Taśmy LED - doskonały sposób na oświetlenie mieszkania

Taśmy LED - co to jest?

Taśma LED ze względu na swój kształt, parametry oraz budowę, jest wyjątkowo uniwersalnym elementem oświetleniowym. Budowa taśm wykorzystuje powierzchniowe diody LED SMD oraz RGB. Wyróżnia się różne rodzaje taśm: między innymi ze względu na rodzaj zastosowanych diod, ich gęstość, czy też ochronę przed warunkami pogodowymi. Taśmy LED ze względu na efekty świetlne, a także dyskretną konstrukcję, są najczęściej wykorzystywane do celów dekoracyjnych. Oświetlenie LED na wykończenie i doświetlenie przestrzeni jest bardzo insteresującą opcją.

Zastosowanie taśm ledowych

Nieco wcześniej wspomniano o ogólnym zastosowaniu wszystkich taśm ledowych. Jeżeli skupimy się na konkretnych rodzajach, dostrzeżemy pewną zależność ich wykorzystania.

Na przykład taśmy 300 LED 5050, które wykazują się największym natężeniem światła, mogą być wykorzystywane jako główne źródło oświetlenia. Nieco słabsze taśmy 150 LED 5050 wykorzystamy do aranżacji pomieszczeń. Tego typu taśmy traktowane są jako pomocnicze oświetlenie nadające odpowiedni nastrój. Do podświetlania mebli, wnęk, szafek przy podłodze wykorzystuje się taśmy 300 LED 3528 oraz 600 LED 3528. Natomiast taśmy 150 LED 3528 wyróżniające się najsłabszym natężeniem światła, powoli znikają ze sklepów. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat oświetlenia LED.

Jak uniknąć błędów podczas zakupu taśm ledowych?

Taśmy LED są nadal dość innowacyjnym rozwiązaniem, dlatego podczas ich zakupu popełniamy często kilka takich samych błędów. Do nich zalicza się między innymi brak informacji na temat produktu. Dokładnie nie wiemy, na jakie szczegóły oraz parametry powinniśmy zwracać uwagę. Kupując taśmy ledowe przez Internet, często jesteśmy zauroczeni zdjęciami, które niestety nie zawsze muszą być odwzorowaniem rzeczywistości.

Kolejnym błędem, jaki popełniamy, jest sugerowaniem się mocą zasilania taśmy ledowej. Jeżeli myślimy, że od tego parametru zależy natężenie oświetlenia, to niestety szybko się zawiedziemy. Nie tylko może okazać się, że taśma świeci za słabo, niż to sobie wyobrażaliśmy, ale również zasilacz pobiera zbyt dużą ilość prądu.

W celu uniknięcia nietrafionego zakupu powinniśmy kierować się właściwym miernikiem natężenia światła taśm ledowych. Taką informację uzyskamy, zwracając uwagę na jednostkę strumienia świetlnego, czyli lumeny.

Często sklepy chcą zwrócić uwagę Klientów wyjątkowo niską ceną taśm ledowych. Rzeczywiście sama taśma z diodami wcale nie zalicza się do najdroższych. Jednak nie można zrobić z nią nic szczególnego, bez zestawu startowego, zawierającego zasilacz.

Taśmy LED - rodzaje

Taśmy LED - klasyfikacja według zastosowania

Taśm LED na rynku jest bardzo dużo. Wybierając taśmy ledowe, należy zwrócić uwagę na ich różne rodzaje. Najczęściej dzielą się one ze względu na rodzaj diod, które znajdują się w konstrukcji. Rodzaj poszczególnych diod określany jest poprzez numerację. Obecnie na rynku dostępne są diody 3528 oraz 5050. Pod tym numerem kryje się rozmiar diody w milimetrach. Zatem, jeżeli mamy do czynienia z taśmą LED 3528 to zyskujemy informację, iż zostały w niej zawarte diody o rozmiarach 3,5 mm x 2,8 mm. Ten typ posiada również nazwę zastępczą - PLCC2.

Decydując się na taśmy ledowe 3528 musimy pamiętać o tym, że sterowanie odbywa się energią elektryczną o maksymalnym natężeniu 20mA. Dla tego rodzaju taśm najczęściej stosuje się zagęszczenie na poziomie 150, 300, 480 lub 600 diod na 5 metrach długości.

Adekwatnie do poprzedniego typu taśm, w przypadku diody 5050, mówimy o rozmiarze wynoszącym 5 mm x 5 mm. Czasami w sprzedaży dostępne są również diody 5060. Inaczej taśmy nazywane są taśmami PLCC6. Może to być również taśma LED RGB, jeżeli w jednej obudowie będą znajdowały się trzy chipy w podstawowych kolorach RGB. Mowa jest o kolorze czerwonym, zielonym oraz niebieskim. Dlatego w sprzedaży dostępna jest nie tylko taśma monochromatyczna, ale również taśma LED RGB, która będzie świecić w różnych odcieniach. Taśmy 5050 najczęściej występują o zagęszczeniu 150 bądź 300 ledów na 5 metrach długości. Sprawdź także, jak oświetlić dom przy pomocy LED-ów.

Taśmy LED - klasyfikacja według zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi

Najczęściej mamy do czynienia z taśmami ledowymi, które są przeznaczone głównie do warunków wewnętrznych. Wyróżniają się one specyficzną budową. Diody są przymocowane bezpośrednio do taśmy wykonanej z miedzi. Jednak one ani również rezystory nie posiadają żadnego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. Takie taśmy określane są klasą ochrony IP00.

Kolejną grupą taśm ledowych są taśmy IP65. Chociaż producenci nie wykazują żadnych przeciwwskazań ku temu, by znalazły swoje zastosowanie w warunkach zewnętrznych, to lepiej nie narażać ich na działanie czynników atmosferycznych. Powodem tego jest często zawyżona klasa ochrony taśm przez azjatyckich producentów. Jednak doskonale odnajdą się one w pomieszczeniach narażonych na wysoki poziom wilgoci oraz zapylenia. Taśmy ledowe IP65 wyposażone są specjalną powłokę wykonaną z silikonu. Montaż taśmy LED oczywiście odbywa się przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej.

Najbardziej odpornymi na warunki atmosferyczne są taśmy ledowe IP67 oraz P68. Wyróżniają się one często diodami zalanymi z każdej strony silikonem. Mogą również występować w postaci miedzianych taśm z diodami, które znajdują się w hermetycznie zamkniętej koszulce. Montaż taśmy LED IP67 oraz P68 odbywa się zazwyczaj na zewnątrz pomieszczeń. Oczywiście taśmy wyposażone są w specjalną taśmę dwustronną, dzięki czemu umieszczanie ich w wybranym miejscu nie stwarza żadnego problemu. Sprawdź także w tym miejscu, co warto wiedzieć na temat halogenów LED.

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Taśmy LED - klasyfikacja według napięcia zasilania

To jak podłączyć taśmę LED oraz następnie zamontować w wybranych miejscach, będzie zależeć od rodzaju napięcia zasilania. Wyróżnia się taśmy ledowe, które wymagają zasilania napięciem stałym 12V DC oraz napięciem 24V DC. Pierwszy rodzaj taśm charakteryzuje się minimalnym zużyciem energii. Ich budowa składa się z modułów wyposażonych w trzy diody. W ten sposób taśma może być przecinana na krótsze kawałki, pamiętając o zachowaniu odstępów co 3 diody.

Taśmy, których zużycie energii wynosi 24V, są najczęściej wykorzystywane w branży motoryzacyjnej oraz ogólnie pojętym przemyśle. Moduły składają się z 6 diod i właśnie w takich odstępach taśmy mogą być przecinane.

Dostępne są również taśmy ledowe, których zużycie energii jest największe. Ponieważ są one podłączane bezpośrednio do sieci 230V. Niestety w tym przypadku często zwykły zasilacz do taśmy LED wyróżnia się małą stabilnością. Dlatego też taśmy zasilane w ten sposób bardzo często ulegają usterkom. Dodatkową wadą jest uciążliwy montaż taśmy LED, który wymaga bezpośredniego podłączenia do kontaktu.

Taśma LED RGB

Już wcześniej wspomniano o tym, że wśród produktów występuje również taśma LED RGB. Między monochromatycznymi taśmami a taśmami RGB widać największą różnicę w podłączeniu. Podczas gdy montaż taśmy LED o jednolitym kolorze wymaga wyłącznie obecności zasilacza, tak taśma LED RGB potrzebuje dodatkowo specjalnego sterownika. To właśnie dzięki temu urządzeniu, będzie możliwe kontrolowanie kolorów oraz efektów specjalnych. Barwa światła, przechodzenie między poszczególnymi odcieniami, a także zmiana natężenia oświetlenia, to tylko niektóre z wielu możliwości, jakie jest w stanie zagwarantować nam sterownik. Często możliwe jest skonfigurowanie taśm ledowych z urządzeniami, takimi jak telewizor, kino domowe lub konsola do gier. W ten sposób istnieje szansa na dopasowanie odpowiednich efektów świetlnych do dźwięku lub obrazu.

Wśród taśm LED RGB dostępna jest:

 • taśma LED RGB 5050 SMD z 150 diodami na 5 m - taka taśma wymaga zasilania 12 V DC, a także wyróżnia się poborem mocy na poziomie 7,2 W/m.
 • taśma LED RGB 550 SMD z 300 diodami na 5 m - taśma wymaga zasilania 12 V DC, oraz wyróżnia się poborem mocy na poziomie 14,4 W/m.

Montaż taśmy LED

Jak podłączyć taśmę LED?

Próbując dowiedzieć się, jak podłączyć taśmę LED, aby uzyskać dekoracyjne oświetlenie, tak naprawdę nie spodziewajmy się skomplikowanej instrukcji. Sam montaż taśm LED jest naprawdę prosty i nie wymaga zaawansowanych umiejętności manualnych. Przede wszystkim montaż taśmy LED może odbywać się w dowolnym miejscu. Najczęściej taśmę montujemy w podwieszanych sufitach, pod szafkami kuchennymi, stołach bądź innych materiałach lub przedmiotach.

Poszczególne taśmy ledowe możemy ze sobą łączyć. W tym celu należy posługiwać się konektorami damskimi oraz męskimi lub dokonać łączenia w procesie lutowania. Decydując się na lutowanie, należy przestrzegać pewnych zasad. Maksymalna temperatura nie może przekroczyć 260 stopni Celsjusza, natomiast maksymalny czas lutowania musi wynieść najwyżej 10 sekund.

Chcąc dopasować odpowiednią długość paska, taśmy ledowe mogą podlegać cięciu. Należy wcześniej zorientować się, czy cięcie może być dokonywane co 3, czy co 6 diod. W miejscu połączenia taśm ledowych dokonujemy zabezpieczenia specjalną rurką termokurczliwą przy użyciu kleju. W ten sposób cała taśma będzie dokładnie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi, a także zanieczyszczeniami.

W identyczny sposób może być łączona ze sobą taśma LED RGB. Instalacja musi się odbywać przy wyłączonym zasileniu. W innym przypadku grozi porażeniem prądem. Jeżeli nie radzimy sobie z podłączeniem taśm ledowych, pamiętajmy, aby skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca. Będzie on wiedział, jak podłączyć taśmę LED, zachowując przy tym wszystkie zasady bezpieczeństwa. Sprawdź także porady na temat stosowania oświetlenia LED.

Zasilacz do taśmy LED

Montaż taśmy LED wymaga również dopasowania odpowiedniego zasilacza elektronicznego. Jego moc najlepiej jest określić według wzoru P=Pm*l. Zatem moc zasilacza wyliczymy z iloczynu poboru mocy jednego metra taśmy ledowej oraz długości taśmy, która będzie zasilana przy pomocy dopasowanego zasilacza. Najlepiej będzie, jeżeli wynik zwiększymy od 20%, wtedy będziemy mieli pewność, że zasilacz do taśmy LED na pewno sprosta zadaniu.

Dodatkowo montaż taśmy LED powinien przewidywać miejsce, w którym powinna znajdować się taśma oraz odstęp od zasilacza. Nie zaleca się łączenia ze sobą taśm o długości większej niż 5 metrów. Takie połączenia są wskazane jedynie w równoległym do siebie położeniu.

Zasilacz do taśmy LED RGB nie jest jedynym elementem w schemacie. Jeżeli stosujemy sterowniki LED oraz wzmacniacze LED, do planowanych rozwiązań musimy pamiętać o zakupieniu specjalnych zasilaczy elektronicznych.

Cena taśm ledowych

Koszt taśm ledowych

Cena taśm ledowych sama w sobie nie zalicza się do zbyt wysokich. Ostateczny koszt będzie jednak zależał od rodzaju taśmy, natężenia światła, a także wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Przykładowe ceny taśm ledowych oraz pozostałych akcesoriów:

 • taśma LED 3528 IP00 60 LED/m - 4,90 zł
 • taśma LED 3528 IP63 60 LED/m - 39,00 zł
 • taśma LED 3528 IP63 60 LED/m, taśma o charakterze profesjonalnym - 119,00 zł
 • taśma LED 5050 IP00 RGB 30 LED/m - 13,00 zł
 • taśma LED 5050 IP63 RGB 30 LED/m - 89,00 zł
 • listwy LED 30 cm z 18 LED - 5,00 zł
 • listwy LED 15 LED 5050 barwa neutralna - 5,50 zł

Cena taśm ledowych jak widać odbiega od cen żarówek LED, które kształtują się w następujący sposób:

 • żarówki LED Osram Base Clasic 4W - 22,40 zł
 • żarówki LED świeczka 3W - 4,95 zł
 • żarówki LED Philips Corepro 5,5W- 9,95 zł
 • żarówki LED dekoracyjne FILED 4W - 11,75 zł

Cena taśm ledowych jest pewnie wyższa w porównaniu do punktowych źródeł światła w postaci żarówek LED. Jednak pamiętajmy, że wyróżniają się one przede wszystkim ciekawszymi efektami wizualnymi, a także możliwością montażu praktycznie w każdym miejscu.

Zużycie energii - podsumowanie

Za zakupem taśm ledowych przemawia niski pobór prądu, czyli ekonomiczne zużycie energii. Na ten aspekt ma wpływ przede wszystkim rozmiar diod, ich zagęszczenie, a także barwa światła. Jeżeli chcemy, by barwa światła ulegała zmianie, powinniśmy zdecydować się na taśmy RGB, które wykazują się nieco większym zużyciem energii. Jeżeli zależy nam na oszczędniejszym poborze prądu, warto zdecydować się na monochromatyczną taśmę 3528. Jednak wtedy możemy spodziewać się przytłumionego, raczej dekoracyjnego oświetlenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny