Choć nawierzchnię tarasu można wykonać z wielu różnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy deski kompozytowe, tak naprawdę najczęstszym wyborem właścicieli nowoczesnych domów są płyty betonowe. Wiąże się to nie tylko z popularnością betonu jako materiału wykończeniowego we współczesnej architekturze, ale również z trwałością elementów betonowych, które dodatkowo nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Bardzo często oprócz walorów stricte użytkowych, o wyborze płyt betonowych na taras decyduje ich ciekawy wygląd. Już dawno minęły czasy „nudnego”, przysłowiowego szarego designu, a z roku na rok przybywa coraz więcej interesujących produktów o ciekawym wzornictwie. W tym roku w szczególności modne są nieco bardziej ekstrawaganckie kształty, takie jak  na przykład heksagon, choć „klasyczne” prostokąty nadal nie tracą na popularności.

https://polbruk.pl/pl/konkurs-od-nowa

Moda na plastry miodu!

Odpowiedzią na ten trend jest płyta Polbruk Exa. Inspiracją do jej stworzenia był kształt plastra miodu, czyli heksagon, który jest świetnie znany już od wieków w architekturze oraz sztuce użytkowej. Exa to nowoczesna interpretacja tego klasycznego kształtu. Zróżnicowanie długości boków dodało jej dynamicznego i oryginalnego wyglądu. Gdy połączymy to z kolorem taupe, będącym mieszanką szarości, beży i bieli, zyskujemy niezwykle intersującą płytę, która świetnie pasuje do nowoczesnej estetyki.

Polbruk Exa
Polbruk Exa

Exa jest przeznaczona w szczególności na taras, gdyż posiada grubość zaledwie 4,5 cm. Oryginalności dodaje jej fakt, że granicę tarasu na gruncie zamiast tradycyjnej, prostej linii, może wyznaczać kształt płyt. Tym samym plaster miodu wychodzi poza formę płyt i sięga do koncepcji projektowej tarasu, który kształtem również może nawiązywać do tego popularnego, bionicznego wzoru. Exa jest dedykowana do ruchu pieszego i świetnie nadaje się na alejki i ścieżki w ogrodzie.

Polbruk Exa
Polbruk Exa
Polbruk Exa
Polbruk Exa

Prostokąty wcale nie są passé!

Choć w tym sezonie najmodniejszy jest heksagon, to niesłabnącą popularnością cieszą się również prostokątne płyty tarasowe. Wśród nich szczególnie warte uwagi są duże formaty, takie jak Polbruk Lamell o wymiarze 40x60 cm, w dwóch fakturach i łącznie aż siedmiu wersjach kolorystycznych. To bardzo minimalistyczna, a zarazem niezwykle elegancka płyta tarasowa.

Polbruk Lamell
Polbruk Lamell
Polbruk Lamell
Polbruk Lamell
Polbruk Lamell
Polbruk Lamell
Polbruk Exa
Polbruk Exa

Ciekawą alternatywą, choć w nieco mniejszych formatach, jest płyta Polbruk Oland. Kolekcję Oland tworzą trzy płyty o wymiarach 14x28 cm, 14x42 cm oraz 14x56 cm. Są one dostępne w kolorach pełnych, takich jak biały, stalowy i bazaltowy oraz w jednym melanżowym, czyli nerino. Gdy szukamy bardziej zróżnicowanych pod względem wielkości i koloru elementów do budowy nawierzchni, warto zwrócić uwagę na kostkę Polbruk Commix. Na komplet składają się cztery rozmiary: najmniejsza kostka posiada wymiar 10x10 cm,  kolejne 10x20 cm i  20x20 cm,  a największa 20x30 cm. Co więcej Commix występuje w aż dziewięciu kolorach! Wśród nich można znaleźć również te, które idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji, czyli szary, grafitowy, taupe, nerino i boho.

Polbruk Commix
Polbruk Commix

Duże zróżnicowanie kolorów i wielkości kostek pozwala na tworzenie niecodziennych i niesztampowych geometrycznych wzorów lub po prostu wyróżnienie poszczególnych stref tarasu. Pozostałe odcienie Commix można zastosować w aranżacjach przestrzeni w innych stylach. Wśród nich są takie barwy, jak: latte, masala, cortado czy hawaii.

Polbruk Commix
Polbruk Commix

Niektóre prostokąty można ułożyć w jodełkę

I to jest ich olbrzymia zaleta, bo „jodełka” to jeden z uwielbianych trendów aranżacyjnych tego sezonu. W „jodełkę” można ułożyć na przykład kostkę Polbruk Metrik. Jest to prostokątna i smukła kostka betonowa o wymiarze 7x28 cm oraz grubości 6 cm. Ma gładką fakturę i jest dostępna w czterech stylowych odcieniach szarości: białym, stalowym, bazaltowym i nerino oraz efektownym kolorze korten, który przypomina rdzawą blachę, niezwykle popularną w nowoczesnych i prestiżowych aranżacjach.

Polbruk Metrik
Polbruk Metrik

Metrik można oczywiście układać też klasycznie, w sześcian lub naprzemiennie. Doskonale nadaje się ona do budowy tarasów, alejek, chodników oraz placów czyli wszędzie tam, gdzie poruszamy się pieszo. Wybór nawierzchni to bardzo ważna kwestia przy tworzeniu aranżacji nowoczesnego tarasu. Bez względu na to, czy padnie on na płyty w kształcie heksagonu czy prostokątów, przy kreowaniu przestrzeni tarasowej warto pomyśleć także o innych elementach projektu.

https://polbruk.pl/wyszukaj/p2569~polbruk-metrik

Polbruk Metrik
Polbruk Metrik

Efektowne wejście na taras

Na piękny taras powinny prowadzić … piękne schody! I właśnie takie są stopnie schodowe Grando, które bardzo stylowo prezentują się w aranżacjach tarasowych. Są to monolityczne, odporne na uszkodzenia i łatwe w utrzymaniu bloki betonowe o wys. 15 cm. Występują w fakturze gładkiej oraz jednostronnie łamanej przypominającej naturalny kamień. Są dostępne w rozmiarach: 40x100 cm i 46x100 cm oraz pięciu kolorach: stalowym, grafitowym, nerino, latte i hawaii.

Stopień Grando
Stopień Grando

Nie wymagają budowy podkonstrukcji ani zastosowania okładziny np. w postaci ceramiki. Na taras zazwyczaj prowadzą 2-3 stopnie. W zależności od koncepcji aranżacyjnej można je ułożyć dookoła tarasu lub wykonać z nich zejście z jednej strony, a pozostałe wykończyć przy pomocy innych elementów małej architektury, takich jak palisady, murki czy donice. Elegancki, surowy design stopni Grando doskonale sprawdza się w każdym projekcie. Pasują zarówno do nowoczesnych, ale też klasycznych czy śródziemnomorskich aranżacji.

Stopień Grando
Stopień Grando

Mała architektura „wzbogaci” aranżację tarasu

Jeśli taras jest położony na podwyższeniu i wybraliśmy opcję schodów tylko z jednej strony, można przy nim w charakterze funkcjonalnej ozdoby wykorzystać palisady takie jak Hestra czy Zen. Mogą one posłużyć do wzmocnienia konstrukcji nawierzchni lub jako elementy kwietników wzdłuż tarasu czy schodów. Do nowoczesnych aranżacji doskonale pasują Hestra i Zen utrzymane w odcieniach szarości. Palisada Hestra ma aż cztery wysokości do wyboru: 40, 60, 80 i 100 cm. 

Palisada Hestra
Palisada Hestra

Z takich elementów możemy stworzyć donice o stopniowanej wysokości i zróżnicowanych rozmiarach, dopasowane do naszych potrzeb, a także do zmian wysokości terenu. Hestra ma modny, minimalistyczny look, dzięki któremu jest piękną oprawą dla roślin.

Palisada Hestra
Palisada Hestra

W roli efektownych donic w ogrodzie, świetnie sprawdza się też palisada Zen. Oferuje ona jeszcze więcej możliwości, bo mamy tu do dyspozycji aż sześć elementów o różnych wysokościach:  30, 40, 60, 80, 100 i aż 120 cm. Aby osiągnąć spektakularny efekt, do donic stworzonych z palisad, należy dobrać odpowiednie rośliny.

Palisada Zen
Palisada Zen

Popularne są zwłaszcza ozdobne trawy czy pachnące zioła, ale można w nich zasadzić również kwitnące krzewy np. hortensje. Mniejsze rośliny posadzone w donicach dookoła tarasu zapewniają przyjemną atmosferę, a większe gwarantują dodatkowo odrobinę prywatności.

Palisada Zen
Palisada Zen

https://polbruk.pl/pl/zaprojektuj-z-nami

Projektowanie tarasu to prawdziwe wyzwanie, a o końcowym sukcesie tak naprawdę decyduje wiele pomniejszych wyborów. Prezentowane najciekawsze na rynku rozwiązania i pomysły na nawierzchnię oraz małą architekturę, ukazują szeroki wachlarz dostępnych możliwości, które mogą być inspiracją do tworzenia własnych, unikatowych aranżacji.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny