Tarasy z drewna egzotycznego

Drewno rodzime czy egzotyczne?

Każdy, kto jest na etapie projektowania tarasu, musi przede wszystkim zdecydować, czy woli skorzystać z rodzimych, czy egzotycznych materiałów.

Za wybraniem tych drugich przemawia przede wszystkim ich niezwykła trwałość. Wynika ona z faktu, że egzotyczne gatunki drewna charakteryzują się dużą gęstością oraz wysoką zawartością garbników i olejków. Dzięki temu takie deski są znacznie bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych nawet bez impregnacji niż zaimpregnowany świerk czy sosna. Taras z egzotycznego drewna jest zatem inwestycją na długie lata.

Niezwykły wygląd tarasu

W parze z wytrzymałością desek egzotycznych idzie ich gładkość oraz szeroka paleta kolorów, jakie posiadają. W zależności od tego, jakiego rodzaju taras najbardziej pasuje do całości domu i ogrodu, można sięgnąć po deski żółte, pomarańczowe, czerwone lub brązowe.

Jednym z najbardziej unikatowych i jednocześnie przyciągających wzrok rodzajów drewna jest merbau. Pochodzi on z drzew rosnących w Azji Południowo-Wschodniej i terenach Oceanii. Może poszczycić się bogactwem odcieni od pomarańczowo-brązowych po głęboki brąz, dodatkowo urozmaicony złotym cętkowaniem.

Podobnie interesującym drewnem jest tatajuba, odznaczająca się całym wachlarzem barw. Niedługo po ścięciu to drewno ma barwę cytrynowożółtą, a z czasem ciemnieje, aby poprzez kolejne odcienie uzyskać ostatecznie barwę ciemnobrązową. W przypadku tatajuby uwagę zwraca również faktura drewna, uwarunkowana przez charakterystyczny skręt włókien.

Oprócz dwóch wymienionych istnieje jeszcze szereg innych rodzajów drewna egzotycznego, z których można budować tarasy. Z szeroką ofertą zarówno samych desek tarasowych, jak i ich montażu i konserwacji można zapoznać się na stronie Idea Garden.

Wykonanie i konserwacja tarasu

Po dokonaniu wyboru konkretnego gatunku drewna przychodzi czas na wykonanie tarasu.

Aby mieć pewność, że efekt będzie zadowalający, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się kompleksowym montażem drewnianego tarasu. Równie istotne, co jego wykonanie jest także późniejsza konserwacja, aby wygląd i właściwości nie uległy z czasem pogorszeniu. Opłacalnym jest także zadbanie o bezpieczne, maszynowe czyszczenie desek oraz odpowiednią impregnację. Fachowcy są w stanie przywrócić idealny wygląd poszarzałemu drewnu tarasowemu tak, by prezentowało się równie dobrze, co w dniu montażu.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły