też walory estetyczne, a wnętrze będzie wyglądało o wiele ciekawiej i oryginalniej niż zwykła pomalowana ściana. Opinie o takim wnętrzu na pewno będą pozytywne. Bardziej stonowane tapety na flizelinie sprawdzą się w sypialni oraz miejscu pracy, gdzie nasycone kolory będą utrudniać koncentrację. Sprawdź także ten artykuł o najmodniejszych wzorach tapet ściennych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny