Tawuła gęstokwiatowa - charakterystyka

Tawuła gęstokwiatowa (Spiraea densiflora) jest liściastym krzewem karłowatym, dorastającym maksymalnie do ok. 80 - 100 cm wysokości. W odróżnieniu od trzech gatunków dzikorosnących tawuła gęstokwiatowa jest uprawiana najczęściej w ogrodach, parkach, a także pozostałych miejscach zieleni publicznej.

Pokrój krzewu jest raczej rozłożysty, dążący do półkolistego. Gatunek ten wyróżnia się jasnozielonymi liśćmi, które opadają na sezon zimowy. Jednak w okresie jesiennym liście te przebarwiają się na odcienie żółci, pomarańczy bądź czerwieni. Okres kwitnienia przypada od czerwca do lipca. Jednak w tym okresie krzew zostaje obsypany przepięknymi, różowymi kwiatostanami.

Spiraea densiflora - uprawa

Uprawa krzewu nie jest zbyt skomplikowana. Oczywiście należy temu gatunkowi zapewnić jak najlepsze warunki w ogrodzie. Spirea densiflora przepięknie rozkwita w nasłonecznionych miejscach, chociaż poradzi sobie także w półcienistych stanowiskach. Najlepiej obsadzać ją na południowo-zachodniej wystawie. Gleba powinna być żyzna o odczynie obojętnym.

Gatunek zalicza się do mrozoodpornych. Dzięki temu nie musimy się martwić o zabezpieczenie tawuły przed nadchodzącym sezonem zimowym. Krzew ciekawie będzie prezentował się zarówno soliter, jak i również w grupach. Tawuła gęstokwiatowa może być traktowana również jako roślina okrywowa. Jednak najczęściej przeznaczona jest na niewysoki żywopłot. Jak już wiemy, krzewy dość długo się rozrastają. W związku z tym żywopłot dobrze jest obsadzić w dwóch rzędach w odległości 30 cm od siebie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie tawuły norweskiej.

Pielęgnacja tawuły gęstokwiatowej

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na żywopłot z tawuły gęstokwiatowej, czy też pojedyncze obsadzenie, pielęgnacja tego krzewu nie powinna stanowić większego problemu. Chociaż gatunek ten doskonale rozkwita na żyznej i przepuszczalnej glebie, to jednak poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach. Jednak kwiaty będą już nieco mniej urodzajne, a przyrost pędów jeszcze wolniejszy.

Tawuła gęstokwiatowa Spirea densiflora w ogrodzie w czasie kwitnienia, a także rozmnażanie i cięcie tawuły oraz uprawa
Jakie wymagania w ogrodzie ma krzew tawuła gęstokwiatowa Spirea densiflora, a także jej uprawa i pielęgnacja

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Jeżeli dopiero chcemy zakupić sadzonki, to najlepiej kupować takie, które są uprawiane w pojemnikach. Nabywając krzewy z nagimi korzeniami niestety możemy liczyć się z ryzykiem ich nieprzyjęcia się w gruncie. Podczas sadzenia warto zachować identyczną głębokość, na jakiej zostały posadzone tawuły w pojemnikach.

Gdy tylko możemy, powinniśmy chronić ten gatunek przed chwastami. Jeżeli nie mamy za bardzo czasu na odchwaszczanie rabat lub żywopłotów, dobrym pomysłem będzie wyściółkowanie krzewów. W ten sposób ograniczymy rozrost krzewów, które jednocześnie stanowią bardzo dużą konkurencję dla tawuły. Dbając o higienę grządek, możemy cieszyć się mocnymi i zdrowymi krzewami.Jak już wcześniej wspomniano, tawuła gęstokwiatowa nie jest zbyt wymagającym gatunkiem krzewów ozdobnych. Jednak pielęgnacja tej rośliny powinna obejmować również podlewanie w okresach wzmożonej suszy, a jednocześnie w czasie kwitnienia tawuły. Ponadto w okresie wczesnowiosennym zaleca się cięcie pędów. Najlepiej jest to zrobić w słoneczny dzień, podczas którego termometry będą wskazywać wartości powyżej zera stopni Celsjusza.

Przycinanie powinno być zdecydowane, zachowując ok. 20-30 centymetrowe pędy nad ziemią. Dzięki temu nie tylko wzmocnimy cały krzew, ale jednocześnie ochronimy go przed różnymi infekcjami, szczególnie ze strony patogenów grzybowych. Oczywiście w tym czasie również usuwamy wszystkie pędy, które wyschły lub przemarzły. Na krzewy tawuły warto zdecydować się, jeżeli wiemy, że nie będziemy mogli im poświęcić zbyt wiele czasu. Ponadto warto wiedzieć, że gatunek ten doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami środowiska.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny