Tapety ścienne - rodzaje, producenci, wzory, ceny, opinie

Tapety ścienne - istotne informacje i zastosowanie

Tapety na ścianę - najważniejsze informacje

Tapetą ścienną lub po prostu tapetą nazywamy specjalny materiał okładzinowy, który stosuje się do oklejania ścian wewnętrznych zarówno w przypadku budownictwa mieszkalnego, jak i w przypadku budownictwa użyteczności publicznej. Tapety ścienne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak na przykład papier, tkanina, tworzywa sztuczne, a nawet skóra. Współcześnie tapety ozdobne ścienne mogą mieć także różne wykończenia. Papierowe tapety ścienne są często pokrywane nadrukami lub tłoczone są na nich wzory. Popularne są także rozwiązania gładkie w jednym kolorze, takie jak na przykład biała tapeta ścienna, spotkać można często także kolorowe tapety na ścianie.

Tapety na ścianę są sprzedawane zazwyczaj w rolkach, a taki standardowy pasek tapety na ścianę charakteryzuje się zwykle standardowymi wymiarami 53 cm szerokości oraz 10 m długości. Tapety ścienne osiągają żywotność średnio od kilku do około 10 lat. Najważniejszą funkcją tapety jest oczywiście funkcja dekoracyjna. Niemniej jednak pomagają one także ukryć ewentualne nierówności i wady ścian. Mogą również wyciszyć i ocieplić pomieszczenia. Co bardzo istotne tapety oraz naklejki na ścianę można nakładać na niemal każdą ścianę, a sam proces tapetowania nie wymaga przeprowadzania gruntownego remontu. Aby nałożyć tapetę wystarczy jedynie odpowiedni klej, dokładność i cierpliwość. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tapetach polecanych do kuchni?

Tapety na ścianę - zastosowanie i aranżacje

Tapety na ścianę to rozwiązanie, które ma szerokie zastosowanie w tradycyjnej aranżacji wnętrz, ale również w pomieszczeniach, które chcemy urządzić w stylu nowoczesnym znajdą one swoje ciekawe zastosowania. Pamiętajmy jednak o tym, że decyzja o zastosowaniu tapety na ścianę powinna być dobrze przemyślana a pozostałe elementy w pomieszczeniach odpowiednio dopasowane i współgrać z zastosowanymi w nich tapetami. Tapety ozdobne ścienne to rozwiązanie, które można zastosować zarówno na wszystkich ścianach w urządzanym pomieszczeniu, jak i tylko na jednej ze ścian. Zastosowanie tapety na pojedynczych ścianach sprawdza się bardzo dobrze zwłaszcza w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym. Tutaj sprawdzą się zwłaszcza kolorowe tapety na ścianie, które mogą mieć bardzo ciekawe wzory, wręcz futurystyczne. Nowoczesne tapety to wzory tapet ściennych, które sprawdzą się przede wszystkim jak tapety na ścianę do pokoju gościnnego, ale również do pokoju dziecięcego.

Popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym jest także biała tapeta ścienna, która dopasuje się zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym urządzaniu wnętrz. Biała tapeta ścienna to rozwiązanie zawsze bardzo eleganckie i estetyczne, w związku z tym można ją zastosować do salonu. Ciekawe tapety na ścianę to również takie, które imitują cegły, mury, płytki itp. To bardzo dobre rozwiązania do salonów, ale także kuchni czy łazienek. W tradycyjnych aranżacjach sprawdzają się tapety o stonowanych kolorach z wzorami kwiatowymi lub geometrycznymi, na przykład z koniczyną marokańską. Nowoczesne, kolorowe tapety na ścianie sprawdzą się w pokojach dla dzieci. To także rozwiązanie jako nowoczesne tapety na ścianę do nowoczesnych pokojów gościnnych, jadalni, przedpokojów i sypialni. Kolorowe tapety na ścianie to mnogość wzorów i kolorów, a równie dużą popularnością cieszą się fototapety, czy kolorowe naklejki na ścianę. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tapetach ściennych.

Tapety ścienne - rodzaje

Tapeta flizelinowa

Do najpopularniejszych rodzajów tapet należą tapety na flizelinie. Tapeta flizelinowa jest dwuwarstwowa. Dostępne są one w wielu różnych wzorach i kolorach. Tapety na flizelinie są przeznaczone także pod malowanie. W tych tapetach materiałem nośnym jest flizelina, czyli włóknina, która powstaje z połączenia termicznego włókien syntetycznych, na przykład polipropylenowych. Tapety na flizelinie bardzo łatwo się nakłada, pokrywając klejem jedynie ścianę. Bardzo istotną cechą, którą charakteryzują się tapety na flizelinie jest, że nie kurczą się one i nie rozciągają. Tapeta flizelinowa jest w stanie także pokryć mniejsze pęknięcia na ścianach. Ponadto tapety flizelinowe można zrywać na sucho i pozostają po nich żadne ślady na ścianach.

Tapety papierowe

Najpopularniejszym od wielu lat rodzajem tapet są tapety papierowe. Występują one w wersja lekkiej oraz ciężkiej. Wersja lekka jest jednowarstwowa, natomiast wersja ciężka może być dwuwarstwowa lub trzywarstwowa. Można się spotkać z tapetami papierowymi zmywalnymi i wodoodpornymi oraz nadającymi się do malowania. Można także spotkać wiele wzorów takich tapet, od jednobarwnych, gładkich, po dekorowane wzorami, tłoczone, czyli strukturalne, a nawet fosforyzujące. Tapety papierowe należą do rozwiązań najtańszych, ale niestety są także najmniej trwałe.

Tapety winylowe

Kolejnym rodzajem tapet, które cieszą się dużą popularnością są tapety winylowe, czyli produkowane ze spienionego PVC. Tapety winylowe są bardzo wytrzymałe, a także odporne na wodę oraz na ścieranie. Tapety winylowe cechują się także odpornością na chemiczne środki czystości, dzięki czemu można je czyścić i szorować. Dzięki swoim właściwościom można je stosować nawet w pomieszczeniach, gdzie zachodzi ryzyko zawilgocenia bądź kontaktu z wodą.

Tapety ścienne - rodzaje, producenci, wzory, ceny, opinie

Tapety tekstylne

Innym rodzajem tapet, które należą do stosunkowo popularnych rozwiązań są tapety tekstylne, należą one jednak do rozwiązań bardzo drogich. Mają zastosowanie do wnętrz klasycznych oraz glamour. Mogą mieć podłoże papierowe lub flizelinowe, a na nie nakładana jest tkanina. Tapetami tekstylnymi są tapety welurowe, a także tapety z włókien naturalnych, takich ja na przykład len, czy jedwab oraz tapety z włókien syntetycznych, na przykład polipropylenowych lub wiskozowych.

Tapety strukturalne

Wśród rodzajów tapet spotykamy również tapety strukturalne. Charakteryzują się tym, że są ziarniste oraz tłoczone. Można na nich malować, a ponadto maskują bardzo dobrze ewentualne niedoskonałości ściany. Wśród tapet strukturalnych odnaleźć możemy między innymi tapety raufaza, czyli strukturalne papierowe tapety dwuwarstwowe, które są fakturowane i grube. Pomiędzy warstwy papieru wprasowuje się trociny. Tapety raufaza można malować. Wśród tapet strukturalnych odnaleźć można również tapety wykonane z włókna szklanego. Są one zwykle jednokolorowe i gładkie lub posiadające geometryczne, wypukłe wzory. Nadają się one do wielokrotnego malowania, a ponadto są one odporne na szorowanie i zadrapania. Tapety z włókna szklanego mogą przetrwać nawet do 30 lat.

Modne tapety na ścianę - sprawdź ceny!

Tapety natryskowe

Innym, nietypowym rodzajem tapet ściennych są tapety natryskowe. Ich nietypowość polega na tym, że są one nanoszone na ścianę przy pomocy pistoletu. Co warto podkreślić tapety te nie wymagają stosowania gładzi gipsowej. Można nimi dekorować rozmaite powierzchnie, od typowych ścian wewnętrznych w pomieszczeniach po rury czy meble. Tapety natryskowe można malować, a ich trwałość wynosi nawet do 10 lat. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów.

Inne rodzaje tapet

W sprzedaży dostępnych jest także wiele innych rodzajów tapet. Wśród nich warto wspomnieć o tapetach akrylowych, czyli tapetach z papierowym podłożem pokrytym pianką białą lub kolorową. Spotkamy się także z tapetami styropianowymi, które doskonale tłumią hałas oraz ocieplają pomieszczenia. Innymi rodzajami tapet są także tapety korkowe, tapety japońskie, tapety flokowane, czyli posiadające welurowe tłoczenia, tapety medalionowe, a także tapety posiadające złocenia, wzory kwiatowe lub graficzne.

Tapety ścienne - najlepsi producenci, ceny

Wiodącymi producentami tapet ściennych są takie firmy jak między innymi: Sirpi, A.S. Creation, Arthouse, BN Wallcoverings, Tapety Boras czy Brewste. Wybór tych producentów zawsze gwarancja najwyższej jakości. Poniżej przedstawiamy przykładowe, orientacyjne ceny tapet ściennych:

 • Tapeta Ścienna 3D i perspektywa Cegła wiąże się z wydatkiem 49,90 zł
 • Tapeta Ścienna Naklejki 3D Cegła Samoprzylepne Panele DIY to cena 24,90 zł
 • Tapeta Ścienna 3D Struktura Tynku Zmywalna to koszt 42,90 zł
 • Tapeta Ścienna Winylowa Brzoza Motywy roślinne Nowoczesne Orientalne kosztuje 49,99 zł
 • Tapeta Ścienna Decoupage Kwiat Stary Tynk wiąże się z wydatkiem 49,90 zł
 • Tapeta Ścienna Winylowa Beton Mur Ściana to cena 45,90 zł
 • Tapeta Ścienna Winylowa 3D Cegła Flizelina to koszt 49,99 zł
 • Tapeta Ścienna Winylowa Ornament Glamour to wydatek 49,90 zł
 • Tapeta Ścienna Winylowa Szara Szkocka Krata to cena 31,90 zł
 • Tapeta Ścienna Koniczyna Marokańska Szara Orientalna kosztuje 54,90 zł
 • Tapeta Ścienna Winylowa 3D Deska Pasy to cena 59,90 zł
 • Tapeta Ścienna Kwiaty Dżungla HIT INNETAPET to wydatek 44,99 zł
 • Tapeta ścienna winylowa kwiaty retro kosztuje 49,90 zł
 • Tapeta ścienna Młodzieżowa Graffiti wiąże się z wydatkiem 29,90 zł
 • Tapeta ścienna miętowe dekoracje ścienne na flizelinie Dziecięca kosztuje 47,00 zł
 • Tapeta ścienna 3D Szara Pikowana Skóra Flizelina to cena 59,90 zł

Tapety naścienne to popularny sposób na ciekawą dekorację ścian w pomieszczeniach zarówno mieszkalnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapet, a najpopularniejsze z nich to tapety papierowe, tapety flizelinowe oraz tapety winylowe, które mają różne właściwości i, co za tym idzie, różne zastosowania. Tapety sprawdzą się tak w tradycyjnych aranżacjach wnętrz, jak w nowoczesnych urządzaniu przestrzeni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny