Pozwolenie na dom z tarasem na dachu

Byłoby zbyt pięknie, gdybyśmy mogli projektować, a następnie aranżować zielone dachy na naszych domach bez pytania nikogo o zgodę. Także w tym przypadku należy dopełnić odpowiednich formalności, które pozwolą na stworzenie wymarzonej konstrukcji. Pozwolenie na budowę wynika z przepisów prawnych zawartych w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, wskazujące na przebudowę budynku jednorodzinnego. Takie pozwolenie najczęściej wnioskujemy w starostwie powiatowym, a dokładniej w wydziale architektury i budownictwa.

Warto jednak posiadać wcześniej przynajmniej wstępny projekt tarasu, aby dokładnie wiedzieć, o przebudowę jakich elementów wnioskujemy. Jednym z kluczowych elementów jest wyjście na taras na dachu. Czy to ma być wyjście przez wyłaz dachowy, schody wewnętrzne, czy jednak dobudowanie schodów zewnętrznych. Kluczową informacją jest także to, czy poprzez projekt tarasu zwiększy się kubatura budynku, czy tylko powierzchnia użytkowa. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na dachu zamierzamy umieścić zadaszenie lub dodatkowy obiekt. W tym celu należy dokładnie określić swoje oczekiwania, jak i również uwzględnić je w kontekście realnych możliwości technicznych, jakie ma uwzględniać adaptacja dachu.

Dom z tarasem na dachu - warstwy

Uzyskując pozwolenie na budowę tarasu, należy w tym czasie zastanowić się, jakie warstwy potrzebne są w budowie takiej konstrukcji, aby taras na dachu był w pełni bezpieczny. W zależności od tego, jaki jest stropodach, trzeba będzie wykonać odpowiednią izolację przeciwwilgociową, termiczną, a także akustyczną. Stropodach najczęściej jest wykonany z płyty żelbetowej lub mamy do czynienia ze stropem płytowo-żebrowym. Najważniejszym funkcją tej warstwy, jest jego szczelność, dzięki temu nie musimy remontować dachu, ale również budowa tarasu jest jak najbardziej możliwa.

Projekt tarasu na dachu powinien zawierać w sobie takie warstwy jak:

  • Hydroizolację - jest to warstwa chroniąca przed działaniem opadów atmosferycznych, a także działaniem lodu pojawiającego się na powierzchni dachu. Najczęściej do budowy hydroizolacji wykorzystuje się papę termozgrzewalną, pomiędzy którą wsypuje się drobnoziarnisty piasek. Jeżeli zależy nam na ogrzewanym tarasie, wtedy należy pamiętać jeszcze o dodatkowo warstwie dociskowej, na której dopiero stosujemy wykończenie.
  • Warstwę dociskową - zielone dachy wymagają zastosowania tej warstwy w celu poprawienia hydroizolacji, a także poprawienia izolacji termicznej. Najczęściej do tego celu stosuje się gładź cementową lub betonową o grubości przynajmniej 5 cm. Należy mieć na uwadze, iż warstwa dociskowa ulega kurczeniu oraz rozszerzaniu. Aby uniknąć pękania posadzki, należy pamiętać o zastosowaniu szczelin dylatacyjnych.
  • Warstwa wykończeniowa - taras na dachu w warstwie wierzchniego krycia tak naprawdę różni się od warstw wykończeniowych na tradycyjnych tarasach. Podczas gdy za wykończenie zwykłego tarasu możemy uznać zwykłe płytki gresowe lub nawet drewniane panele, które będą odpowiednio zaimpregnowane, stropodach musi być wykończony materiałem, który pod żadnym pozorem nie będzie nasiąkał. Do tego celu stosuje się najczęściej specjalne płytki wykazujące się mrozoodpornością z półcentymetrowym spoinowaniem. Sprawdzi się również wylewka lub lastriko. Doprowadzenie do przesiąkania tej warstwy może doprowadzić przede wszystkim do wystąpienia grzyba i pleśni na suficie lub całkowitego zniszczenia stropodachu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tarasach.
Taras z meblami, a także taras na dachu, a także polecany projekt tarasu
Jak zrobić taras na dachu, czyli projekt tarasu i warstwy krok po kroku

Zielone dachy - adaptacja

Właściwie nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o taras dachowy oraz jego aranżację. Najważniejszym elementem jest zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa. Dlatego adaptacja takiego tarasu musi koniecznie obejmować barierki, a także inne zabezpieczenia przed wypadnięciem. Na pewno aranżacja tarasu dachowego powinna obejmować odpowiednie meble, które mogą być z powodzeniem narażone na różne warunki atmosferyczne. Jeżeli tylko jest to możliwe, aranżacja może obejmować również zadaszenie. Będzie to dość wymagająca konstrukcja, ponieważ dom z tarasem na dachu jest narażony na porywiste wiatry oraz pozostałe niekorzystne warunki pogodowe. Jednak takie zadaszenie uchroni nas nie tylko przed deszczem, ale również silnymi promieniami słonecznymi.

Zielone dachy mogą prezentować się naprawdę dekoracyjnie. Wystarczy, że aranżacja takiego tarasu będzie obejmować odpowiednią roślinność. Taras dachowy świetnie będzie prezentował się zarówno z naturalną, jak i również sztuczną roślinnością. Oczywiście należy ją odpowiednio wyeksponować. O ile nie ma żadnego problemu ze sztucznymi roślinami, tak w przypadku prawdziwych roślin warto wybierać gatunki przeznaczone do uprawy pojemnikowej. Zielone dachy będą ciekawie prezentować się w otoczeniu krzewów iglastych, cyprysików, ozdobnych traw, a nawet małych drzewek ozdobnych.

Taras na dachu może znajdować się zarówno na całej powierzchni, jak i również tylko na jej wydzielonej części. Ponadto projekt tarasu może obejmować wydzielone poszczególne strefy. Tak naprawdę adaptacja zależy w dużej mierze od budżetu, jakim dysponujemy. Najniższym kosztem, aranżacja będzie obejmować tylko wykończenie tarasu wraz z meblami. Natomiast bogata adaptacja obejmuje również inne elementy wyposażenia, nawet jacuzzi i leżaki do opalania. Nie bez znaczenia jest także odpowiednio dopasowane oświetlenie. Dom z tarasem, który będzie wyposażony w klimatyczne lampy, zaprezentuje się naprawdę elegancko. Dlatego właśnie taras na dachu warto przemyśleć jeszcze na etapie projektowania, tak aby korzystanie było z niego nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

ikona podziel się Przekaż dalej